Quantcast
Channel: Stresszoldás hatékonyan
Viewing all 106 articles
Browse latest View live

ESSE – egy világújdonság a kötőszövet regenerálására

$
0
0

Lehetséges, hogy a tested különböző területein tapasztalt fájdalmaknak, akár a krónikus fejfájásnak is egészen egyszerű, banális oka van, ami egy, a kötőszövetre ható kezeléssel megszüntethető?

Világújdonságnak számít az ESSE (Energetic Synthesis of Structural Embodiment – a Strukturális Megtestesülés Energetikai Szintézise) sajátosan kidolgozott módszere, amely számos módon javíthatja az életminőségünket.

Az ESSE egy egyedülálló testkezelés, amely manuális technikákkal ötvözi az Access Consciousness™ eszközeit azért, hogy a kötőszövet (fascia) helyi feszültségeit enyhítse, megszüntesse.

 

Mi is az a fascia?

A fascia, vagyis a testünket rugalmas hálóként körülvevő hártyarendszer, más néven a kötőszövet, amely a bőr alatt 2 milliméterrel található, és sűrű kollagén- és elasztin rostokból áll.
Feladata összetett, hiszen belső szerveinket, a vérereket, az izmokat és a csontokat
– körbeveszi
– beborítja
– védelmezi
– összekapcsolja, ugyanakkor
– el is választja egymástól.

A kötőszövet egy egységes szerv, ami lehetővé teszi, hogy mozgás közben az egyes szervek elmozdulhassanak egymás mellett, védve az izmokat is a túlnyúlástól és szakadástól, miközben egymáshoz kapcsolja a csontokat is.
A korábban elhanyagolt kötőszövetre csak nemrégiben irányult nagyobb figyelem a tudományos körökben, felismerték, hogy alapvető szerepet játszik a mozgásban és a tartásban, a test hajlékonnyá és rugalmassá tételében.

„A fascia a mozgás/stabilitás egyenletének hiányzó eleme” – állítja Tom Myers, az Anatomy Trains című könyv szerzője, aki az elsők között kezdett komolyabban foglalkozni a kötőszövet szerepével a mozgásszervi problémák holisztikus megközelítésében.

 

Mi minden árthat a fasciának?

A mozgáshiánytól a kötőszövet rugalmatlanná válik, a rossz testtartástól vagy az állandóan ismételt mozgásoktól ugyanakkor nem optimális mozgásmintához szokik hozzá. A krónikus stressz hatására a fascia tömörödik, és nem tudja maradéktalanul ellátni a feladatát.

Amikor traumát tapasztalunk meg, akkor a testünk adott részén a kötőszövetben is gátak, letapadások jönnek létre. Izomsérülések esetén nem csupán az izomrostok feszülnek meg, hanem az őket beborító fascia is megfeszül és rövidül, a sérülések helyén hegek keletkeznek, amelyek blokkot jelentenek energetikailag és a mozgás szabadsága szempontjából is.
Ez a feszülés a test bármely részén generálhat fájdalmakat, hiszen a kötőszövet úgy viselkedik, mint egy kötött pulóver: bármelyik oldalon húzzuk is meg, a többi részén is elmozdulás történik.

Ahol az egyazon rétegben elhelyezkedő kötőszöveti rostok egy irányban futnak, ún. fasciavonalak alakulnak is. A fasciavonalak a feszülés vonalai: bárhol alakul ki feszültség a vonalon belül, az kihat az egész vonalra – az magyarázza azt a jelenséget, hogy egy fájdalom (pl. fejfájás) okát nem találják, mivel nem a tünet helyén kellene keresni a kiváltó okot…

 

Hogyan szüntethetőek meg a fascia sérülései?

Ha az izmokat nyújtjuk, akkor nyúlik a fascia is. Célzott ESSE kezeléssel feloldhatjuk a kötőszövet feszüléseit, kiegyensúlyozva a test energiarendszerét, ami által csökkenhetnek a fájdalmak és javulhat a testtartás is. A test ellazul mikro- és makroszkopikus szinten is. Az egy-másfél órás kezelés könnyű, laza ruhában, de a hason, a háton, esetenként a lábfejen és a vállakon szabad bőrfelületen történik.

Az ESSE kezelés mikromanipulációval, a test bizonyos pontjaira gyakorolt nyomással, a végtagok speciális módon történő húzásával-nyújtásával történik. A fasciában, a fasciális vonalakban és az emésztőrendszerben lévő blokkok oldásával elérhetjük számos kellemetlen, állandó vagy visszatérő tünet, fájdalom csökkenését, megszűnését.

ESSE és Access Consciousness kezelések:
Danka Mária
30/9766974
dankamaria.hu


Egészséges-e a tej?

$
0
0

Egészséges-e a tej?

Néhány évtizeddel ezelőtt még mindannyian fújtuk az ismert szlogent: “A tej élet, erő, egészség!” Az utóbbi években azonban számtalan kutatás irányult a tehéntejre és a belőle készült termékekre, és egyre több gyereknél, felnőttnél derül fény arra, hogy különféle krónikus egészségi problémái a tej fogyasztásával függenek össze.

Egyre terjed az ételallergia…

Ma már minden óvodai csoportban, iskolai osztályban van legalább egy-két gyerek, aki valamilyen ételre allergiás tünettel reagál. A tehéntej a leggyakoribb az allergének között.

Hogyan árthat a tej?

Fontos megkülönböztetni a tejcukrot (laktóz) a tejfehérjétől (kazein), a kettő ugyanis nem azonos, és különböző súlyosságú ill. jellegű tünetekkel jár. A tejcukor azoknál az embereknél, akiknek a szervezete nem képes azt lebontani, emésztési problémákat, hasmenést, hasi görcsöket, puffadást okoz. Egyeseknél elegendő laktáz enzimet fogyasztani vagy laktózmentes termékeket választani ahhoz, hogy tünetmentességet érjenek el.

A tejfehérjével azonban más a helyzet!

A tejcukorérzékenységgel szemben a tejfehérje-allergia igen súlyos krónikus betegségeket idéz elő: véres széklet, krónikus hörgőgyulladás, asztma, ekcéma – az érintettek esetében szigorú tejmentes diétára van szükség, semmilyen formában, még elenyésző mennyiségben sem fogyaszthatnak tejet tartalmazó ételt! Sajnos a helyzetük nem egyszerű, mert a legtöbb, boltban kapható készítmény tartalmaz valamilyen formában (akár rejtetten is!) tejfehérjét, így igen körültekintőnek és kreatívnak kell lenniük az ételek megválasztásakor.

Sok viselkedészavaros, autista gyermek szülője tapasztalta már azt is, hogy a tej étkezésből való kivonásával gyermeke tünetei nagymértékben csökkentek vagy el is múltak.

A nagyüzemileg termelt tej hormonokat, antibiotikumot, vegyszermaradványokat, sőt gennyet és vért is tartalmaz… Mindezek természetesen a fogyasztók szervezetébe is átjutnak, a növekedési hormonok pl. korai pubertást, cukorbetegséget, rák kialakulását okozhatják. (Lásd erről az origo cikkét: http://www.origo.hu/tafelspicc/20171026-vadlottak-padjan-a-tej.html)

Mindezek fényében megfontolandó, hogy vajon javasolható-e fenntartások nélkül emberi fogyasztásra a szarvasmarha teje… Ha ilyen sok ember lesz beteg tőle, lehetséges, hogy mindenki jobban járna, ha lemondana róla? Már csak azért is, mert a szarvasmarha, a többi emlőshöz és az emberhez hasonlóan, a kicsinye táplálására termeli “anyatejét”. Ne felejtsük el azt sem, hogy az ipari tejtermelés az állatok számára szenvedést okoz, a tejtermékek műanyag csomagolása pedig elképesztő méretű szennyezést jelent a környezetre!

De akkor hogyan jutunk kalciumhoz???

A legtöbb orvos és egészségügyi szakember egyedül a tej fogyasztását javasolja a kalcium bevitelére. A helyzet azonban az, hogy a kutatások nem támasztják alá azt a berögzült hiedelmet, hogy a csontok, fogak épségéhez sok tejet és tejterméket kell ennünk. Különböző vizsgálatok kimutatták, hogy a legtöbb tejet fogyasztók a tejet nem ivókhoz képest 75%-kal valószínűbben szenvedtek el csípőcsonttörést, és a kalciumpótlás mértéke sem befolyásolja pozitívan ennek kockázatát! Vagyis: nem járunk jól akkor sem, ha átlagos patikai kalciumkészítményeket szedünk: a bevitt (nem szerves) kalcium nem a csontokban, hanem a test egyéb részein, a lágyszövetekben, a vesében, az ereken rakódik le. Ha kalciumpótlásban gondolkodsz, válassz szerves kalciumot tartalmazó készítményt (tojáshéjból, korallkalciumból stb.)!

Ne feledjük azt sem, hogy a tejen kívül még nagyon sok élelmiszer tartalmaz kalciumot – lássunk néhány példát:

1 dl tej 120 mg kalciumot tartalmaz, ami nem is olyan sok, ha összehasonlítjuk a következőkkel:

10 dkg mák 1400 mg
10 dkg szezámmag 740 mg
10 dkg szardínia 330 mg
10 dkg mandula 252 mg
10 dkg aszalt füge 225 mg
10 dkg gomba 200 mg
10 dkg főtt fehér káposzta 160 mg
10 dkg tojássárgája 140 mg
10 dkg csicseriborsó 110 mg
2 dl savanyú káposztalé 108 mg
10 dkg fehérbab 105 mg

Nem csak kalcium kell a csontoknak…

Habár manapság sok szó esik a D-vitamin fontosságáról, ennek szedése sem elegendő megoldás, a kalcium csontokba való beépülését ugyanis nem fokozza. A csontok növekedéséhez K2-vitaminra is szükség van.

És még valamire, ami nélkülözhetetlen…

Azok a népcsoportok, amelyek a legtöbb idős, egészséges emberrel büszkélkedhetnek (hunzák, okinawaiak, abházok), merőben másként étkeznek és élnek, mint a nyugatias életvitelű országok lakói (erről ebben a cikkben írtam). Étrendjükben nem, vagy csak igen kis mennyiségben szerepelnek tejtermékek, életmódjuk azonban feltűnően sportos: rengeteget mozognak, gyalogolnak, hegyet másznak még igen magas korban is! Az ő körükben ismeretlen fogalom a csontritkulás, és a törések sem gyakoriak. Véletlen volna? Egyáltalán nem.

A legfőbb titok tehát a mozgás: az izomtömeggel együtt ugyanis a csonttömeg is növekszik!

A tejmentes élethez hasznos információkat találsz ezen a Facebook oldalon.

 

Felhasznált forrás:

Amiről az orvos nem mindig beszél Magazin, 2017/jún., Szendi Gábor cikke

http://www.origo.hu/tafelspicc/20171026-vadlottak-padjan-a-tej.html

 

 

A zombik köztünk élnek

$
0
0

Az elektronikus eszközök használata mára mindennapjaink szerves részévé vált, és már nem csak a felnőtt korosztályok számára: az iskolások körében is kötelező darabbá vált a telefon. Bármerre is járjunk, azt látjuk, hogy az emberek az okostelefonjukon matatnak; az utcán séta közben a kezükben tartják a készüléket, hátha érkezik rá valami értesítés; az éttermekben, kávézókban üldögélők a neten bóklásznak ahelyett, hogy beszélgetnének egymással; de nemrég sajnos olyat is láttam, hogy egy lakodalomban valaki meccset nézett a telefonján…

Ez normális? Semmi esetre sem az.

Az emberiség civilizált fele úgy látszik, autista vonásokat kezd mutatni, amennyiben az emberek nagy részének viselkedését elemezve az az érzésünk, hogy megfelelnek az autizmus ezen két jellemzőjének: gyenge kommunikációs képesség és csökkent mértékű társadalmi kapcsolat.

Ennek a digitális “őrületnek” fizikai és mentális veszélyei egyaránt vannak.

Egy néhány évvel ezelőtti kutatás úgy találta, hogy egy évtized alatt megduplázódott azok száma, akik kórházba kerültek, miután balesetet szenvedtek telefonhasználat közben. És ez nem is csoda: ha körülnézünk az utcán, a többség zombi módjára viselkedik: sms-ezik, telefonál, böngész a telefonján vagy zenét hallgat, környezete iránt közömbösen viseltet.

És mit mondanak a kutatások?

Az okoseszközök kényelméért nagy árat fizetünk. A hvg.hu egyik cikke szerint a kutatások egyértelműen azt mutatják, hogy az európaiak intelligencia-hányadosa évtizedek óta, évről évre enyhe mértékű csökkenést mutat. Sok kicsi sokra megy: egy emberöltőnyi idő alatt ez akár 5-7 százalékponttal rosszabb IQ-eredményeket okozhat. A mért intelligencia ugyanis összefügg azzal, hogy az egyének mennyire képesek új, szokatlan feladatokban feltalálni magukat  – ennek a készségnek a fejlődéséhez azonban a minden esetre megoldással szolgáló alkalmazások nem segítenek hozzá bennünket. Magyarán szólva: elkényelmesedik az agyunk.

A képernyők (bármiféle képernyőről legyen is szó) serkentően hatnak az agyra, ezért esti használatuk jelentősen megnehezíti az alvás nyugalmának megteremtését. Napközben is jobban tennénk, ha sokkal ritkábban vennénk elő a telefont, és nem használnánk önmagunk szórakoztatására. Az agynak ugyanis szüksége van pihenési időszakokra is, amikor nem ingereljük újabb és újabb információkkal, amint erre Dr. David B. Agus is rámutat A betegségek kora lejárt című könyvében (Atheneum, 2012.): “az információözön feldolgozása kifárasztja az agyat”, ez pedig negatívan hat a tanulási folyamatokra.

A folyamatos kapcsolattartás kényszere, a párhuzamosan végzett többféle munka, amit a korszerű eszközök szinte ránk tukmálnak, igen nyomasztó is tud lenni. A jelenség már nevet is kapott: hiperkonnektivitásnak hívják a szakemberek. Dr. Agus rámutat: a kütyük tartós használata gyermekkorban alapvetően változtathatja meg az agy frontális lebenyét (más néven a homloklebenyt – ez az agy legfejlettebb területe, mely a memóriával, a problémamegoldással, a mozgással, a nyelvvel, a véleményalkotással áll összefüggésben), sajnos visszafordíthatatlanul.

Már hivatalosan is betegség a játékfüggőség

Sokan már az óvodás, kisiskolás gyermekeiknek is megengedik, hogy naponta akár több órát eltöltsenek online játékkal, így már igen fiatal korban komoly függőség alakulhat ki, visszafordíthatatlan hatásokat idézve elő az agy és a személyiség fejlődésében.

Szakemberek digitális drogoknak, elektronikus kokainnak nevezik ezeket a fogyasztási cikkeket, amelyek a homloklebenyt stimulálva a kábítószerekhez hasonló hatást fejtenek ki. Az elektronikus eszközökhöz kapcsolódó mentális zavarok valódi szenvedélybetegség képét ölthetik: az érintettek dühösek, frusztráltak lesznek vagy éppen hisztériás rohamot kapnak, ha el akarjuk venni tőlük “rajongásuk tárgyát”. A mai fiatalok jó része naponta több órát tölt a számítógép vagy telefon nyomkodásával, ami hosszú távon figyelemzavar, érdektelenség, depresszió, apátia, szorongás kialakulását idézheti elő.

A világ legfejlettebb technológiáit előállító tervezők nem adnak ilyen eszközöket a gyerekeik kezébe – pontosan azért, mert tudják, hogy épp olyan veszélyesek, mint a drogok: egy hipnózisszerű, öntudatlan transzállapot jön létre, amint azt az index.hu cikkében is olvashatjuk.

A technika felzabálja az életünket

Egy kutatás arra az eredményre jutott, hogy az okostelefon puszta jelenléte is rontja a teljesítményt: ha feladatmegoldás közben a kezünk ügyében van a telefonunk, önkéntelenül is szentelünk némi figyelmet neki, ezáltal a figyelmünk megoszlik, hatékonyságunk pedig csökken.

Az okoseszközök révén csupán karnyújtásnyira van tőlünk a nagyvilág, a kísértésnek pedig igen nehéz ellenállni. Az adatáradat aztán ahhoz vezet, hogy túlterheljük magunkat információval. A Stanford Egyetem kutatói szerint azok számára, akik nagy mennyiségben élnek ezzel a “droggal”, nehézséget jelent az összpontosítás és az, hogy különválasszák a lényeges információkat a lényegtelenektől.

Milyen veszélyekkel járhat mindez a társadalomra?

A folyamat hosszú távú hatásai egyelőre felmérhetetlenek. Ha az emberek helyett a gépek töltik ki az érdeklődésünket, akkor lassanként elveszítjük kapcsolatunkat a külvilággal. Elfelejtjük, hogy valójában társas lények vagyunk. Nem tudjuk, hogyan forduljunk embertársaink felé, hogyan kérjünk vagy nyújtsunk egymásnak segítséget. Ha a folyamat nem fordul meg, az végül lassan, de biztosan az emberi kultúra végét fogja jelenteni.

Hogyan lehet túljutni a függőségeken?

A szülők felelőssége elsődleges: ne engedjék gyermekeiket számítógépen, telefonon játszani! Ha telefont akarnak venni nagyobb gyermekeiknek, akkor válasszanak egy egyszerű “butatelefont”, amely kisebb eséllyel jelent használója számára kockázatot.

Léteznek olyan stresszoldó módszerek, amelyekkel gyógyulást érhetünk el a szenvedélybetegeknél is, mégpedig meglepően gyorsan és hatékonyan, kellemetlen mellékhatás nélkül. Ilyen technikákat tanítok a Test-Lélek-Harmónia online tanfolyamon. Ha bármilyen függőségedtől szabadulni szeretnél, kattints ide a részletekért!

 

Túl a fóbián

$
0
0

Mi is a fóbia?

Egy eltúlzott mértékű, irracionális félelem, amely ugyanakkor nem egyéb, mint egy energetikai zavar. A megfelelő technikákkal meglepően hamar képesek lehetünk leszámolni vele, akár néhány perc alatt. Ha az EFT technikát alkalmazzuk, elegendő, ha pontosan ráfókuszálunk arra az érzésre, amit a fóbia kivált belőlünk, és módszeresen végigkopogtatjuk az adott meridiánpontokat. Ezáltal egy generáljavítást végzünk a testünk energiarendszerén. Az eredmény általában megdöbbenti a betegeket…

József és az agorafóbia

A 34 éves fiatalember amiatt keresett meg, mert évek óta agorafóbia gyötörte. Szeretett sportolni, focizni, de már jó ideje nem mert a focipálya közelébe menni, ott ugyanis rögtön elfogta egy “hülye érzés”, ahogyan ő fogalmazott: úgy érezte, összeesik és meghal. Rögtön megvizsgáltuk, hogy pontosan milyen és milyen erősségű érzeteket tapasztal, amikor felidézi az emléket:
összesek, elszédülök: 10-es skálán 8-as erősségű
gyengeség érzés, mintha a testem és lelkem különválna: 7-es

Néhány körön keresztül ezekre a kifejezésekre összpontosítva végigkopogtattuk a főbb meridiánpontokat. József máris jobban érezte magát, és a következőkről számolt be:

– mintha a hátában egy szúrást érzett volna a kopogtatás alatt, és elzsibbadt a lába
– az összeesés érzése 5-6-ra ment le, a gyengeség pedig 4-re

Ismét kopogtatás következett.
József állapota tovább javult, most már így írta le a tapasztalt érzeteket:
– a jobb fülben érzett egy szúrást
– az összeesés és a szédülés érzése 3-asra ment le, a gyengeség 2-3 közötti erősségű.

A 3. kopogtatás-sorozattal is sikerült tovább lépnünk. József immár úgy érezte, képes lenne átmenni a focipályán. Már csak egy pici félelmet érzett, a szédülés és a gyengeség 1-2 erősségűre csökkent, az összeeséssel kapcsolatos félelem teljesen megszűnt. Ugyanakkor egy kellemes bizsergést tapasztalt a testében (ez az energiarendszer felpezsdülésének jele).

Az utolsó kopogtatást követően valamennyi negatív érzés nullára csökkent. József megkönnyebbülten állapította meg, hogy semmit sem érez, ha a focipályára gondol.

Abban maradtunk, hogy próbára teszi magát, és ha tapasztalna bármi kellemetlenséget, fel fog keresni.
Nem jelentkezett többet. A fóbiát sikerült a gyökerénél megszüntetnünk, és ehhez csupán egyetlen alkalomra volt szükség.

 

Neked is van valamilyen fóbiád?

Szeretnéd megtanulni a technikát, amelynek segítségével Józsefhez hasonlóan leszámolhatsz a kellemetlen érzéssel?

A Test-Lélek-Harmónia online tanfolyamon mindent megmutatok Neked! Kattints ide bővebb infóért: http://www.benso-iranytu.hu/programok/online/test-lelek-harmonia/

A méregtelenítéstől a tápanyagok pótlásáig: huminsav

$
0
0

Hogyan szabadítsuk meg a szervezetünket a nehézfémektől rövid idő alatt? Létezik olyan készítmény, ami képes erre, ráadásul még a hiányzó tápanyagokat is pótolja?

Gombás Adrienn holisztikus életviteli tanácsadó, természetgyógyász a Humicin termékekben találta meg a megoldást.

– Miért fontos a kúraszerű méregtelenítés?

– Napjainkban mesterséges környezetünkben hatalmas mennyiségű káros, toxikus vegyi anyaggal találkozik szervezetünk a leghétköznapibb tevékenységeink során. Sajnos kikerülni sem tudjuk őket, s mivel nap mint nap újra és újra találkozunk ezekkel az ártó anyagokkal, időnként muszáj kisöpörnünk őket a szervezetből, ellenkező esetben úgy felszaporodnak testünkben, hogy komoly problémák forrásává válhatnak. Az ártó, toxikus anyagok közül a legveszélyesebbek a nehézfémek.

Elegendő csupán levegőt vennünk ahhoz, hogy nehézfémek kerüljenek a szervezetünkbe. Mert a nehézfémek ott vannak a levegőben, a vizekben, a talajban, mindenhonnan kapunk belőlük: járműveink üzemanyagaiból (ólom), dohánytermékekből (kadmium), festékekből, növényvédőszerekből, tisztítószerekből, műtrágyákból stb. De például a tányérunkra kerülő tengeri halak húsa is tele van higannyal, így manapság a halételek fogyasztása is komoly veszélyforrássá vált.

A nehézfémeket előszeretettel használja az élelmiszeripar (csomagolóanyagokban, tartósítószerekben, adalékanyagokban, állományjavítókban), a kozmetikai ipar (alumíniumsók a dezodorokban, s bár az alumínium nem nehézfém, de toxicitás szempontjából mindenképpen az egészségünkre veszélyes fémek közé tartozik). A legmegdöbbentőbb talán az, hogy a gyógyászatban is találkozhatunk vele, hiszen az amalgám fogtömésekből higany jut a szervezetünkbe, a védőoltások szintén higanyt tartalmaznak, és sajnos a gyógyszeripar is felhasználja a nehézfémeket a gyógyszergyártásban. Így például aki sok gyógyszert szed, erőteljesen terheli szervezetét a nehézfémekkel.

A legnagyobb probléma az, hogy a nehézfémek rendkívül nehezen és lassan ürülnek ki a szervezetünkből, miközben lerakódnak a csontokban, májban, vesében, agyban, szívben, tüdőben, kellemetlen tüneteket és betegségeket okozva.

– Mit tud nyújtani a huminsav a szervezet számára?

A csodálatos, 100%-ban természetes huminsavat sajnos kevesen ismerik, pedig kincset érő, gyógyító erejű anyag. Már 600 évvel ezelőtt is használták, ismerték páratlan hatását. A huminsav számos problémára jelenthet természetes, egyben kíméletes megoldást a hétköznapokban.

Legfontosabb tulajdonsága, hogy képes megtisztítani a szervezetünket az előbb említett rendkívül káros, mérgező nehézfémektől. A huminsav egy biológiailag oldhatatlan kötéssel képes magához kötni a nehézfém ionokat, és ily módon kivezetni a sejtfalon keresztül a sejtekből. Így tehát segítségével ki tudjuk vinni a szervezetből a „nem oda való” veszélyes anyagokat.

Másrészt pedig segítségével egyedülálló módon be tudjuk vinni a szervezetünkbe a nagyon is szükséges, „oda való” anyagokat, vagyis a szerves ásványi anyagokat. Az ásványi anyagok szervezetünk alap építőkövei, nélkülük nincs egészségesen működő emberi szervezet.

Napjainkban a táplálékaink – a műtrágyázásnak, a teljesen kimerített termőtalajnak „köszönhetően” nem tartalmazzák megfelelő mennyiségben a szervezet számára létfontosságú ásványi anyagokat.

· Gabonáink, zöldségeink, gyümölcseink már csak töredékét tartalmazzák korábbi vitamin- és ásványi anyag tartalmuknak.

· Káros szokásaink (pl. dohányzás) gyorsíthatják egyes nyomelemek kiürülését a szervezetből.

· Táplálékaink feldolgozása, átalakítása (főzés, konzerválás) pedig számos nyomelem biológiai hasznosulását rontja.

A szervezetben így hiányállapotok keletkeznek, és ezeket a hiányokat szervezetünk megfelelő működése érdekében pótolnunk kell.

Fontos azonban, hogy az ásványi anyagokat, nyomelemeket szerves, organikus formában vigyük be a szervezetbe, hiszen így tudnak a legjobban hasznosulni. Ezt a folyamatot katalizálja a huminsav, amely a szervetlen ásványi anyagokat SZERVESSÉ TRANSZFORMÁLJA. Segítségével szerves, jól felszívódó, tökéletesen hasznosuló ásványi anyagok jutnak a szervezetünkbe.

A huminsav tehát KÉT IRÁNYBAN fejti ki áldásos hatását a szervezetünkben, egyrészt KIviszi a nem oda való anyagokat, másrászt BEviszi az esszenciális, életünkhöz nélkülözhetetlen ásványi anyagokat a megfelelő formában, minőségben.

– Miért előnyösebb a Humicin fogyasztása, mint más méregtelenítő eljárások?

Sajnos az egyéb méregtelenítő eljárások (pl. gyógyteák fogyasztása, léböjt, húsmentes napok, szaunázás, nyirokmasszázs, jóga stb.) amellett, hogy nagyon hasznosak és sokat tehetünk velük szervezetünk tehermentesítéséért, egészségéért, de nem segítenek abban, hogy a legveszélyesebb, egészségünkre ártalmas, toxikus nehézfémek kiürüljenek a szervezetünkből. A Humicin® termékcsalád Natúr termékének kúraszerű fogyasztása (1 kúra=3 hónap=3doboz termék) segít ennek a problémának a megoldásában.

– Mit kell tudni a termék szedéséről?

– A termékeink alkalmazásának kifejezett ellenjavallata nincs, de arra esetleg célszerű odafigyelni, hogy várandós kismamák a várandósság ideje alatt ne méregtelenítsenek, ne vezessenek ki nehézfémet, tehát számukra a Natúr termék szedése inkább a várandósság és a szoptatás utáni időszakra essen. Viszont a Vastartalmú Humicin szedése kifejezetten ajánlott várandósság idején, a megnövekedett vas igény fedezésére.
Gyermekek is szedhetik a termékeket. Általában 3 éves kortól ajánljuk a különböző ásványi anyag készítményeket gyermekeknek, a Humicin termékek közül főleg a Makro-és mikroelem tartalmú Humicin ajánlott immunrendszer erősítésre, sportolás mellé roborálásra, illetve vashiányos gyermekek számára a Vastartalmú Humicin szedése ajánlott. Általában 10-12 éves korig 1 kapszula, 10-12 év felett azonban már a felnőtt adag, vagyis 2 kapszula szedhető. A kapszulák egy mozdulattal, könnyen szétszedhetők, belőlük a por könnyen kiönthető, joghurtba, pudingba keverve az egészen kicsi gyermekek is szívesen fogyasztják.

– Hogyan készül ez a termék?

Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a világ egyik legjobb minőségű humin anyag lerakódása Magyarországon található. Ez a kb. 10 000 éves tőzegmező – a világon egyedülálló módon – vulkáni környezetben, a földfelszín alatt mélyen fekszik, így tökéletesen tiszta, mentes a tőzegmezőkre jellemző felszíni szennyeződésektől, és rendkívül magas a huminsav tartalma. Ebből a kivételesen tiszta forrásból egy szabadalmaztatott technológiai eljárással nyerjük ki a huminsavat, amelyet por formájában pici kapszulába zárva juttatunk el a fogyasztókhoz. Egyrészt Natúr formában, ezt ajánljuk nehézfém kivezetéshez, illetve további 4 termékünkhöz a legfontosabb, esszenciális ásványi anyagokból pluszban hozzáadott formában. Ezeket a termékeinket kifejezetten ásványi anyag pótlásra ajánljuk pl. vashiány megszüntetésére, cukorbetegeknek króm pótlására, pajzsmirigy betegségekben szelén pótlására, illetve Makro-és mikroelemes termékünket általános immunerősítésre, roborálásra, és kifejezetten sportolóknak is, a megnövekedett ásványi-anyagszükséglet fedezésére, műtétek utáni lábadozás idejére, csonttörések gyorsabb, tökéletesebb regenerálódásához stb. Azt tudnunk kell, hogy a természetes huminsav önmagában is tartalmaz 60-70 féle ásványi anyagot szerves formában, de a legfontosabb, élethez nélkülözhetetlen ásványi anyagokból nem elegendőt, ezekből pluszban is hozzápótoltunk.

– Milyen tapasztalatok vannak a fogyasztásával kapcsolatban?

Klienseink csodálatos eredményekről számolnak be. Pl. súlyos vashiánnyal küzdők rengeteg kipróbált vaskészítmény hiábavaló szedése után a Vastartalmú Humicin® termékünkkel MELLÉKHATÁSOK nélkül értek el csodálatos szérumvas szint emelkedést nagyon rövid idő alatt, a Natúr termékünk fogyasztása során elmúltak a nehézfém-terhelés tünetei, jobb, pihentetőbb alvásról számolnak be a fogyasztók, általános jobb közérzet, nagyobb teherbíró képesség, több energia, vitalitás, immunrendszer megerősödése, Makro- és mikroelem tartalmú Humicin® szedése során az őszi-téli-tavaszi vírusok, fertőzések elkerülik a fogyasztókat. Egyszerűen a szervezetünk jobban, egészségesebben működik, hiszen nem terhelik ártó méreganyagok, és az élethez nélkülözhetetlen, esszenciális ásványi anyagok is bejutnak és hasznosulnak a szervezetben. A huminsav az ŐSI TÁPANYAGFORRÁS, amelyet a szervezetünk szinte követel, hiszen hosszú idők óta nélkülözi már az ilyen természetes, tiszta tápanyagot.

Ön hogyan került kapcsolatba a Humicinnel? Miért döntött úgy, hogy feladja addigi foglalkozását azért, hogy minél több emberrel megismertethesse ezt a készítményt?

A Humicin® termékcsalád megálmodója, kutató-fejlesztője kedves apósom, Szöllősy János, aki nemzetközileg is elismert feltaláló. Ő volt az első, aki Magyarországon huminsav hatóanyagú étrend-kiegészítőt gyártott már 25 évvel ezelőtt. Az akkori egyetlen terméknek lett a továbbfejlesztett változata a Humicin® termékcsalád, amely most már 5 terméket kínál az egészségtudatos vásárlók számára. Egyedi megoldásokat egyéni problémákra!

A Humicin® termékcsalád számos rangos kitüntetést, elismerést gyűjtött be már világszerte különböző nemzetközi kiállításokon, megmérettetéseken, apósomat ezért a találmányáért lovaggá ütötte a belga király.

Jómagam természetgyógyászként pedig ebben a családban, azt hiszem, nem csoda, hogy missziómnak tekintem dolgozni és tenni egy egészségesebb jövőért, egy élhetőbb 21. századért, és segítséget adni az emberek kezébe, amivel hosszabb, egészségesebb életet élhetnek mesterséges környezetünkben.

A termékek megrendelhetők a www.humicin.hu oldalon.

Facebookos elérhetőség: https://www.facebook.com/humicin/

 

Alternatív gyógymódok: becsapás vagy tényleg működik?

$
0
0

Valójában mik azok az alternatív gyógymódok? Az alternatív szó ez esetben azokat a terápiákat jelenti, amelyek a hivatalos, akadémikus orvoslás módszereitől eltérőek.

Sokan, akik nem tudnak róluk semmit, tudatlanságukban kígyót-békát kiáltanak azokra, akik a megszokottaktól eltérő, alternatív módszereket alkalmaznak a gyógyításban, és még azt is állítják, hogy ezzel becsapják a betegeket. Én viszont azt mondom: aki jobban lesz, vagy meg is gyógyul, nem érzi becsapva magát…

Időről időre megélénkülnek a homeopátiát ellenző hangok. Legutóbb egy, az alternatív gyógymódok ellen küzdő biológus cikke kapcsán találkoztam az ellentábor, a kizárólag allopátiás (a tünetek megszüntetésén alapuló) kezelés híveinek érveivel – ilyesmiket hoznak fel:

a homeopátiás gyógyszer

  • – nem tartalmaz hatóanyagot, tehát becsapás
  • – az előállítás módja, a potenciálás vicces “mese”
  • – ha nincs mellékhatása, akkor voltaképpen hatástalan is
  • – próbálja csak meg bárki homeopátiás érzéstelenítés mellett alávetni magát egy hasi műtétnek
  • – a homeopátiás szerek drágák stb. stb.

Az ilyen érveket felsorolók közös jellemzője az információhiány. Ha tájékozódnának a homeopátiáról, akkor eszükbe sem jutna tiltakozni olyasmi ellen, ami, a maga sajátos módján, egyértelműen az emberek javát kívánja szolgálni, s amely hivatalosan is elfogadott és közkedvelt gyógyító módszer volt Magyarországon a 19. században.

A homeopátia ókori eredete

Ennek a több, mint 200 éves gyógymódnak már Hippokratész tanaiban is fellelhetjük az alapelveit (ie. 5-4. sz.). A gyógymód kidolgozása a 18-19. században élt Samuel Hahnemann (1755-1843) német orvos, gyógyszerész, vegyész nevéhez fűződik.

A magyar történelem nagy alakjai, mint a homeopátia hívei

Az 1828. évi kolerajárványban hatékonynak talált hasonszenvi gyógymódot – évekig tartó vita után – 1846-ban engedélyezte a Bécsi Magyar Kancellária. Kossuth Lajos, Széchenyi István és Deák Ferenc háziorvosa is homeopátiával gyógyított!
1848-ban az egyetemi oktatás része lett a homeopátia, 1870-ben két homeopátiás egyetemi tanszék jött létre.
A Bethesda homeopátiás kórházként indult, működtek homeopátiás osztályok a Schöpf-Mérei Kórház elődjében, valamint a Szent Rókusban és a Gyöngyösi Kórházban is.

A szintetikus gyógyszerek elterjedésével a homeopátia háttérbe szorult. Mint “az arisztokrácia orvoslása”, 1949-ben tiltás alá került hazánkban a homeopátiás gyógyítás, csak 1990-ben kapott újra engedélyt Magyarországon.

Ami tehát a hasonszenvi gyógymódot illeti, egyáltalán nem valami légből kapott, új dologról van szó. Igen komoly múltra tekint vissza, talán nagyobbra is, mint a mai akadémikus és gyógyszerközpontú orvoslás.

A homeopátia a teljes embert gyógyítja

A homeopátia nem állít a valóságnál többet önmagáról, így azt sem, hogy hatóanyagai által gyógyít.

Ellenkezőleg: minél kevesebb az “anyag” a szerben, annál erősebb hatása lesz a betegre. A homeopátiás bogyók korántsem önjelölt sarlatánok által kotyvasztott szerek, nagyon pontosan szabályozott az előállításuk, és gyógyszergyárakban készülnek, a homeopaták képzése pedig az orvosi egyetemeken zajlik.

A homeopátia nem az egyes tünetek ellen harcol, hanem az egész embert kívánja gyógyítani, nem csak az aktuális betegségét. Hiszen a tünetek elnyomása később a betegség súlyosbodását okozhatja. Ebből is következik, hogy a a homeopátiás szerek között nem találunk lázcsillapító, görcsoldó szereket, hiszen nem a tünetek megszüntetésére koncentrál. A páciens tüneteihez legjobban hasonlító gyógyszerleírás alapján adott homeopátiás bogyók viszont olyan mértékben indíthatják be a szervezet öngyógyító mechanizmusait, hogy a láz, a görcs, illetve egyéb kellemetlen tünet csökkenhet és elmúlhat egyéb beavatkozás nélkül is.

A homeopátiával gyógyítók nem állítják, hogy mindig minden problémára homeopátiás szert kellene adni – kétségtelenül vannak azonban olyan jellegű tünetek illetve betegségek, amelyek gyorsabban, jobban reagálhatnak homeopátiás gyógyszerre, mint szintetikusakra.

Az allopátiás és a homeopátiás gyógymódok valójában békésen megférnek egymás mellett. Ahogyan műtéti érzéstelenítéshez egyértelműen egy allopátiás érzéstelenítő a megfelelő választás, felső légúti megbetegedéseknél – nagy számú tapasztalat alapján – érdemesebb lehet homeopátiás szert kipróbálnunk, és megkímélhetjük magunkat az antibiotikumok nemkívánatos hatásaitól. Nálunk a családban számtalanszor bizonyított köhögés, hörghurut esetében a Sticta, a Kalium Bichromicum, a Phosphor vagy az Arsenicum album nevű szer megfelelő potenciában, mindig az aktuális tünetek szerint választva, és minden további gyógyszer nélkül, néhány napon belül helyreállt az egészségünk.

Azoknak, akik kételkednek, azt ajánlom, hogy tájékozódjanak, mielőtt véleményt formálnak valamiről, amit nem ismernek; közelítsenek a kérdéshez nyitottan, és esetleg legközelebb tegyenek próbát egy homeopata szakembernél – de persze semmi sem kötelező 🙂 Csak hagyják meg a választás szabadságát, hogy aki élni szeretne a homeopátia által nyújtott segítséggel, az megtehesse.

(A cikk megírásában segítségemre volt A homeopátia kézikönyve, ami a Puedlo Kiadónál jelent meg.)

Füst nélkül – szabadulás a cigarettától

$
0
0

Nem is olyan régen olvastam egy cikkben, hogy Ausztráliában pár évtizeden belül elfogynak a dohányzók – olyan mértékben csökken a dohányáruk iránti kereslet. Sajnos Magyarországon ezt még nehezen tudom elképzelni, bár egy új törvénytervezet radikális változást hozhat a dohánypiacon. Mint arról hírt adtak, Lázár János javaslata értelmében a 2020 után születettek már egyáltalán nem vásárolhatnának dohányterméket felnőtt korukban sem. Érdekes ötlet, még azt sem mondom, hogy nem jó… de nehéz elképzelni, hogy aki nagyon akar, ne szerezhetne cigarettát: egyszerűen megkér valakit, hogy vegyen neki. Ahogyan csinálják ezt a mai tizenévesek – amikor évekkel ezelőtt középiskolában tanítottam, szomorúan tapasztaltam, hogy a tanulók nagyobbik része rendszeresen dohányzott az iskolai szünetekben.

És vajon mi fog történni, ha végleg elveszik az emberektől ezt a pótszert? Mert a dohányzás esetében egyértelműen pótszerről kell beszélnünk. A cigarettázás éppen olyan orális, tehát szájhoz kötődő tevékenység, mint a nassolás, a rágógumizás, a körömrágás vagy a kicsiknél a cumizás. Arra szolgál, hogy feszültségünket a szánkon keresztül vezessük le. Könnyű elképzelni, hogy ha a cigaretta a valamikori jövőben már elérhetetlen lesz, az emberek valami mást fognak találni, hogy az érintett területen kielégítsék belülről fakadó szükségletüket. Lehetséges, hogy többet fognak enni, nassolni, inni, rágózni… Vagy pedig végre megoldják a megrögzött szokások mögött a mélyben meghúzódó energiazavarukat, lelki zűrjeiket.

A dohányzóknál minden esetben megállapítható, hogy milyen igényt szeretnének kielégíteni, ill. milyen zavaró érzést kívánnak elnyomni a cigarettára gyújtással. Lehet ez:

  • kommunikációs probléma elkendőzése
  • önbizalomhiány leplezése
  • unaloműzés
  • társaság utáni vágy
  • kalandvágy
  • a feszültség gyors oldásának igénye stb.

Ha tehát szeretnénk egyszer s mindenkorra letenni a cigarettát, ezeken a területeken kell szembenéznünk a mumusainkkal.

Ez nem lehetetlen, és még csak nem is jár feltétlenül szenvedéssel. Ha tudatosan csináljuk, a szenvedélyeinktől való megszabadulás az önismeret gyarapodásával, önfejlődéssel jár, és az életünk minden területén szabadabbá tesz.

Kitűnő megoldást kínál erre az Érzelmi Felszabadítás Technika (EFT) módszere, amellyel felderíthető és könnyen feloldható lehet a függőségek lelki háttere, megszüntethető a nikotin utáni sóvárgás, új és egészségesebb szokások alakíthatóak ki.

Az EFT-technikákat megtanulhatod online tanfolyamunkon, személyes kezelésről érdeklődj emailben (info[kukac]benso-iranytu.hu) vagy a 20/455-3475-ös telefonon!

 

Az írás gyógyít!

$
0
0

Pszichológus vendégszerzőnk, Miskei Anikó Gyógyító Írás tanfolyama újszerű megoldást kínál a traumák feldolgozására…

Volt már olyan, hogy tollat ragadtál és papírra vetetted a gondolataid? Vagy épp azt, ami nagyon bántott vagy fájt? Esetleg te is azok közé tartozol, akik rendszeresen vezettek már napló?

Mi a jó a naplóírásban? Részben meg tudod örökíteni a szép pillanatokat, de sokkal többen vannak, akik arra használják, hogy kiírják magukból a fájdalmat.

És ezzel el is jutottunk oda, hogy az írás gyógyít. De vajon miért?

Akkor, amikor leírsz valamit, ami bánt, egy történetet alkotsz. Valamit, aminek van eleje és vége, és értelme kell hogy legyen.
Egy hasonlattal élve ez olyan, mintha a forró teát beleöntenéd egy bögrébe. Ha csak elkezded önteni a kancsóból, könnyen leforrázod magad. De a bögrében már ki tudod tenni a párkányra, hogy hűljön. Így nem nem fog fájdalmat okozni.

Akkor, amikor írásban történetbe foglalod azt, ami történik, először is elejétől a végéig átgondolsz mindent. Nem teheted meg, hogy csak kiragadj belőle egy mondatot. És azáltal, hogy történetet kreálsz belőle, észre fogod venni, hogy vannak hiányzó részletek. “Ki is mondta ezt? Hogy volt azután, hogy beszálltunk az autóba?”

Amikor kipótolod ezeket a hiányokat, értelmessé válik a történet. Sok esetben pedig már ez elegendő ahhoz, hogy más szemszögből ráláss arra, ami történt. Azzal, hogy leírod a történteket, kézzel foghatóbbá és kezelhetőbbé válik maga az élmény is. Így csökken a tehetetlenség-érzésed és elindul egy feldolgozási folyamat. Nem beszélve arról, hogy megértést kaphatsz egy-egy részletet illetően. És sokan vannak, akik könnyebben engednek el egy fájdalmat akkor, ha megértik, miért történt az, ami.

Ennyi elég is lenne, hogy fogom magam és leírom a velem történt rosszat?

Valamikor igen. De sokszor nem. Biztos te is ismersz olyanokat, akik benne ragadnak egy-egy sztorijukban, akár nagyon hosszú időre. Éppen ezért én a tanfolyamokon egy folyamatot alkalmazok. Ennek során ugyanazt a történetet nem egyszer, hanem 6 alkalommal írod le. Mindig más nézőpontból. Ezzel automatikusan más perspektívából látod a történteket. A folyamat végére az általános visszajelzés az, hogy a résztvevők megkönnyebbülnek és a történtek elvesztik a fájdalmas érzelmi töltetüket. Tehát egy történetté válik a múltból, anélkül hogy bekapcsolna a fájdalom. Ezzel egy olyan eszköztárat kapsz a kezedbe, amit bármikor elővehetsz, hisz csak papír és toll kell hozzá, na meg a kitartásod.

Honnan tudhatod, hogy valóban elengedted a fájdalmat?

Én azt tapasztaltam, ezt legjobban úgy mérheted le, ha hangosan felolvasod, amit írtál. Természetesen nem kell, hogy bárki tanúja legyen a felolvasásnak. De ekkor tudnak igazán mobilizálódni az érzelmek. Főképp akkor, ha jó pár éve történt meg veled a szituáció. Amikor különösebb érzelmi reakció és elérzékenyülés nélkül fel tudod olvasni, tudhatod, hogy sikerült feldolgoznod és elengedned azt.
Van néhány speciális eset, ami igényel még további teendőket, ilyen a gyász feldolgozása és a sorozatos, ismétlődő fájdalmak és traumák.

Azt gondolom, számodra sem kétséges immár, hogy az írás gyógyír a lelki sebekre.

Miskei Anikó
pszichológus

Jelentkeznél a Gyógyító Írás tanfolyamra? Itt megteheted: https://miskeianiko.blog.hu/2016/06/07/gyogyito_iras

Kövesd Anikót a Facebookon is: Miskei Anikó Life Design


A pánik kezelése, gyógyítása

$
0
0

Néhány évvel ezelőtt figyeltem fel arra a terápiás munkám során, hogy a hozzám fordulók szinte valamennyien pánikbetegség miatt keresnek fel. Később egy pszichológustól hallottam, hogy valóban rengeteg manapság a pánikbeteg, és nagyon sok a fiatal közöttük. Lehet okolni a modern életvitelt, de a helyzet az, hogy végső soron minden belőlünk indul ki. A legfőbb ok: az embereket megviselik az életben a változások, nem mernek változtatni, dönteni, kilépni nem működő helyzetekből, kapcsolatokból.

Mivel alapvetően érzelmi vezérlésű lények vagyunk, az érzelmi stresszek oldása jó eséllyel véget vethet a pánikbetegség okozta szenvedésnek.

Milyen lehetőségek léteznek a gyógyulásra?

– EFT – Érzelmi Felszabadítás Technika

Ez a stresszoldó módszer képes felkutatni, beazonosítani a tünetek mögött meghúzódó lelki okokat, és ahhoz hasonlóan, ahogy a hagymahámozáskor újabb és újabb rétegeket fejtünk le, az EFT alkalmazásakor is célzottan haladunk egyik tünetről, emlékről, érzelemről a másikra; sorban feloldjuk, megszüntetjük őket, így a betegséget a gyökerénél gyógyítjuk meg.

Olvass többet az EFT módszeréről itt!

 

Bach virágterápia:

Kiegészítő kezelésként érdemes a következő virágeszenciák támogatásához fordulnunk:

  • Cseresznyeszilva: félelem az önkontroll elvesztésétől, megbolondulástól, idegösszeroppanástól
  • Molyhos napvirág: pánik, rettegés esetén
  • Sárga bohócvirág: megnevezhető félelmek esetén (hipochondria is), félénk, introvertált egyéneknek javasolható
  • Rescue Remedy (elsősegélykeverék): rosszullétek esetén, hirtelen ijedelemre

A virágeszenciák hatásáról már írtam itt…

 

– pszichoterápia: kognitív viselkedésterápia

A képzett szakemberrel történő irányított beszélgetés során feltérképezik a pánikbetegség kialakulásának körülményeit, okait, és önmegfigyelésen alapuló terápiát folytatnak a gyógyulás érdekében. Így a páciens képes lesz változtatni életének azon területein, amelyekben megrekedt és idejét múlt viselkedési stratégiákat alkalmaz. A módszer tehát lépésről lépésre segít ki az érzelmi gödörből, miközben javítja az önismeretet és erősíti a változtatásra való képességet.

Ezzel az interaktív és dinamikus módszerrel ellentétben a pszichiátria megoldása mindössze tünetelnyomó gyógyszer felírásában merül ki, amely a kellemetlen gyógyszermellékhatások mellett egy lépéssel sem juttat közelebb a probléma gyökerének megoldásához.

 

tápanyagpótlás

A tápanyaghiányos állapot a szervezet számára szintén stresszt jelent. Kiegyensúlyozott, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, lehetőség szerint biotermesztésű ételek fogyasztása a lélekre is gyógyító hatású. Pánikroham esetén a tapasztalatok szerint gyors segítséget nyújthat 4 szem Kal-Mag+D3 tabletta bevétele, amely a Vese meridián energiaellátását javítja (a félelmek a Vese-energia fennhatósága alá tartoznak).

 

Nem kell tehát belenyugodni a pánikbetegségbe: a megfelelő kezelés nem csupán tünetmentességhez vezethet, hanem mélyebb önismerethez, az általános stressz-szint csökkenéséhez, jobb közérzethez, több önbizalomhoz, és számos betegség kialakulását is megelőzhetjük.

Próbára tennéd az Érzelmi Felszabadítás Technikákat vagy a virágterápiát? Keress meg az info[kukac]benso-iranytu[pont]hu emailcímen vagy a 20/455-3475-ös telefonon!

Szorongás ellen kopogtass!

$
0
0

“Ha lenne egy olyan módszerünk, amellyel képesek lennénk a stresszt csökkenteni, akkor minden problémánkat, betegségünket meg tudnánk oldani.”

Ezeket a szavakat Selye János magyar származású orvos, a stresszelmélet kidolgozója írta.

A stressz oldására szolgál számos olyan, az utóbbi évtizedekben kidolgozott alternatív gyógymód, mint az Érzelmi Felszabadítás Technika (EFT) is. Nem túlzás azt állítani, hogy az energiapszichológia megváltoztatja mindazok életét, akik megismerkednek vele.

 

Hogyan működnek az ilyen terápiák?

A kutatók még keresik a pontos magyarázatot – egy lehetséges magyarázat szerint “a kopogtatás piezoelektromos töltést hoz létre, amely a kötőszöveten keresztül a legkisebb elektromos ellenállással rendelkező útvonalakon át áramlik.
Amikor előhívunk egy traumatikus emléket, miközben tudatosan figyelünk testünk azon részeire, amelyek elsődlegesen tárolják ennek a traumának az emlékét, a kopogtatás a biztonság üzenetét küldi a testnek, és ez az üzenet nincs összhangban az érzelmileg túlfűtött emlékkel.” (Dawson Church: Génjeink csodája, 2011, 246. o.) Vagyis a test a biztonság üzenetét kapja, ezzel együtt a tárolt stressz és a vele járó érzelmi intenzitás pedig megszűnik.

Mit tehet az energiapszichológia a szorongásban szenvedők gyógyulásáért?

Végeztek olyan kísérleteket, amelyekben generalizált (állandósult) szorongásban szenvedők agyát vizsgálták meg EEG felvétel segítségével. Így képet kaptak arról, hogy az agyuk melyik részei működnek egészségesen, és mely területek mutatnak diszfunkcionalitást az agyi frekvenciák tekintetében. A szorongásos betegek vizsgálati eredményei arról tanúskodtak, hogy az agyterületek legnagyobb részét közepes vagy súlyos funkcióbeli zavar jellemzi.

A vizsgálatban három betegcsoport állapotát kísérték figyelemmel.

Az első csoport energiapszichológiai kezelést kapott, összesen tizenkét alkalommal. Nem csupán a betegek közérzete, de az újabb EEG vizsgálat is egyértelműen tanúsította a módszer kiemelkedő hatékonyságát: a legtöbb agyi terület normálisan vagy csak enyhe diszfunkcionalitással működött. Ezzel felülmúlta a ma legjobbnak számító kognitív viselkedésterápiát is: kevesebb kezelésre volt szükség, és az eredmények tartósabbnak is bizonyultak.

Azoknál a betegeknél, akiket kizárólag gyógyszeresen kezeltek (vagyis a tüneteiket elnyomó gyógyszert kaptak) nem figyeltek meg semmiféle javulást. Az abnormális agyi frekvenciák nem változtak, a mellékhatások további kellemetlenségeket okoztak, a gyógyszeres kezelés abbahagyása után pedig visszatértek a szorongásos tünetek. Érthető: hiszen esetükben a tüneteket kiváltó okok érintetlenül maradtak.

Antidepresszánsok és szorongásoldók helyett tehát forduljunk olyan módszerek, technikák felé, amelyek harmóniába hozzák a testünket, a lelkünket és az egész életünket. Az EFT használatával ugyanis nemcsak a stressz fog eltűnni a szervezetünkből, az érzelmi életünkből, de javulni fog az önismeretünk, a társas életünk és a kapcsolatainknak is előnyére válik!

 

Kipróbálnád az EFT módszerét érzelmi problémáid oldására?

Szeretettel várom jelentkezésed az info[kukac]benso-iranytu[pont]hu emailcímen vagy a 20/4553475-ös telefonon!

Hulladék nélküli élet

$
0
0

Évekkel ezelőtt olvastam egy amerikai családról, akik hulladékmentesen élnek. Emlékszem, akkor azt gondoltam: azta, ez tök jó… de lehetetlen megvalósítani! Vajon hogyan csinálták? Közben azonban szép lassan magam is elkezdtem csökkenteni a hulladék mennyiségét a háztartásomban, és rájöttem, hogy egyáltalán nem olyan nehéz a dolog. Sok találékonyság és elhatározás kell az elején, de szerencsére már nem vagyunk egyedül: rengetegen járnak ugyanezen az úton, elég, ha csak annyit mondok: a Facebook Háztartásom hulladék nélkül nevű csoportja már 18 ezer tagot számlál…

Ha azt gondolod, a teljes hulladékmentesség elérhetetlen, valószínűleg igazad van. Egy cikkben azt olvastam, hogy nem tudsz mindent 100%-ig megtenni, de minden apró dolog, amit megteszel, számít. Gondold át a mindennapi életedet, a beszerzési módjaidat, azt, ahogyan a keletkezett hulladékhoz viszonyulsz, és tegyél lépéseket. Eleinte ezek jelentéktelennek tűnnek, de idővel rá fogsz csodálkozni: miért is nem így csináltad már régóta?

Bea Johnson Zero waste otthon című könyvét olvasva érett meg bennem az elhatározás, hogy erről a témáról írjak, mert a probléma világméretű, igen sürgető és szó szerint az egészségünket is kockára tesszük, ha figyelmen kívül hagyjuk. Ma már egyáltalán nem elegendő, ha csak annyit teszünk, hogy szelektíven gyűjtjük a szemetet. A csapvízben már kimutathatóan vannak mikroműanyagok, amelyek pl. a mosáskor szakadoznak le a műszálat tartalmazó ruhaneműkből, vagy a mosogatószivacsok és műanyag kefék kopásával kerülnek a lefolyóba. Ezek olyan aprók, hogy a véráramba is bekerülhetnek, és ma még senki sem tudja, hogy ennek milyen egészségi hatása lehet.

Némi kutatás után (szinte) mindenből találni lehet természetes alternatívát, csak el kell szánnunk magunkat!

Az öt alapelv, amelyek mentén át kell értékelnünk a mindenkori fogyasztásainkat, a következő:

1. utasítsd vissza, amit ingyen rád akarnak sózni, de nincs rá szükséged: nejlonzacskók, szívószál, reklámtollak, ingyenes minták, játéknak kinéző apróságok, amikkel a gyerekek legfeljebb csak percekig játszanak

2. csökkentsd: vásárolj kevesebbet (csak olyat, amire tényleg szükséged van), válaszd a csomagolás nélküli termékeket. Mindig legyen nálad szatyor, amibe vásárolni tudsz. Sok helyen a kimért dolgokat saját üvegbe, dobozba is megveheted, így nem viszel haza műanyag csomagolást. Ma már egyes hipermarketekben kimérve is árulnak bizonyos dolgokat: olajos magvakat, hüvelyeseket, gabonaféléket. Tekintsd át a  szokásaidat is: biztos, hogy nem tudnál meglenni  a megszokott termékek nélkül? Én pl. 15 éve nem kávézom, egyik napról a másikra, teljesen könnyedén hagytam el, nem is hiányzik. Pedig akkor még fogalmam sem volt arról, hogy a kávétermesztés óriási környezeti terheléssel jár, a kávé a legtöbbet permetezett növény a világon, és a leszüretelés után a növény legnagyobb része hulladékká válik, amit nem hasznosítanak semmilyen módon (erről Gunter Pauli A kék gazdaság című, nagyon érdekes könyvében olvashatsz).

Gondold át, hogy új holmik helyett megfelelne-e használt is a céljaidnak? Amit egyszer már legyártottak, azt nem kell újra legyártani, tehát erőforrást takarítasz meg, ha használt ruhát, edényneműt, bútort, használati tárgyakat veszel, ebben a turkálók, garázsvásárok, régiségboltok segítségedre lesznek, de a Facebookon is rengeteg adok-veszek csoport van, amelyekben szinte mindent megtalálsz, amire csak szükséged lehet, a nem használt holmijaid pedig új tulajdonosra találhatnak.

3. használd újra: ne vegyél egyszer használatos eszközöket. Miért jobb műanyag pohárból inni, műanyag tányérból enni, mint tartósból, amit egyszerűen elmosogatsz használat után? Ha gyakran eszel házon kívül, hordj magaddal kanálgépet, azaz egy készlet evőeszközt (pl. a Zöldboltban tudsz venni), saját bögrét az italoknak, éthordót, befőttes vagy csatos üveget az ételeknek, és megspórolod a műanyag megoldásokat, amelyek évszázadokig terhelik a Földet.

Az elromlott dolgokat javítsd vagy javíttasd meg. A nyomtatott papírok, amelyeknek az egyik oldala üres, újra felhasználhatók jegyzetelésre, otthoni nyomtatáshoz, a gyerekek rajzolhatnak rá stb. A kisbabák eldobható pelenkái szintén jó példák: miért csinálnánk egy természetes élettani jelenségből sok száz évig a szeméttelepen dekkoló sok száz kilónyi veszélyes hulladékot? Eleve rossz az ötlet, elődeink mindig is megvoltak a mosható megoldásokkal.

4. hasznosítsd újra: amire már nincs szükséged, add vagy ajándékozd el, vagy találj számára új funkciót! A tönkrement lábasok még jók lehetnek virágalátétnek, az elkopott törölközőkből lehet pl. mosogatórongy, a régi fogkefét be lehet vetni a takarításban, amikor kis helyeket kell megtisztítani stb.

5. komposztáld: előnyös, ha van kerted, ahol egy sarkot kinevezhetsz komposztálónak, és a konyhai hulladékot így visszaadhatod a természetnek. De városi otthonokba, társasházakba is beférhet egy kis házi komposztáló. Miért dobnád a gyümölcshéjat, almacsutkát a kukába? A komposztálás magától értetődőbb és ősibb megoldás a szemétszállításnál, hiszen minden szerves anyag a természetben előbb-utóbb lebomlik, még a sokak által félt diólevél is. Nemcsak felesleges és környezetszennyező, de súlyosan egészségkárosító is a zöldhulladék elégetésekor keletkező füst (egyes településeken rendelet is tiltja az avarégetést). Inkább gyűjtsd össze egy halomba a leveleket és a gazt, a természet mindent elintéz, cserébe tápanyagban dús humuszt kapsz.

A hulladékmentesség egy életmód, ami nemcsak jobb kapcsolatba hoz a természettel, de ráadásul olcsóbb is.

A legjobb hulladék az, ami nem is keletkezik. Többet tehetsz, mint gondolnád – kezdd el már ma!

Összegyűjtöttem, milyen egyszerű megoldásokkal sikerült minimalizálnom az otthonunkban termelődő szemétmennyiséget. A cikk folytatásában hamarosan elárulom!

 

 

Hogyan kezdj hulladékcsökkentő életet? 1.

$
0
0

Az előző cikkben összefoglaltam a legfontosabb elveket a mindennapi hulladékunk minimalizálásának alapjairól. Apró lépésenként, pár év alatt jelentősen sikerült csökkentenem a háztartásunkban keletkező szemét mennyiségét. Kövesd Te is a példánkat! 🙂

Kezdjünk a bevásárlással!

Igazából minden ezen áll vagy bukik, hiszen a pénzünkkel szavazunk. Ha megvásárolunk egy terméket (legyen szó bármiről), ezzel azt az üzenetet közvetítjük a kereskedő és a gyártó felé, hogy erre a termékre szükség van, gyártsanak ezután is belőle. A gyártónak nem igazán érdeke, hogy változtasson az áruk csomagolásán (tehát hogy környezetbarát verzióra váltson), mindaddig, amíg mi, fogyasztók ki nem kényszerítjük ezt.

Tehát ha vásárolni mész, úgy tudod megelőzni, hogy egy halom műanyag szemetet vigyél haza (ami legjobb esetben a szelektív kukát fogja megtölteni, ha egyáltalán újrahasznosítható), hogy otthonról vitt szatyorba, dobozba, üvegbe vásárolsz. Én évek óta nem veszek műanyag zacskót a zöldség-gyümölcs és kenyér beszerzésemkor, hiszen ami otthon összegyűlt, az rengetegszer újra felhasználható. Az egyetlen szükséges feltétel, hogy ne felejtsem otthon a zacskókat, de már rutinos vagyok. 🙂 A kocsiban mindig lapul belőlük egy jó adag. Akik ügyesek a varrásban (én nem vagyok az), készíthetnek is kis tasakokat vászonból vagy régi függönyből.

Most már annyira megbátorodtam, hogy a hentesnél, ahová régóta járok, saját dobozba kértem a húst, a zöldségesnél dunsztosüvegbe vettem babot. Minden további nélkül beletették, így nem vittem haza műanyag zacskókat. Számos nagyáruházban lehet már kimért gabonaféléket, olajos magvakat kapni, és megint csak elkerülhető, hogy műanyagzacskók halmozódjanak a kukánkban. A legjobb helyi termelőket választani, ahol mindig friss, és ha szerencsénk van, bio terményeket kapunk.

Tejet, tejterméket is tudsz saját üvegbe vásárolni, csak meg kell találni a hozzátok legközelebbi beszerzési helyet.

A következő pont, hogy kerüljük el az ötletszerű vásárlást. Mindig írok bevásárlólistát, így céltudatosan járom körbe az üzletet, hogy ne vegyek olyasmit, amire nincs is szükségünk. Nem hagyom magam befolyásolni a reklámoktól, nem az alapján választok, hogy mi menő, divatos, trendi, hanem hogy mi tartós, minőségi, adott esetben javítható.

A közlekedési költségek csökkentése érdekében amit lehet, helyben veszek meg, ha távolabbra kell mennem, akkor úgy szervezem a dolgokat, hogy egyszerre több mindent is elintézhessek. Pl. ha könyveket rendelek (ami nálam rendszeresen előfordul), akkor a könyvesbolti átvételt jelölöm be, és amikor úgyis arra járok, át tudom venni. Új helyett ha lehet, régit választok: antikváriumokban (online is!) szinte bármit meg lehet találni olcsóbban, ráadásul így az újrahasználati elv is érvényesül.

Igyekszem elkerülni, hogy távolról érkező termékeket vásároljak, mert a szállítás a világ másik feléről igen nagy környezeti terhelést jelent. Hasonló okból határoztam el, hogy többet nem utazom repülőn (igaz, ennek nincs is nagy veszélye, mert egyébként sem utazom gyakran). Ha csak tehetem, nem veszek olyan élelmiszereket, amelyek tőlünk távol teremnek. Tudtad, hogy a quinoa iránti érdeklődés fellendülésével származási helyén megfizethetetlenné vált ez a gabona? És azt tudtad, hogy az avokádótermesztést is a drogbárók tartják a kezükben? Amióta erről olvastam, nem vásárolok ilyesmit többé.

Nem szeretem az elemes dolgokat, ezért ahol csak lehet, megspórolom őket. Ezért vettünk olyan zseblámpákat, amiket fel kell tekerni, hogy világítsanak. Én imádom őket!

Rájöttem, hogy az elektromos kütyük legnagyobb része teljesen felesleges. Okostelefonom sincs, tökéletesen megfelel a “buta” telefonom, amit tizedik éve használok gond nélkül. Az újabb és újabb vezetékek, töltők, távirányítók stb. tengernyi helyet elfoglalhatnak egy lakásban, hulladékként külön kell kezelni őket, a berendezésekből áradó elektroszmog pedig veszélyes az egészségre. Redukáld le a számukat a legszükségesebbekre, és szabadíts fel időt magadra és a szeretteidre!

A folytatásban hamarosan elolvashatod, hogyan mérsékelheted a konyhádban is a környezeti terhelést… 🙂

 

Hogyan kezdj hulladékcsökkentő életet? 2.

$
0
0

Az előző bejegyzésben már sok felesleges hulladéktól menekítettük meg a háztartásunkat – lépjünk most tovább, a konyhába!

Az első, hogy az ételkészítés során keletkező “szemetet”, ami valójában tápanyagban dús növényi hulladék, gyűjtsük elkülönítve, és komposztáljuk, vagy legalábbis juttassuk vissza a természetbe. Én nem értek igazán a komposztálás művészetéhez, egyszerűen annyit teszek, hogy a külön vödörben gyűjtött komposztálnivalót kiviszem a kert végébe, a komposztdombra, és kiszórom. Biztos, hogy lebomlik, mert humuszos földet ásunk ki az aljából, amit a veteményeskert “trágyázására” használunk. Amint látod, semmi ördöngősség nincs benne, egyszerű, mint az egyszeregy. Még csak költsége sincs, nincs feltétlenül szükség komposztládára sem. (Szerintem elődeink sem vacakoltak ilyesmivel évezredeken át.) Ha nincs kerted, ha társasházban élsz, akkor is gyűjtheted külön a szerves hulladékot, hogy ne terheld vele a kommunális kukát (léteznek lakásban is elférő kicsi komposztálók), és elajándékozhatod valakinek, akinek van kertje, és fel tudja használni.

A második (és egyben utolsó tennivaló) a konyhánk hulladékmentesítése érdekében, hogy ne vigyünk haza műanyag csomagolást. Rengeteg minden kapható kimérve vagy környezetbarát csomagolásban: üvegben, papírban. Ezzel a magad és a családod egészségét is véded, mert nem fogsz fóliába csomagolt gyári nyalánkságokat sem venni. 🙂

Én egy jó ideje már így vásárolok, és ha csak műanyagzacskósat árulnak valamiből, amit venni szeretnék, akkor inkább nem is veszek belőle. Szerencsém van, hogy a településünkön van egy biokertész, akinél tudok bio vegetát is vásárolni kimérve, a saját üvegembe. Zöldséget, gyümölcsöt bárhol vehetsz saját szatyorba (én ugyanazokat a zacskókat használom újra és újra), mivel elég sok összegyűlt belőlük itthon. Kenyér, pékáru saját szütyőbe, papírzacskóba is tehető.

Ha majonézt, mustárt veszek, akkor az üveges csomagolásút választom. A “madaras” hipermarketben üveges ecet is kapható. Az összegyűlt üvegeket elajándékozom, illetve újra felhasználom, így nagyon ritkán kell a szelektív gyűjtőbe vinnem ilyesmit.

Teljesen felesleges ásványvizet hazacipelni, a tisztított csapvíz is finom és összehasonlíthatatlanul olcsóbb, a pet-palackok nagy része pedig sajnos nem kerül újrahasznosításra, hiába gyűjtik szelektíven. (Nekünk ilyen szűrőnk van.) A klórmentesített víz sajnos pár óra alatt megromlik, ha nem tartjuk hidegen, ezért ha megyünk valahova, és üvegpalackban viszünk magunkkal vizet, akkor mindig szórok bele egy pici szárított gyömbért, ez megóvja a víz minőségét. (Csavaros üvegpalackot találsz az áruházak paradicsomlé- vagy gyümölcslé-részlegén. Milliószor újra használhatók.)

Tejterméket lelkiismereti okokból nem veszünk évek óta, kimérve sem (a nagyüzemi tejtermelés komoly etikai problémákat vet fel), ugyanezért nem veszünk marhahúst sem (a szarvasmarhatartás nagymértékben okolható a klímaválságért). Halat a tengerek nehézfémszennyezettsége miatt nem eszünk (a modern halászat környezetszennyező is: állítólag a nagy csendes-óceáni szemétsziget nagy részét is a műanyag halászhálók teszik ki). Azért így sem éhezünk: a közeli hentesnél megkapunk mindent, ami kell. Egyszerre nagyobb mennyiséget veszek, és beteszem a fagyasztóba.

Sütéshez-főzéshez házilag olvasztott libazsírt használok, amit üvegben tárolok. Évekkel ezelőtt nagyon szerettem a kókuszolajat, de amikor szembesültem az ökológiai lábnyomával (messziről érkezik hozzánk, ráadásul lekövethetetlen, hogy fair gazdaságból származik-e, tehát nem vágnak-e ki őserdőt azért, hogy növeljék az ültetvény nagyságát), egyszeriben leszoktam róla.

A margarinnal kapcsolatban az a szomorú helyzet, hogy általam ismert valamennyi márka tartalmaz pálmaolajat (némelyik még kókuszolajat is). A pálmaolajjal ugyanez a szomorú igazság, mint amit írtam a kókuszról. Nemcsak az üvegházhatás növekszik a dzsungelek irtásával, de számtalan sok állatfaj, köztük az orangutánok élőhelye is veszélybe kerül. Tennünk kell ez ellen! Ne vegyél pálmaolajat, sem olyan élelmiszert, amiben hozzáadott pálmaolaj van. Ez azt jelenti, hogy a megszokott élelmiszereinket át kell néznünk, és szükség esetén újakra váltanunk, de meg tudjuk tenni, nem igaz? 🙂

Takarítás

Evés után el is kell takarítanunk magunk után, de ezt is megoldhatjuk a lehető legkevesebb hulladék termelésével. Az elkopott törölközőket különböző méretű négyzetekre felvágva kitűnő törlőrongyokat kapunk, sőt a mosogatószivacsot is kiválthatjuk velük (a műanyag szivacsokból mikroműanyagok kerülnek a szennyvízbe!). Egy-két hetente ki lehet őket fertőtleníteni 60 fokon a mosógépben, a törölközők, ágyneműk között.

Mosogatószerből 5 literes Almawin öko-koncentrátumot vásárolok, amit hígítva, pumpás adagolóba töltve használok. Létezik olyan magyar cég, akik a kiürült flakonokat visszagyűjtik, de sajnos az én lakóhelyem közelében egyelőre nincs ilyen gyűjtőhely.

A lekozmált edényeket beáztatom, és kókuszrostos dörzsivel tisztítom (az odaégett tojásmaradványokat is csak ezzel tudom eltávolítani az edényekből). A hidegzsír-foltokra szódabikarbónát használok (papírcsomagolásút veszek). Ennyi is a tisztítószer-készletem a konyhában, többre nincs szükség.

Legközelebb benézünk a fürdőszobába is 🙂

Hogyan kezdj hulladékcsökkentő életet? 3.

$
0
0

Az előző bejegyzésben az étkezéssel kapcsolatos hulladéktermelést veséztük ki, most lássuk, hogyan tehetjük a fürdőszobánkat is a lehető legkörnyezetbarátabbá!

A mindennapos tisztálkodáshoz egyáltalán nem szükséges annyi kozmetikum, nem szükséges tetőtől talpig végig végigmosnunk magunkat tusfürdővel (ami számos kockázatos vegyi anyagot tartalmaz, nem beszélve a környezetszennyező flakonról). Vannak, akik csak tiszta vízzel mosakodnak vagy sóval. Ha ez túl rusztikus megoldásnak tűnik, maradjunk a papírba csomagolt szappannál (és ha lehetséges, keressünk olyan terméket, ami nem kókusz/pálmaolajból készül – ilyen pl. a Zöldike szappan vagy az Organiclinic).

A fürdővizet (hacsak nem kifejezetten piszkos) használat után kimeregetem egy felmosóvödörbe. Ezt a “szürke” vizet felhasználjuk felmosáshoz, vécéleöntéshez.

 

Hogyan mossunk hajat?

A hajmosáshoz nem nélkülözhetetlen a sampon. Léteznek hajmosáshoz tervezett szappanok: a vizes hajat átdörzsöljük vele, kicsit felhabosítjuk, majd leöblítjük, és ecetes vízzel is átöblítjük. Erre a szappan lúgos kémhatása miatt van szükség, ugyanis a hajszálak olyan tapintásúak lesznek tőle, mintha zsírosak lennének – de az ecet megoldja a problémát.

Én úgy mosok hajat, hogy egy közepes lavórba keverem ki a vizet, így egy csepp sem vész kárba, míg a hőfok megfelelő nem lesz. Egy régi mosópor-adagolóval merem a hajamra a vizet, ezután szappanozom, majd leöblítem a lavórból (a habos vizet is felfoghatjuk, jó lesz a wc leöblítésére, tisztítására!). Ezután kb. harmadáig marad tele a lavór tiszta vízzel, amihez egy gondolatnyi 10%-os ecetet öntök, és ezzel öntözöm le a hajamat. Akkor találtam el a koncentrációt, ha az ecetes víz azonnal selymes tapintásúvá teszi a hajszálakat (ha nem így lenne, öntök még hozzá pici ecetet – ha viszont túl ecetesre sikeredne véletlenül, akkor a haj túl szárazzá válik, ezen egy újabb mosás segít 🙂 ). A vizes hajamra törölközőt csavarok, és ha ráérek, várok kb. negyed órát, mielőtt szárítani kezdeném (nyáron egyáltalán nem is szárítom). Ezzel a módszerrel a lehető legkevesebb vizet és energiát használom el. A samponos megoldással szemben nincs szükség kondicionálóra sem, a haj lágy és selymes tapintású lesz.

 

Mire jó a fültisztító pálcika?

Egyedül arra, hogy a gyártók és a kereskedők keressenek rajta, fülorvosok ugyanis nem ajánlják, hogy a fülünket ezzel tisztítsuk. Fürdéskor a kisujjunk körmével megoldhatjuk ezt a feladatot, vagy egy hullámcsat gömbölyű végével óvatosan megtisztíthatjuk a hallójáratot, ügyelve, hogy a dobhártyát ne érjük el.

 

Mosási egyszeregy

Egy éve vettem egy papírdoboznyi Golden G1 mosóport, és még félig tele van. Nemcsak a csomagolása, de az összetétele is környezetbarát. Öblítő helyett 10%-osra hígított ecetet használok, pár csepp illóolajjal.

Természetesen nálunk is akadnak foltos ruhadarabok, ezekkel így bánok el, mielőtt gépbe tenném őket:

  • a zsírfoltokat marhaepeszappannal dörzsölöm be
  • ismeretlen eredetű ételfoltokra színszappant használok
  • piros bogyós gyümölcsöktől származó foltokat citromlével lehet kiszedni
  • tintafoltokra patikában kapható alkoholt alkalmazok
  • vérfoltos ruhadarabokat hideg(!) vízben kell áztatni, a maradék foltot színszappannal kezeljük
  • erősen szennyezett holmikat (pl. foltos terítő, izzadtságfoltok, elszürkült ágynemű) meleg mosószódás vízbe áztatok, mielőtt a gépbe kerülnének

A magasabb hőmérsékletű tisztítást igénylő holmikhoz (ágynemű, törölköző, gyerekpelenkák, mosogatórongy) 60 fokos mosást és teafaolajos öblítést alkalmazok.

Számos esetben nem is szükséges mosógépbe tenni a láthatóan nem szennyezett ruhaneműt: ahhoz, hogy felfrissítsük, elég egy kis ecetes meleg vízben átnyomkodni.

Egy korábbi cikkben már írtam arról, hogy amikor a gyermekemet vártam, a mosható pelenkára szavaztam az eldobható helyett. Akkor, 2006-ban nagyjából ufó voltam ezzel az anyukák között: a környékünkön senkit sem ismertem, aki hasonlóan elszánt lett volna a hulladékcsökkentésben (ma már szerencsére más a helyzet). Nem bántam meg a döntésemet, nemcsak olcsóbban jöttünk ki, de a pelenkáskor is rövidebb volt, és a környezet, valamint a lelkiismeretem is tisztább maradt 🙂 Ezek után már nem is értem, miért csodálkoztam, amikor először olvastam a mosható női betétekről… Hiszen ami évszázadokon át jó volt, az nekünk, a 21. században is jó lehet.

 

Takarítás

A mosdót és a kádat szódabikarbóna (papírcsomagolásút veszek) és víz keverékével súrolom át. A vízkövet ecettel oldom le, és egy régi fogkefét használok a nehezen elérhető, csap körüli részeknél. A padló felmosásához ecetes vizet használok, a wc-kagylót ugyancsak ecettel és teafaolajjal lehet tisztára varázsolni.

 

Ezer és egy apróság…

– A hajgumik elég hamar tönkremennek, de ingyen pótolhatjuk őket úgy, ha kiselejtezett zoknik gumirészét levágjuk. Tapasztalatom szerint a hosszú copfot is bármilyen bolti hajguminál jobban tartja.
– Sminklemosáshoz nem kell drága készítmény, bármilyen olaj és egy kis darab vatta vagy textilkorong megteszi.
– Levegőillatosítót könnyen készíthetünk házilag. Egy szórófejes flakonba töltsünk vízzel hígított gyógyszertári alkoholt és tetszés szerinti illóolajokat, használat előtt rázzuk fel!
– Wc papírból olyat vásárolok, ami újrahasznosított papírból készül, és tekercsenként, papírba csomagolva kapható (én a T…. áruházban szerzem be).

 

Neked milyen bevált trükkjeid vannak? Oszd meg Facebook oldalunkon!

Várandósság félelmek nélkül

$
0
0

A statisztikai felmérések azt mutatják, hogy a kismamák egyharmada átél valamilyen megrázkódtatást akár egy átlagosnak mondható, viszonylag nem nehéz szülés vagy vajúdás alatt is. Sok kívülálló csak legyint az ilyesmire: felejtsd el, az a lényeg, hogy egészségesek vagytok… A traumatikus élmények azonban sok esetben elveszik az anyukák kedvét a család további bővítésétől, és akár hosszú évek elteltével is könnyek között idézik fel a szülőszobán történteket…

A napokban érzelmi szülésfelkészítő foglalkozást tartottam két kismamának az EFT technika stresszoldó módszerét alkalmazva. Meglepő volt számomra, hogy amint leültünk, máris folyni kezdett belőlük a szó. Egyikük egy, másikuk két császármetszést élt már át, és mindkettejük újabb műtétes szülés előtt állt. A szüléssel kapcsolatos félelmeik feloldását tehát azzal kellett kezdenünk, hogy a traumatikus emlékeiket semlegesítjük.

Mindketten azt ítélték legrosszabbnak, hogy a műtét alatt tehetetlennek, kiszolgáltatottnak érezték magukat. Habár bíztak az egészségügyi szakemberekben, mégis rosszul élték meg, hogy nem volt senki, aki közben szólna hozzájuk, akár emberszámba venné őket. Csak egy test voltam a műtőasztalon – mondták.

Fontos lenne tudatosítani, hogy a nők számára a gyermekük születése egy beavatás, a női lét egy fontos rítusa, amit tudatosabban kellene támogatnia a segítőknek.

A szülésnek az a formája, amikor az orvos megmondja az anyukának, hogy egy adott napon menjen be, és elvégzik a császármetszést, komoly érzelmi űrt hagy maga után, mert hiányzik belőle a valódi átélés, az “én csináltam, képes voltam rá” élménye. Az anyukák kifogásolták azt is, hogy a baba kiemelése után nem láthatták a picit, csak órákkal később adták oda vagy mutatták meg egyáltalán nekik. A kötődés kialakulása így már a kezdetekkor nem harmonikusan alakul. Gyakran előfordul, hogy az orvosi személyzet egymás közti szóbeli megnyilvánulásai megijesztik az anyukát, amikor pl. a baba kiemelésekor ezt hallja a szülésznő szájából: – Úristen! Jézusom! Természetes, hogy ettől halálra rémül, hiszen nem tudja, mit látnak, amit ő nem láthat, és azonnal arra gondol, hogy valami baj van (holott csak a baba nagy súlya késztette őket felkiáltásra); úgy kezelik, mintha ott sem lenne, a szülését kívülállóként kénytelen megélni, ami rendkívül frusztráló tud lenni.

Az ilyen és ehhez hasonló beszámolókból kiviláglik, hogy a kismamák, anyukák lelki egészsége érdekében mindenképpen hasznos és szükséges a stresszoldó módszerek célzott használata. A kétórás EFT-kopogtatás végére mindkét kismamát mintha kicserélték volna: a könnyek helyét mosoly és kellemes bizsergés, fáradtság vette át. Mind a ketten úgy érezték, hogy a korábbi emlékeik már nem frusztrálják őket, és optimistán tekintettek a jövőbe. Az ilyen visszajelzések teljesen meggyőzőek: “Nagyon hálás vagyok a segítségedért! Igazán hasznos tanácsokat és módszert kaptam, amivel leküzdhetem a félelmeimet!”

Stresszoldó szülésfelkészítő foglalkozásokat folyamatosan tartok Székesfehérvár 50 km-es körzetében, külön az elsőbabás anyukáknak és külön azoknak, akik a második vagy többedik gyermeküket várják. A részletekről itt olvashatsz bővebben!

 


Emésztési problémákról holisztikusan

$
0
0

A civilizált világban szinte minden embernek van manapság valamilyen emésztési problémája – még akkor is, ha esetleg nem érzékel konkrét tüneteket, vagy nem gondol arra, hogy bármilyen problémája összefügghet az emésztőrendszere állapotával. Dr. Guseo András szerint a nyugati életstílus következtében alakulnak ki az autoimmun betegségek, mint pl. a bélgyulladás, a cukorbetegség, a pikkelysömör, az ételallergiák, az asztma, az autizmus és még sok másik kór, és ezek megelőzésében, kezelésében nagy szerephez jut a bélflóra gyógyítása.

De milyen is a sokat támadott nyugati életmód? Egyrészt elszakadtunk a természettől, a természetes táplálékoktól, ételeinkkel sok vegyszer is a szervezetünkbe kerül, a nyers növényi táplálékok aránya igen alacsony, az alapanyagok finomítva kerülnek az asztalunkra: fehér liszt, cukor – és még sorolhatnánk tovább a hibákat.

Mindezek következtében a bélflóra sérül, a hasznos baktériumok száma lecsökken, káros organizmusok terjedhetnek el, ami nemcsak az emésztésünk hatékonyságát csökkenti, de a kutatások szerint az agy működését is negatívan befolyásolja.
A jó hír viszont az, hogy ha átállunk több zöldséget tartalmazó étrendre, akkor a bélflóra állapota igen gyorsan javulni kezd!

Mit tegyünk székrekedés esetén?

Először is felejtsük el a fehér kenyeret, és válasszunk olyat, ami legalább 40%-ban tartalmaz teljes kiőrlésű lisztet. Együnk sok rostot tartalmazó élelmiszert, kukoricát, babot, borsót, zabot, bogyós gyümölcsöket, brokkolit, almát (a puffasztóként ismert élelmiszerek valójában csak akkor okoznak fokozott gázképződést, ha az epe nincs rendben). A padlizsánt érdemes beiktatni az étrendbe, jól lazítja a székletet. Fontos az elegendő (óránként 1 pohár) folyadék, lehetőleg tiszta víz fogyasztása. Krónikus székrekedés esetén iktassunk be több mozgást az életünkbe, szükség szerint reggel éhgyomorra egy pohár meleg víz vagy csésze tea felgyorsítja a pangó vastagbelet. Szoktassuk rá magunkat, hogy reggel 5-7 óra között intézzük el a “nagydolgunkat”, ez ugyanis a vastagbél aktív időszaka.

Mit nem tudsz megemészteni?

Az emésztéssel összefüggő tüneteknek persze lelki vetülete is lehet. A sokat szorongó embernél sokkal könnyebben alakul ki krónikus székrekedés, másoknál éppen ellenkezőleg, hasmenést okozhat az idegeskedés. A Föld-jegyű emberek (Bak, Bika, Szűz jegyben születettek vagy ilyen aszcendensűek) különösen hajlamosak arra, hogy lassan dolgozzák fel a táplálékot, számukra még fontosabb, hogy odafigyeljenek a fentiekre, így megelőzhetik a súlyosabb problémák, pl. az aranyér kialakulását.

Ha még nem tanultál stresszoldó technikákat, itt az ideje! Többféle online tananyagunkból választhatod ki a számodra megfelelőt:

Kipróbálnád az Érzelmi Felszabadítás Technikát érzelmi problémáid megoldására?

Jelentkezz személyre szabott, skype-os EFT-kezelésre a Kapcsolat űrlapon keresztül vagy a 20/455-34-75-ös telefonon!

Mire való a stresszoldás?

$
0
0

Elgondolkodtál már azon, vajon hány betegség írható a stressz rovására?

Napközben nyeljük a mérgünket a munkahelyen, útközben, a boltban a hosszú sorban állás miatt, esetleg még a családtagjaink is felbosszantanak otthon, azután meghallgatjuk az áremelésekről, botrányokról, katasztrófákról és bűntényekről szóló híradót a tévében, s elalvás előtt talán még egy jó kis krimit is megnézünk…
Milyen benyomások érnek tehát bennünket reggeltől estig? Bosszúság, harag, türelmetlenség, erőszakosság, kudarcérzés, bűntudat, és így tovább…
Szakértők szerint a betegségeknek legalább 85 százaléka vezethető vissza lelki okokra, azaz lényegében a fel nem dolgozott negatív érzelmeink és a stressz a betegségek valódi okai, hiszen gyengítik az immunrendszerünket!

“A boldog gondolatok boldog részecskéket teremtenek, az egészséges gondolatok egészséges részecskéket.” /Deepak Chopra/

A pszichoszomatika szakértői szerint

– az állandó tépelődés gyengíti a lépet,

– a szomorúság megbetegíti a vért,

– az elnyomott érzelmek megemelik a vérnyomásunkat,

– az aggódás rámehet a gyomrunkra,

– az elfojtott harag epekövekké szilárdul,

– kapcsolati zavaraink veseköveket teremtenek,

és a sort még hosszan folytathatnánk.
De nem csupán a komolyabb betegségek, hanem a mindannyiunk számára ismerős krónikus fáradtság, hajszoltság, levertség, energiahiány is a bennünket ért, s fel nem dolgozott stressz következményei.

Mit tehetünk az egészségünkért?


Legokosabb, ha találunk magunknak egy olyan módszert, ami segít megszabadulni a felgyülemlett stressztől. Jól tesszük, ha a nap végén nemcsak a testünket, hanem lelkünket is megtisztítjuk! Választhatjuk például az EFT módszerét, amely könnyen elsajátítható és egyszerű megoldást kínál lelki egyensúlyunk visszaszerzésére.

Ismerkedj meg a legegyszerűbb, leghatékonyabb stresszoldó technikákkal online tanfolyamainkon!

Az egészség képlete

$
0
0

A kínai Zhu Zhang Xiang professzor szerint “A meridián élet és halál ura”, és ez nem is olyan nagy túlzás…

Mik azok a meridiánok?

A meridiánok, más néven energiapályák létezését a kínaiak már kétezer éve felismerték (az akupunktúra és az akupresszúra technikái is a meridiánok közvetítésével hatnak).

A testünkben 14 fő meridián fut, ezeken áramlik az életerő (más néven a chi vagy csí), ami az öngyógyítás legfontosabb tényezője. Ha a chi megfelelően áramlik az egész testben, akkor beindul a gyógyulás, illetve nem jön létre megbetegedés. Ha a pályákon lévő energetikai blokkok miatt nem áramlik akadálytalanul az életerő, akkor az immunrendszer nem tud jól működni, és nem is érezzük jól magunkat. Minden megbetegedés először a meridiánokon jelentkezik, és elektroakupunktúrás készülékkel ki is mutatható, még a fizikai tünetek megjelenése előtt!

A megbetegedés folyamata

A következőképpen írható le a megbetegedés folyamata:

  • negatív gondolat fordul meg a fejünkben (pl. mert rossz hírt hallunk, vagy rosszat gondolunk magunkról vagy másokról)
  • ettől blokk alakul ki a meridiánok valamelyikén
  • a blokk miatt kellemetlen érzéseink támadnak
  • a kellemetlen érzéseink újabb negatív gondolatokat hoznak elő, tovább erősödnek a kellemetlen érzéseink
  • fizikai tünetek jelentkeznek, megbetegszünk.

A gyógyulás folyamata

A gyógyulás folyamata éppen ellentétes a megbetegedésével:

  • ráhangolódunk az adott fizikai vagy érzelmi problémára, és végigkopogtatjuk vagy masszírozzuk a meridiánok végpontjait (közvetlenül a bőrfelszín alatt találhatóak) – lásd EFT technika
  • a blokkok oldódni kezdenek
  • csökkennek, majd megszűnnek rossz érzéseink, fizikai tüneteink
  • megváltoznak a gondolataink, felismerésekre jutunk
  • a blokkok teljes oldódásával beindul a gyógyulás.

A gyógyulás tehát egy visszafelé vezető úton történik, hasonló ahhoz, mint amikor a hagymát hámozzuk. Az egyes rétegek lefejtésével eljutunk a problémánk, tünetünk, betegségünk lelki-energetikai gyökeréig, azokig a traumákig, amelyek valaha megakasztották az életerőnk áramát.

Hogy mi erre a bizonyíték? Az energiagyógyászat 90% feletti eredményessége, ahol a gyógyulás tartós vagy akár végleges, és olyan esetekben is képes lehet hatni, amelyekről az orvostudomány már lemondott (pl. szklerózis multiplex, cukorbetegség, reumatoid arthritis stb.).

A gyógyulást a negatív érzelmek oldásán keresztül megtámogathatjuk.

Ma már sok orvos is felismeri, hogy az EFT-t alkalmazva gyógyító tevékenységét sokkal hatékonyabbá teheti (az USÁ-ban, ahol az EFT technika megszületett, nagyon sokan ismerik és alkalmazzák a technikát orvosi körökben is). A gyógyulás folyamata ezáltal rövidebbé tehető – óriási áldás lenne az egészségügy számára (és ezáltal valamennyiünk számára), ha széles körben ismertté válna az EFT módszere.

Esettanulmány: így szűnik meg a dohányfüggőség

$
0
0

Nemrégiben írtam már a dohányzás lelki vonatkozásairól ebben a cikkben – bármily furcsán hangozhat is, a nikotinfüggőség alapvetően a lélek függősége, nem(csak) a testé. A szenvedély hátterében különböző okok húzódhatnak meg: unaloműzés, kisebbrendűségi érzés, társaság utáni vágy vagy éppen kommunikációs probléma.

A mai bejegyzésben egy esetleírás keretében szeretném megmutatni, hogy egy olyan egyszerűen használható módszerrel, mint az Érzelmi Felszabadítás Technika, hogyan lehet feloldani a függőség hátterében megbújó okokat.

“Főhősünk”, a 31 éves Tamara napi egy-másfél doboz cigarettát szívott el, ennek kapcsán kezdtünk kopogtatni.

I. kezelés

Megkértem Tamarát, hogy vegyen elő egy cigarettát, és szagolgassa meg. Azt mondta, hogy 10-es skálán 8-as erősségű az az érzése, hogy rágyújtana. A következő beállító mondattal kezdtünk kopogtatni:
Annak ellenére, hogy nagyon kívánom ezt a cigit, mélységesen szeretem, és teljesen elfogadom önmagam.” 3-4 kör után ez lement 4-5-ös erősségűre. Megkértem, hogy ismét szagolja meg, majd vegye a szájába a cigarettát. Újabb kopogtatás következett: „Annak ellenére, hogy még mindig rágyújtanék, mélységesen szeretem, és teljesen elfogadom önmagam.” Pár kör után 2-es erősségűre csökkent az a vágy, hogy rágyújtson.
Annak ellenére, hogy még mindig kívánom egy kicsit ezt a cigarettát, mélységesen szeretem, és teljesen elfogadom önmagam.” Három kör után 1-2-esre ment le az intenzitása.
Annak ellenére, hogy egy kicsit még kívánom ezt a cigarettát, mélységesen szeretem, és teljesen elfogadom önmagam.” Öt kör után Tamara azt mondta, hogy már egyáltalán nem szeretne rágyújtani.

A következő másfél nap alatt összesen 3 és fél cigarettát fogyasztott el. A kezelést követő 3. napon többször rágyújtott ugyan, de 2-3 slukk után el is oltotta, nem ízlett neki. Egy hét elteltével már csak a megszokás (és a társaság) miatt járt el dohányozni napközben, kb. háromszor, de két beleszippantás után hagyta a cigarettát leégni.

II. kezelés

A leszokással kapcsolatos érzéseivel folytattuk. Elmondása szerint feszültség, bosszúság, aggodalom és félelem van benne ezzel kapcsolatban, ezek intenzitása 8-as.
„Annak ellenére, hogy feszültséget, aggodalmat, bosszúságot és félelmet érzek azzal kapcsolatban, hogy le akarok szokni a dohányzásról, mélységesen szeretem, és teljesen elfogadom önmagam
.” Néhány kör után az érzés 5-re csökkent.
Félek, hogy nem sikerül, és mit mondanak majd rólam” – mondta. A kudarctól való félelemre kopogtattunk ezután, és arra, hogy úgy érzi, meg kell felelnie másoknak. Megkérdeztem, mennyire érzi úgy, hogy rágyújtana: 3-as erősségű volt ez az érzése. 2-3 kör után 2-esre, újabb 3 kör után 0-1-es erősségűre ment le. Öt további kör után megszűnt a cigaretta utáni sóvárgása, és az jutott eszébe, hogy a cigarettaszüneteiben ezentúl akár teázhatna is, miért ne…
Az érzésekre visszatérve elmondta azt a félelmét, hogy mások esetleg rosszat mondanak róla. Erre kopogtattunk néhány kört, és arra jutott, hogy nem szeret egyedül lenni, úgy érzi, nincs rá szükség. A dohányzás szokásának hátterében tehát ezek az érzések állhattak, ezt próbálta elnyomni azzal, hogy kétóránként kijárt a kollégákkal a dohányzóhelyre. Néhány kört kopogtattunk ezekre az érzésekre, de a kezelési idő letelt, így a maradék érzéseket „el kellett csomagolnunk”.

Néhány hónappal később Tamara így emlékezett vissza a kezelésre:

“Napi egy, másfél doboz cigiről indultam tavaly ősszel, akkor rászántam magam egy rövid EFT-kezelésre. Most úgy fél doboznál tartok – ez a napomtól is függ, de ettől több már nem szokott lenni. Ha veszem a fáradtságot a kopogtatásra, akár napi néhány szállal is kibírom. A tapasztalatom az, hogy akkor járok több sikerrel, ha a társaság-függőségem, az idegesség és a kisebbségi érzés ellen kopogtatok. Valószínűleg nálam ezek a fő okok a dohányzásra, ezért nem konkrétan a cigi ellen kell kopogtatni.
Mellesleg a kopogtatás kiváló feszültségoldó, ami nálam szintén ok a dohányzásra. Minden egyes kopogtatás után megfeledkezem a cigiről és megnyugszom. Szerintem az ember látásmódja is megváltozik a kopogtatástól.”

Leszokni nem lehetetlen, és még csak nem is jár feltétlenül szenvedéssel. Ha tudatosan csináljuk, a szenvedélyeinktől való megszabadulás az önismeret gyarapodásával, önfejlődéssel jár, és az életünk minden területén szabadabbá tesz. Kipróbálnád? Adj esélyt magadnak, kérj időpontot!

Kannabinoidok az egészségünkért

$
0
0

Nemrégiben olvashattuk a hírekben, hogy Londonban már kapható kannabidiol (CBD) tartalmú szendvics. Számos országban újra legalizálják a kender termesztését és a belőle készült termékek forgalmazását.

De miért olyan fontos hír ez?

8000 éven át része volt az életünknek a kender növény, már régi egyiptomi ábrázolásokon is feltűnik, és Petőfi anyjának tyúkja is válogathatott a kendermagban – száz év óta azonban egyszerűen eltűnt az életünkből, azóta nem részesülhettünk egészségtámogató hatásában.
Az 1920-as, 30-as években a kendert mindenestől betiltották – vélhetően azért, mert bizonyos kenderfajtáknak tudatmódosító hatása is van.

Mi fán teremnek a kannabinoidok?

A kender illóolajai a kannabinoidok (ezekből 85 féle van), melyek közül a THC-nek van bódító hatása, a CBD-nek azonban nincs, ezért a CBD tartalmú termékek ma már sok országban engedélyezettek.
A Kannaway cég termékei nem tartalmaznak THC-t, ezért teljesen biztonságosak – nem gyógyszerek, nem drogok, hanem élelmiszerek. Nincs ismert mellékhatásuk. A Pure Gold CBD tartalmú olaj élelmiszerként van nyilvántartva, alapvető vitaminokat, ásványi anyagokat, zsírsavakat (omega 3-6-9), rostokat és fehérjéket, terpéneket, flavonoidokat és más nyers kannabinoidokat tartalmaz. Ennélfogva a CBD betegségmegelőzésben, egészséghelyreállításban segítheti a szervezetünket, hasonlóan a C-vitaminhoz.

Az emberi szervezetben van egy endokannabinoid rendszer, ami a központi idegrendszerhez hasonló felépítésű. Ez azt jelenti, hogy a szervezetünk maga is termel kannabinoidokat (a várandósok és a szoptató anyukák szervezete nagyobb mennyiséget), amelyek információt szállítanak a test különböző pontjai között, és hatással vannak a regenerálódásra, a hormonháztartásra, az emlékezetre, az immunitásra, az alvásra, az étvágyra, a mentális képességekre… Röviden: az endokannabinoid rendszerünk a belső egyensúlyhoz járul hozzá.

A kender betiltása után sorra bizonyos betegségek, hiányállapotok tűntek fel – nincsen elég saját endokannabinoid a testünkben, ami különböző hiánybetegségek megjelenéséhez vezetett.

Miért éppen a kender?

A kendernövény által nagy százalékban termelt kannabinoid nagyon hasonlít az emberi test által termelt kannabinoidhoz. Ételként visszük be vagy külsőleg felvíve feltöltjük a raktárakat, ezáltal hozzájárulunk ahhoz, hogy helyreálljon az öngyógyító képességünk.
A nyálkahártyán szívódik fel legelőnyösebben. Napi pár cseppel érdemes kezdeni, és addig növelni, amíg a kedvező egészségi hatások jelentkeznek – ez, miként a hiányállapot mértéke is, minden embernél egyéni.

A tapasztalatok különféle egészségi problémák esetén mutatnak jelentős állapotjavulást, így például Parkinson-kór, Alzheimer-kór, epilepsziás rohamok vagy autisták dührohamainak gyors megszüntetése esetén.

A Kannaway CBD termékekről Dr. Soós Klára előadását itt nézheted meg. Klára elmeséli saját történetét is: a Pure Gold CBD olajnak köszönhetően mindössze 4 óra alatt (!) szabadult meg a parkinsonos tüneteitől.

Neked is segíthet a CBD? Informálódj Facebook csoportunkban! Kipróbálási lehetőségért keress meg a 20/4553475-ös telefonon, vagy írj üzenetet!

Viewing all 106 articles
Browse latest View live