Quantcast
Channel: Stresszoldás hatékonyan
Viewing all 106 articles
Browse latest View live

Az asztrológia alapjai – az Ascendens 2.

$
0
0

Az Ascendensről szóló cikkünk első részét itt találod.

Demeter Mónika asztrológus írása

Mérleg ascendens:

astrKedves, kompromisszum-kész, stílusos, harmonikus megjelenés. Igen fejlett a szépérzéke. Viselkedése udvarias. Általában szép arcú, de ha mégsem, kedvessége mindenképpen rokonszenvessé teszi.
Az arc: ovális lehet, tekintete nyílt, szépen ívelt orr, szép formájú száj, finom vonalú áll, szép formás alakú kéz, karcsú ujjakkal. Járása könnyed és kecses, nevetéskor az arcon apró gödröcske jelenhet meg, amit Vénusz gödörnek is hívunk. Többnyire szép és gyöngyszerű fogsor.

Skorpió ascendens:

Titokzatosság lengi körül, hatalmas az önfegyelme és az akaratereje. Többnyire gyönyörűek a szemei, tekintete mágikus és szuggesztív. Kisugárzása magnetikus. A homlokon, a szem felett dudorok láthatók, a haj gyakran a homlokba nő, az arcban van valami markáns, mint pl. erős járomcsont, hangsúlyozott áll, markáns orrvonal, erős nyak, arányaiban a felsőtest fejlettebb lehet, mint az alsó. Járása fegyelmezett, külső szemlélő számára néha megközelíthetetlennek tűnhet.

Nyilas ascendens:

Lendületes, dinamikus megjelenés, élénk, könnyed járás, sok esetben nagyobb szájív, hosszú fogak ami néha lehet szabálytalan is, magas boltozatos homlok. Formás kéz, ifjúkorban sportos alkat, majd a kor előrehaladtával joviális külső, különösen hajlamos a hasra hízni, hölgyek esetében ezt a csípő és a comb területén felhalmozódó zsírpárnák is kiegészíthetik. Tokásodásra hajlamos lehet, fülei az átlagnál nagyobbra nőhetnek. Kitűnő beszédkészséggel felvértezett szónoklatok tartására is kiválóan alkalmas.

Bak ascendens:

Tiszteletet parancsoló megjelenés, távolságtartással, konzervativizmussal ötvözve. A megközelíthetetlenség benyomást keltheti elegáns megjelenése. A fekete szín előnyben részesítése gyakori ennél az aszcendensnél. Idősnek fiatal és fiatalnak idős, nagy bölcsességgel megáldva. Többnyire sovány, szikár testalkat, gyakori a mélyen ülő szem, magas boltozatos homlok, lapos fejtető, keskeny száj, hegyes áll, férfiaknál kiálló ádámcsutka. Gyakori az inas nyak és a szélesebb inas térd.

Vízöntő ascendens:

Könnyed, mozgékony. Általában magas termet, élénk, tiszta, értelmes tekintet. Sok esetben feltűnően nagy szemek, gyakran nagyon szépnek születnek és különlegesek. Álla kissé előreálló lehet, nevetéskor sokszor a fogíny is kilátszik, szögletes arcforma, széles szájív, de keskeny ajkak. Sok esetben vaskos lábszár, mely igen érzékeny lehet. Ötletes és szabadságszerető, humánus beállítódású, fontos számára, hogy a közjóért tehessen valamilyen formában. Gyakori közöttük a már-már zsenialitást súroló elme.

Halak ascendens:

Jóságos álmodozó tekintet, párás fátyolos pillantás, mély érzelmeket közvetítő, szelíd és lágy arcvonások. Néha angyali arc. Vékony szálú, tartás nélküli haj, magas homlok, erősen ívelt szemöldök, nagy szemek, pici száj, gyorsan romló fogak. Tokásodásra hajlamos áll, keskeny váll, tésztaszerű bőr és izomképlet, a bőr cellulitisre hajlamos lehet. Túlérzékeny lelkületű, gyakorta labilis a hangulati élete, bizonytalan, néha mesterkélt, színpadias, hajlamos a dolgok halogatására.

 

demetermDemeter Mónika
okleveles asztrológus

Telefonszám: 06-30/374-81-65
Facebook:
https://www.facebook.com/Asztrokreativ
Weblap: http://asztrokreativ.freewb.hu/


Kínai gyógyászat dióhéjban

$
0
0

A hagyományos kínai gyógyászat alapelveit kétezer éve jegyezték le a Sárga Császár könyvében. A meridiánok rendszerén, a szervek működési mechanizmusainak ismeretén alapuló gyógyítás Keleten az elsődleges orvosi ellátás része, mára már nyugaton is ismert kiegészítő, alternatív orvosi eljárás. A kínai szemlélet a megelőzésre (pl. a tudatos étkezés által) is nagy hangsúlyt fektet, a betegek gyógyulását az energiarendszer felborult egyensúlyának helyretételével segíti. Legfőbb alapjait a Jin-Jang, az öt elem tana, a test meridián (energiacsatorna) rendszere stb. jelentik.

Az egyes szervekben meghatározott időben és rend szerint kering az energia. Az alábbiakban ennek jellemzőit és hasznos tudnivalóit tekintjük át, dióhéjban. A leírásokat áttekintve körülbelüli képet alkothatsz magadnak arról, hogy milyen állapotban van az energiarendszered!

– Lép, gyomor
yin-and-yang-802759__180A gyomor 7-9 óra, a lép 9-11 óra között a legaktívabb. Ide tartozik a kötőszövet, a hasnyálmirigy, a száj és az izmok felépítése és állapota. A jobb oldali szájzug a léphez, a bal oldali a hasnyálmirigyhez köthető.

Kevés édes íz erősíteni tudja az energiáikat. Ha valaki túl sok édességet fogyaszt, vagy ellenkezőleg: egyáltalán nem, akkor ezek a szervek nem tudnak optimálisan működni. Édes íz túlzott kívánása, édességfüggőség esetén a lép és gyomor energiát helyre kell tenni. Javasolt egy kis reszelt gyömbért tenni a vízbe, mivel a sárga szín, a sárga zöldségek és gyümölcsök erősítik a lép és a gyomor energiáját.

A lép feladata, hogy a gyomorba került folyadékokat átalakítsa testfolyadékokká. Ezért a lép aktivitási időszakában kifejezetten javasolt minél több (gyömbéres) vizet inni. A javasolt napi vízmennyiség 0,4 dl / testtömegkilogramm (szűrt csapvizet fogyasszunk, ne ásványvizet!).

A lép-gyomor energia egyensúlyának kibillenését jelzi az állandó töprengés, és az is, ha valakiben túlzott a rendtartási igény, vagy ha süllyedések vannak a szervezetben.

A lép és a gyomor energiája táplálja következő két szervet:

– A tüdő és a vastagbél
A tüdő 3-5 óra között aktív, a vastagbél pedig 5-7 óráig.

Gyakori, hogy az asztmások hajnali 3 és 5 óra között kezdenek fulladni, köhögni. Ez a kellemetlen tünet a vízháztartás zavarára is utal, tehát: vizet kell azonnal itatni a beteggel!
A fehér szín (ld. fehérnemű!) erősíti a tüdő energiáját. A bőrpórusok nyitását-zárását is a tüdő irányítja.
A vastagbél is megsínyli a kalciumhiányos állapotot (erről ebben a cikkben írtam), vastagbélgyulladás esetén is kiemelten fontos a bőséges vízfogyasztás.
Az ízek közül a csípős tartozik ide. Ha valaki túl sok erőset kíván, akkor a tüdő/vastagbél energiája nincsen rendben.
Mi történik, ha a lelki dolgainkat nem tudjuk megemészteni, és nem tudjuk magunkból kibeszélni sem? Igen, a tüdőre vagy a vastagbélre fog húzódni, és betegséget produkál.

A lép-gyomor energiája irányítja, a tüdő-vastagbél energiája pedig táplálja a

– Vesét (17-19 óra) és húgyhólyagot (15-17 óra).

A húgyhólyag tartalmazza az életerőt, ennek az energiája a test mozgatója.
A vese felelős a nemzőszervekért, a haj mennyiségéért és minőségéért, a fülek állapotáért, a csontok, csontvelő, fogak állapotáért, és nem utolsósorban a felfázás kialakulása is ennek az energiának az elégtelenségére utal.
A vese energiájára, ezen keresztül a medencei szervekre (húgyhólyag, petefészek, méh, herék, prosztata) jól hat a káposztafélék fogyasztása (akit puffaszt a káposzta, annak az epéjét kell először is rendbe tenni).
A sós íz túlzott kívánása vagy elutasítása ezen szervek energiájának egyensúlytalanságáról árulkodik.
A félelmek felbukkanása szintén erre vall. Pánikroham megjelenése esetén azonnal 600 mg szerves kalcium bevétele ajánlott, ami a vese energiájára hat, így a roham megállítható.

 

– Epehólyag – máj

Epe: 23-1 óra, máj: 1-3 óra.
A máj energiához tartoznak az inak, ízületek, az epe, a szem, a köröm minősége. Az izmok mozgatása a májenergiából történik, ezért májproblémák esetén kerülendő a komolyabb sportolás.
Az epehólyag a “felelős” a csípőproblémákért, a döntésképtelenségért, ha szeles időben fejfájás jelentkezik, vagy ha huzatot kapunk – ilyen problémák esetén az epe energiáját kell rendbe tenni.
Az ízek közül a savanyú, a színek közül a zöld sorolható ide.
Amint arról már írtam, a máj méregtelenítő munkájához kalciumot és nátriumot vesz fel, ezért fontos, hogy a szervezet ne legyen kalciumhiányos (jó minőségű szerves kalciumtabletta mindennapi szedése javasolt!). Nagyon fontos, hogy a máj aktív időszakában, tehát a méregtelenítés ideje alatt a szemünk csukva legyen! Azok, akik fordított munkarendben dolgoznak (több műszak, vendéglátás stb.), nem akkor alszanak, amikor az egészséges és természetes lenne, ezért a májuk ezt megsínyli. A máj energiáját teljesen regenerálhatja, ha kalcium-magnézium tablettával, megfelelő minőségű probiotikummal és flavonoidokkal egészítjük ki étrendünket.

 

chinese-815390__180Vékonybél – Szív – Hármas melegítő – Szívburok
Aktív idejük: 13-15 óra, 11-13 óra, 21-23 óra illetve 19-21 óra között van.
A hármas melegítő irányítja a hormonháztartást, a női és férfienergiák ebben a két órában aktívabbak.
A szívburok a szív saját immunrendszerét jelenti.
A keserű íz, a nyelv (dadogás!), az erek állapota és az érzelmek közül az öröm sorolható ide. Az életünkben megélt örömök tehát éltetik a szívünket, és megóvják a megbetegedéstől!
A piros szín jellemzi és erősíti ezeket az energiákat. Bár az arcon minden meridián átfut, de ha pirosodik vagy nagyon kirívó, eltérő tünetet tapasztalunk, az szív-vékonybél problémára enged következtetni.

 

A vérnyomás az összes szerv állapotának függvénye, de leginkább a vese, a máj, a hormonrendszer és a vékonybél állapota befolyásolja, és hatással van rá a kalcium mennyisége is.

 

Ülni veszélyes – avagy a testmozgás mint védőfaktor

$
0
0

Azt manapság mindenki tudja, hogy a testmozgás egészséges, de azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy pontosan milyen hatással is van a fizikai aktivitás a szervezetünkre. Pedig ezek az előnyök egyáltalán nem lebecsülendőek: fitness-332278__180Dr. David B. Agus amerikai orvos megfogalmazása szerint “a testmozgás a fiatalság egyetlen tudományosan igazolt titka”.

A testmozgás mint az egészség egyik kulcsa

Az 1950-es években végezték az első vizsgálatokat a szívbetegségek és a fizikai aktivitás összefüggéseinek feltárására. Az eredmény megdöbbentette a kutatókat: bár korábban azt gondolták, hogy a test megerőltetése károsan hat a szívre, ennek pontosan a fordítottja bizonyosodott be. A nagyszabású vizsgálatok kimutatták, hogy azok körében, akik munkaidejük legnagyobb részét testmozgással töltik, észlelhetően ritkábban fordul elő koszorúér-betegség, mint az ülő munkát végzőknél – s ha mégis előfordul, akkor jellemzően jóval későbbi életkorban és jobb túlélési esélyekkel.
Azok az ülőmunkát végző alkalmazottak, akik rendszeresen végeznek intenzív mozgást, mint a kerékpározás, úszás vagy gyorsgyaloglás, fele annyi eséllyel kaptak szívrohamot!

A szociális státusz ebből a szempontból közömbös: a legtöbb testmozgással járó foglalkozásokat űzőknél a legkisebb a keringési betegségek kockázata.

A tartós üldögélésnek komoly egészségkárosító kockázata van, hiszen az emberi testet nem tétlenségre tervezték. Hosszas ücsörgés kedvezőtlenül hat az anyagcserére, a triglicerid-, a koleszterin- és vércukorszintre, a vérnyomásra és egyes hormonok szintjére. Még napi két óra testedzés sem képes ellensúlyozni az ülő életmód szervezetre gyakorolt hátrányait! A folyamatos üldögélés sajátos módon a nők számára még nagyobb veszélyt jelent, mint a férfiakra.

A mindenütt jelenlévő nagyfokú gépiesítésnek “köszönhetően” a halálozási okok között ma az alacsony szív- és légzőszervi edzettség áll az első helyen, megelőzve az elhízást, a cukorbetegséget és dohányzást is.

Sokkal egészségesebb tehát postásként dolgozni, mint levélfelvevőként, inkább adjuk mezőgazdasági dolgozónak, építőmunkásnak, kalauznak gyermekünket, mint sofőrnek, fodrásznak vagy irodai alkalmazottnak. A nagy energiaráfordítás, a nehéz fizikai munka védőhatású a szívre.

Milyen pozitív hatásokat várhatunk a rendszeresen végzett erőteljes testmozgástól?

csökken a szívroham, szívkoszorúér-betegség, szélütés kockázata
megelőzheti az elhízást, az izomzat leépülését, a 2. típusú cukorbetegséget
– testedzés közben nagyobb mértékben növekszik a niacinamid mennyisége (a vércukorszint szabályozásában szerepet játszó tápanyag lebontásakor keletkezik)
– olyan vegyületek termelődnek, amelyek segítik a szénhidrátok és zsírok elégetését, javítják a vércukorszint szabályozását
– az agy fokozza bizonyos antidepresszáns hatású vegyületek termelését
– a mozgás serkentően hat egy idegnövekedési faktor génjére, ezáltal jót tesz az agy egészségének
– segíti a demencia és az Alzheimer-kór megelőzését
– gyorsítja az anyagcserét
– sejtszinten képes részlegesen visszafordítani az öregedést
– erősíti a szívet és a tüdőt
– csökkenti a gyulladásokat a szervezetben
– akár 24 órára is csökkentheti a stresszt
– az erősítő jellegű mozgásformák segítenek erősen tartani a csontokat, a nyújtó jellegűek az ízületi fájdalmak ellen védenek
A testmozgás előnyeit nem korlátozhatjuk egy-egy szervre vagy szervrendszerre: a fizikai aktivitás az egész szervezetre kedvezően hat.

“Akik úgy vélik, hogy nincs idejük a testmozgásra, azok előbb-utóbb kénytelenek lesznek időt találni a betegségre.”
(Edward Stanley, Derby grófja, 1873)

Egyre több tevékenység kényszerít tétlenségre bennünket: tévézés, számítógép, internet, telekommunikációs technológia termékei… Manapság egyre kevesebben végeznek megterhelő fizikai munkát, ezt a feladatot számtalan gép és találmány veszi le a vállunkról, ám az egészségünkkel fizethetünk érte!

A megerőltető fizikai munkát nem végzők számára nélkülözhetetlenek a szabadidős tevékenységek.

Ehhez még igazán költségekbe sem kell vernünk magunkat, egyszerű eszközökkel, trükkökkel elérhetjük a célt, a napi egy óra intenzív mozgást:

– találjuk meg az alkatunknak leginkább megfelelő mozgásformát, amit szívesen végzünk
– húzzunk kényelmes cipőt, és gyalogoljunk többet munkába, iskolába
– lift helyett használjuk a lépcsőt
– telefonálás közben járkáljunk, súlyzózzunk
sétáljunk naponta egy órát, szerezzünk be egy szobabiciklit – szükség van szívet edző, erősítő és nyújtó gyakorlatokra egyaránt
– jó időben menjünk el kirándulni, túrázni, fedezzük fel a természet szépségét és nyugalmát
– tartsunk kutyát, vagy sétáltassuk a szomszédét 🙂

Előnyösebb több részletben edzeni, mint egy hosszabb edzést beiktatni – nem csupán kellemesebb, de hatását tekintve is jobb. Tehát: napi több, rövid ideig tartó, jelentős erőkifejtést igénylő tevékenység a legelőnyösebb hatású. Azonban nem javasolt egy óránál sokkal hosszabb ideig sem mozogni, mert ez időn túl az előnyök csökkenni kezdenek, a túlzásba vitt edzés pedig már inkább ártalmas, mint üdvös.

A bejegyzés megírásában segítségemre volt Dr. David B. Agus A betgségek kora lejárt című könyve (Atheneum, 2012)

Fejlődés és szabadság a párkapcsolatban

$
0
0

Hogyan fejlődik a párkapcsolat a személyiségünk változásával? Fel kell-e áldoznunk magunkat a társunk iránti érzéseink oltárán?

Ezekre az izgalmas kérdésekre Miskei Anikó pszichológus segítségével kerestük a válaszokat.

miskeianiko– Melyek manapság a leggyakoribb kapcsolati problémák?

Ez attól függ, hogy éppen milyen szakaszban tart a kapcsolat. De a legnagyobb probléma, hogy a legtöbb nehézség valójában nem is párkapcsolati, hanem egyéni kérdés. Értem ezalatt a gyerekkori hatásokat, szülői mintázatokat, fel nem dolgozott traumákat. Mindez megjelenhet például az elköteleződéstől való félelemben, még a kapcsolat korábbi szakaszában. De nagyon sokszor találkozom azzal, hogy gyerek/ek megszületése hoz krízist, amin kevesen jutnak túl sebek nélkül. Végül pedig a kapcsolat kiüresedését említeném meg, aminek a belső igény hiányán túl épp úgy része lehet az egzisztenciális nehézség vagy a környezet támogatásának hiánya. És bár tabunak számít, de a szexualitás körül is számtalan probléma merül fel.

– Milyen esélyekkel indul egy felmelegített kapcsolat?

Attól függ, mik a felmelegítés körülményei. A se veled, se nélküled folyamatos újrakezdése nem igazán jó prognózist rejt. Ellenben ha ez egy tudatos döntés, ami azt szolgálja, hogy mindenki rendbe tegye magában azokat a kérdéseket, amik szükségesek egy harmonikus kapcsolathoz, van remény a jó végkifejletre. A feltétele mindenféleképpen az, hogy változás történjen a felekben, különben a kapcsolat ugyanoda juthat vissza. Ebben az esetben a „most mindent másképp csinálunk majd” kevésnek bizonyul.

– Melyek a kapcsolatok fejlődési szakaszai?

Először megtapasztaljuk a szerelmet és egyfajta egységérzést a másikkal. Majd szépen lassan elkezd megjelenni a realitás. Ilyenkor már nem csak a mámort éljük át, hanem megjelennek olyan kellemetlen érzések is a másikkal szemben, mint a düh. Itt még nagy az igény az együtt töltött időre. Aztán egyre nagyobbá válik az igényünk, hogy visszakapjuk az önállóságunkat, így megjelennek a konfliktusok is. Amennyiben ezeket megfelelően kezeljük, és nem veszélyeztetik a szerethetőségünket, a kapcsolat stabillá válik. Ha viszont csalódunk és kiábrándulunk ettől, akkor a kapcsolat ebben a fázisban véget ér. Amennyiben átvészeltük az első konfliktusokat és stabillá vált a kapcsolat, megkezdődnek a szerep- és feladatmegosztások. Itt a kapcsolat lehet kölcsönösen kielégítő, aminek a feltétele a jó kommunikáció, rugalmasság és energia befektetése a kapcsolatba. Vagy elindul az elhidegülés, a kapcsolat kríziséhez fog vezetni.

– A felek személyiségfejlődése (vagy annak elmaradása) miként hat a kapcsolatra?

Alapjaiban határozza meg. Kezdve egészen a párválasztástól.

– Mit gondolsz erről a véleményről: egy nőnek sok mindenről le kell mondania a házasságban?

Ez a vélekedés, sőt rejtett társadalmi elvárás a mai napig érzékelhető. Sok nőre hatalmas nyomást gyakorolva. Ugyanakkor igenis van választási szabadságunk. Egy egészséges önbecsüléssel rendelkező nő nem megy bele egy ilyen házasságba. Valószínűleg ez több konfrontációval jár a külvilággal, de a nyeresége a harmonikus kapcsolat.

– Mi az a határ, ameddig felelősséget kell vállalnunk a társunkért (például, ha kicsúszik a lába alól a talaj, ha szenvedélybeteg lesz stb)? Kitartsunk mellette és támogassuk minden erőnkkel, vagy nem szabad feláldoznunk magunkat érte?

A kapcsolat stabilitásáért mindketten felelősséggel tartozunk. Természetesen vannak azok az élethelyzetek, melyek átmenetileg az egyik féltől nagyobb támogatást követelnek. Azt gondolom, hogy ideális esetben, ha azt tapasztaljuk, hogy a másik fél már nem vállalja a felelősséget a kapcsolat stabilitásáért, ott döntést kell hoznunk. De azt, hogy ki mikor és milyen döntést hoz ebben a helyzetben, ez megint csak a saját felelősségünk.

– Mennyire kell lemondanunk az önkibontakoztatásról, hol vannak a személyes szabadság határai?

Érdemes megnézni, hogy menyire van arról szó, hogy a saját félelmeimet vetítem ki a partneremre. A kapcsolatoknak más-más szabályai vannak. Ezt minden pár maga határozza meg, nincsenek érvényes aranyszabályok. De arra figyelnünk kell, hogy ha folyamatosan énközpontúan viselkedünk, a kapcsolatunk biztosan kárát fogja látni. Beszéljük át őszintén, hogy mi a kettőnk kapcsolatának keretrendszere, és ezt folyamatosan értelmezzük újra a hétköznapi történések tükrében.

– Mennyi szabad mozgásteret illik adni a párunknak?

Ez megint csak egyedi. Hiszen más-más intimitásigénnyel rendelkezünk. Egy szimbiotikus kapcsolatban éppúgy nem érett személyiségek vesznek részt, mint a nyitott kapcsolatban. Az irányelv legyen az, hogy akkora legyen ez a mozgástér, amiben mindketten jól tudjuk érezni magunkat. Ha ebben komoly nehézségek vannak, érdemes szakember segítségét igénybe venni.

– Mennyire szólhatunk bele a társunk életébe?

Alapvetően mindenki a saját életéért felelős. A közös terünk, a közös céljaink és terveink azok, amiért mindketten felelősek vagyunk. De vannak azok a területek, amikbe nem szólhatunk bele. Ami persze nem jelenti azt, hogy nem mondhatjuk el, hogy miképpen éljük meg az adott helyzetet.

– Hogyan lehet őt alakítani, hogyan ösztönözhetjük (egyáltalán ösztönözhetjük-e) a változásra?

Véleményem szerint régen rossz, ha a másikat alakítani akarjuk. Ez gyakran szülő-gyerek dinamikát hoz létre egy kapcsolatban, ami diszfunkcionálissá teszi azt. Érdemes tiszteletben tartani a különbözőségeinket, és ezeket értékként kezelni.

– Hogyan fejlődnek a felek egy kapcsolatban, és milyen esélyei lehetnek az együttélésnek, ha a felek (vagy az egyikük) nem hajlandó(ak) változni?

Egy kapcsolatban mindkét fél átmegy a saját személyiségfejlődésén. Az, ami a saját személyiségfejlődésemben előrelépésnek számít, az a kapcsolatban nehézséget jelenthet. Mindez attól függ, hogy tudunk-e ezekről a kérdésekről és helyzetekről őszintén beszélni. Jó esetben sorsközösséget vállalunk, és megmarad a kapcsolati intimitás. Szétfejlődés esetén pedig mindig egyéni döntés és mérlegelés függvénye a kapcsolat kimenetele.

Miskei Anikó
ThetaHealing konzulens
Points of You tréner
Pszichológus

 

Az egészséges étkezés ABC-je 1.

$
0
0

Az egészséges étkezésről sokan és sokat írtak már. Te vajon tisztában vagy a legfontosabb alapelvekkel?

 

food-1075228__180Alma – “Naponta egy alma az orvost távol tartja” – legalábbis a mondás szerint. Az mindenesetre igaz, hogy az alma sok emésztéskönnyítő rostot tartalmaz, pektintartalmának köszönhetően pedig sok méreganyagot megköt és eltávolít a belekből.

Bio – Ha csak módunk van rá, ökológiai termesztésű élelmiszereket vásároljunk. Így nem csak a növényvédő szerek és egyéb mezőgazdasági mérgek maradványaitól kíméljük meg magunkat, de több tápanyaghoz is juttatjuk a szervezetünket.

Cukor – A fehérnél jobb a barna, de még jobb az aszalt gyümölcs, a méz, az agávészirup. Az édes ízre szüksége van testnek és léleknek egyaránt: ha nem visszük túlzásba, az segít harmóniában tartani a Lép-Gyomor energiakört.

Déligyümölcs – A citrom, a narancs sok természetes C-vitamint tartalmaz. Lehetőség szerint vegyszermentes gyümölcsöket válasszunk, amelyeknek a héja is fogyasztható!

Egészséges étkezés alapelve – Csak olyasmit egyél meg, amihez nem tettek hozzá semmit, amiből nem vettek el semmit, és ami megromlana, ha nem ennéd meg azonnal!

Édességek – Nem kell teljesen megvonnunk magunktól az élvezeteket, de a mértékletesség ezen a téren rendkívül fontos: az ideális az lenne, ha a megszokott, hagyományos süteményeket, kekszeket, nyalánkságokat mellőznénk, vagy legfeljebb heti (!) 1 szeletet engedélyeznénk magunknak. Mi a baj ezekkel? A magas cukortartalom miatt hirtelen dobják meg a vércukorszintet, ami ugyanilyen gyorsan is fog visszazuhanni, újabb nassolásra csábítva. Könnyen alakul ki függőség a finomságokra, és a cukorbetegség veszélye sem elhanyagolható szempont.

Friss vagy feldolgozott? – Alapelv, hogy minél kevesebb átalakításon menjen át az élelmiszerünk, így marad benne a lehető legtöbb életenergia. A friss jobb a mirelitnél, a mirelit a konzervnél. Az ipari húskészítmények, felvágottak helyett válasszunk frissen elkészített, változatosan fűszerezett (lehetőleg) házi húsételeket, amelyek nem tartalmaznak élelmiszeripari adalékanyagokat.

Gabona – Finomított liszt helyett válasszunk teljes kiőrlésűt! Ne csak kenyérben, hanem száraztésztában is ilyet válasszunk. Magasabb a rosttartalma, és több tápanyagot is tartalmaz. Kerüljük ugyanakkor a puffasztott gabonaféléket, mert beleragadhatnak a bélbolyhokba, ami tovább rontja az emésztés hatékonyságát. Teljes kiőrlésű tönkölyliszttel finomabb lesz a végeredmény, mint a többi fajtával, bármilyen süteményt, kenyérfélét készíthetünk vele.

Gyümölcsök – Nagyon fontos alapelv, hogy a gyümölcsöket mindig éhgyomorra, önmagukban szabad fogyasztani. Ha több gyümölcsöt keverünk össze, az erjedéses folyamatot indukál, a gyümölcssaláták, gyümölcsös sütemények, desszertek ezért nem előnyös fogások. Gyümölcsfogyasztás után fél órával lehet másfajta ételt enni.

Húsételek – Az ember fogazata és emésztőrendszere jellemzői alapján a mindenevők közé sorolható. Mérsékelt húsfogyasztás nem ártalmas az egészségre. A húskészítményekről ez már nem mondható el: a bolti készítmények túl sok zsírt, sót, tartósítószert, ízfokozót tartalmaznak, amelyek megterhelik, mérgezik a szervezetet. A mindennapos bőséges húsfogyasztás számos betegség kialakulásához hozzájárulhat, és a közérzetre is kedvezőtlenül hat, hiszen a hús nehezen emészthető (rothadással dolgozódik fel). Már csak ezért is fontos a rendszeres székletürítés, naponta 2-3-szor, hiszen a hús bomlástermékei mérgezőek a szervezetre.

Idő – Hagyjunk időt a nyugodt étkezésre, hagyjunk elegendő időt az egyes étkezések között! Ha tehetjük, mindig azonos időben üljünk asztalhoz: a szervezetet megviseli a rendszertelenség, a kilengések, túlkapások.

Jóllakottság – Addig együnk, amíg el nem múlik az éhségérzet, ne pedig addig a pontig, amikor már úgy érezzük, hogy nem tudnánk több falatot lenyelni.

(A cikk folytatásáért ide kattints.)

Az egészséges étkezés ABC-je 2.

$
0
0

A cikk első részét (A-tól J-ig)  itt találod.

Kombinációk – Nem csak az számít, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mit mivel eszünk. Két fehérje- vagy keményítőtartalmú étel együtt fogyasztva erjedéses vagy rothadásos folyamathoz vezet. Ugyanígy helytelen a friss gyümölcsöket gabonákkal, müzlivel, tésztákkal, süteményekkel párosítani! A hagyományos hús + krumpli/rizs/tészta összetételt előnyösebb zöldségekkel, salátákkal felváltani.
salad-791891_960_720
Lassú evés – Minden falatot alaposan rágjunk meg, míg folyékony nem lesz, csak akkor nyeljük le. Így biztosíthatjuk, hogy kellően apró darabokra dolgozzuk fel, és elegendő emésztőenzimmel (nyállal) keverve jusson a gyomorba. A lassú evés a túlevés ellen is jó szolgálatot tesz: a szervezetnek ugyanis 20 percre van szüksége ahhoz, hogy megállapítsa, mennyire van tele a gyomor!

Mozgás – A friss levegőn, rendszeresen végzett testmozgás biztosítja az egészséges étvágyat, és megelőzi az elhízást.

Nassolgatás – Egyértelműen rossz szokás, hogy a kisgyerekeket is rendszeresen édességgel jutalmazzák a felnőttek, ami egyenes úton vezet helytelen étkezési szokások kialakulásához. A nassolgatás pótcselekvés, amellyel feszültséget vezetünk le, amellett fölösleges kalóriabevitellel járul az elhízáshoz.

Nyugalom – Evés közben ne szóljon a rádió, a tévé (főleg hírek ne!), legfeljebb valamilyen kellemes zenét hallgassunk! Ne vacsora közben akarjuk vitás ügyeinket tisztázni, ne ekkor vitassuk meg a közélet híreit, ne evés közben próbáljuk megnevelni gyermekünket! Az evés legyen egy nyugodt, ráérős program, adjuk meg a módját, hogy az emésztés minél zavartalanabbul mehessen végbe, hiszen ez az egész szervezetünk működésére és a közérzetünkre is alapvető hatással van.

Olajok – Vásároljunk hidegen sajtolt olajokat, olyat, ami vegyi átalakításon nem esett át. A boltokban kapható finomított olajokban számos vegyszer maradványa előfordulhat, amelyeket a minél nagyobb mértékű olajkinyerés érdekében adagoltak a magokhoz, termésekhez.

Paradicsom, paprika – Bármily furcsa, ezek a termények nem a zöldségek, hanem a gyümölcsök közé tartoznak, csakúgy, mint a cukkini, így a fogyasztásukkal kapcsolatban is a fenti elv az irányadó.

Rostok – Legalább napi 25 gramm rostot kellene fogyasztanunk, hogy az emésztés és kiválasztás problémamentes legyen. A legtöbb rostot a következő élelmiszerek tartalmazzák: bab, korpa, borsó, kukorica, bogyós gyümölcsök, füge, brokkoli, zab és az alma. A fehér liszt lehetőleg kerülendő, helyette teljes kiőrlésű lisztet, és ebből készített pékárut, tésztát válasszunk. Fontos, hogy az étrendünkben többféle rost is szerepeljen!

– A közhiedelemmel ellentétben a só nagyon fontos része mindennapi táplálékunknak, ám az már egyáltalán nem mindegy, milyen fajtával ízesítjük az ételeinket! A bolti sók gyakran tartalmaznak adalékokat: jódot, csomósodásgátlót, kálium-kloridot, amelyek feleslegesek és veszélyesek. Jobb, ha tiszta nátrium-kloridot vásárolunk a patikában, vagy parajdi, Himalája- vagy adalékmentes tengeri sót veszünk.

Szűrt víz – A szükséges napi mennyiség minimum 30-40 ml testsúly-kilogrammonként, nyáron, nagy melegben ennél többre van szükségünk. A tisztítatlan csapvíz és az ásványvíz helyett használjunk házilag szűrt (tisztított) vizet ivásra és főzésre! Az elfogyasztott víz mennyisége akkor helyes, ha a vizeletnek vízszíne van! Minden étkezés előtt fél órával meg kellene innunk egy pohár vizet, hogy a gyomorfal kellően hidratált legyen, és ellenálljon az emésztősavaknak.

Tej – Habár évezredek óta igen népszerű alapélelmiszer, számos érv szól a fogyasztása ellen. A tejfehérje, a kazein nehezen emészthető, gyulladást okozhat a belekben, s ha az emésztőrendszerben gyulladás van, akkor előbb-utóbb máshol is lesz a szervezetben! A megfigyelések szerint a tejtermékek székrekedés kialakulásához is hozzájárulhatnak. Emellett a tej a leggyakoribb allergén, bár nem mindig okoz egyértelmű tüneteket. Számosan tapasztalták krónikus egészségi problémáik csökkenését vagy megszűnését, miután elhagyták a tejfogyasztást. Magatartási zavarokkal küzdő gyerekeknél a tej megvonása kedvező változást hozhat.

Uzsonna – A napi öt étkezés egyike, könnyű ételeket válasszunk, például gyümölcsöt, salátát, teljes kiőrlésű pékárut.

Üdítők, kávé, tea, kóla, energiaitalok – A serkentőszerek csupán pótlékok: a helyes étkezés pótlékai. Semmi ilyesmire nincsen szüksége a testünknek. Ha energiátlannak érezzük magunkat, inkább igyunk meg azonnal 1-2 pohár vizet, az éjszakai pihenésnek pedig adjuk meg a maga hét-nyolc óráját!

Vacsora – A napi utolsó étkezést lehetőség szerint 18 óráig fogyasszuk el, hogy a pihenésünket az emésztési folyamatok már ne zavarják meg. Vacsorára könnyű ételt fogyasszunk, a legjobb az lenne, ha tiszta élő ételt, nyers zöldséget, salátát ennénk vacsorára, a gyümölcs azonban ilyenkor már kerülendő.

Zöldség – Élelmiszereink legnagyobb részét a zöldségeknek kellene kitenniük. A zöldségek változatosan elkészíthetők, reggelitől vacsoráig ideális alapanyagok, táplálnak és nem hizlalnak.

Zsírok – Állati zsírokra szükségünk van, mert az epekiválasztás csak állati zsírra indul be. Ehhez elegendő csupán 2-3 falatot magukhoz vennünk az étkezés kezdetén.

Ha szeretnéd egészségesebbé tenni az étkezési szokásaidat, kezdd apránként, lépésről lépésre, néhány hetet hagyva egy-egy újabb reform bevezetéséig! Így könnyebb dolgod lesz 🙂

Hidegen sajtolt egészség

$
0
0

Étolajat nap mint nap mindenki fogyaszt, és egyre többen vannak azok is, akik étrendjükbe hidegen sajtolt olajokat is beiktattak. Ezek kedvező élettani hatásairól gyakran olvashatunk az életmód-magazinokban, egészségügyi cikkekben.

Ezúttal Martincsevicsné Jenei Gizella, a GastrOlaj, az egészségőr tulajdonosa segít nekünk eligazodni az étolajok között.
hidegensajtoltolajcsomag1

Hányféle módon készülhetnek az étolajok, és ezek közül melyik módszer a legegészségesebb?

– Az étkezési olajok készítése során háromféle módot szoktam kiemelni. Ezek közül az első a legszélesebb körben elterjedt finomítás. Ezek azok az olajok, melyeket a boltok polcain étolajként megtalálhatsz. Sajnos egy nagyon durva folyamaton esnek át ezek az olajok, így nem igazán alkalmasak arra, hogy egészségmegőrzés céljából rendszeresen fogyaszd őket.

Ezen kívül meg szoktam említeni a melegen sajtolást, melynek lényege, hogy az olajos magvakat ledarálják, sóval és vízzel elegyítik, magas hőmérsékleten lepirítják, majd ezt a masszát sajtolják. Az eredmény egy rendkívül karakteres, ízletes olaj, azonban a magas hőmérséklet miatt ez sem alkalmas az egészségmegőrzésre, hiszen sérülnek az értékes összetevők.

Hozzám a legközelebb a hidegen sajtolt növényi olajok állnak, melyek saját sajtoló üzemünkben is készülnek. A sajtolás során nem használunk magas hőmérsékletet és semmilyen hozzáadott anyag nem kerül az olajba. A megtisztított, megszárított magokat egy csigás présbe tesszük és maximum 40°C-on kisajtoljuk belőlük az olajat. Az így kapott olaj egy rendkívül értékes, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag olaj, mely kiváló segítség lehet számodra az egészséged megőrzéséhez.

A legegészségesebb olajok a hidegen sajtolt olajok, hiszen ezeknél az olajoknál nem használunk magas hőmérsékletet és nem adunk hozzájuk semmilyen adalékanyagot. A végeredmény a színtiszta, 100%-ban természetes, hidegen sajtolt olaj, mely megőrzi az adott olajos mag értékes vitamin és ásványi anyag tartalmát.

Milyen magokból nyerhető olaj és milyen élettani hatásai vannak?

– Hidegen sajtolt olajat olajos magvakból tudunk készíteni. Sajnos nagyon hosszú lenne most leírni, hogy melyik olajnak milyen élettani hatásai vannak (ezt elolvashatod a honlapunkon: http://www.gastrolaj.hu), ezért inkább azt mondanám el, hogy miben rejlik a valódi erejük. Sokszor megkérdezték már ezt tőlem és ilyenkor mindig azt válaszolom, hogy a hidegen sajtolt olajok legnagyobb értéke a magas telítetlen zsírsavtartalmuk. Ez jelentős mértékben hozzájárulhat ahhoz, hogy egészségünket megőrizzük és elkerüljünk bizonyos betegségeket (pl. szív- és érrendszeri megbetegedéseket, illetve különböző gyulladásos eredetű megbetegedéseket).

Ezen felül a hidegen sajtolt lenmagolaj és a hidegen sajtolt dióolajban még Omega-3 zsírsav is található, mely esszenciális zsírsav. Az esszenciális zsírsav elnevezés röviden annyit jelent, hogy bár szervezetünknek szüksége van rá a megfelelő működéshez, önmaga mégsem tudja előállítani, ezért ezeknek a pótlásáról nekünk kell gondoskodnunk étkezéseink során. Így a hidegen sajtolt lenmagolaj/dióolaj fogyasztása ajánlott minden életkorban.

8J9A3473-662x1024– Hogyan kezdődött a te történeted a hidegen sajtolt olajokkal?

– Férjemmel mindketten olyan családból származunk, ahol a természet közelsége mindig is jelen volt. Talán emiatt alakult úgy, hogy mindketten nyitottak vagyunk a természetes gyógymódok iránt. Mikor megszülettek a gyermekeink, szerettem volna ezt az egészségtudatos gondolkodásmódot nekik is megtanítani. Sokat olvastam a természetes egészségmegőrzés témájában, de eleinte nagyon sok ellentmondásos információt találtam. A sok-sok szakmai cikk elolvasása közben egy dologra felfigyeltem. A legtöbb szakember felhívja a figyelmet a megfelelő minőségű és mennyiségű telítetlen zsírsavfogyasztásra. A legtöbb helyen a telítetlen zsírsavak természetes forrásaként a hidegen sajtolt növényi olajakat jelölték meg. Így kezdtem el én is odafigyelni és jobban megismerni ezeket az olajokat.

Hogyan készülnek a termékeitek?

– Miután megismerkedtem a hidegen sajtolt olajok értékeivel, igyekeztem alkalmazni őket a családunk mindennapjaiban. Közben annyira megtetszett nekünk ez a téma, hogy elhatároztuk, hogy belevágunk és saját magunk fogjuk készíteni az olajokat. Nagyon nagy öröm volt számunkra, hogy az a rendkívül értékes olaj, amiről korábban csak olvastunk, most első kézből áll a rendelkezésünkre.

Miután a célunk a természetes egészségmegőrzés volt, ezért a hidegen sajtolás technológiáját választottuk, hiszen az ezzel az eljárással készült olajok nagyon egészségesek és nagyon sokoldalúan használhatók.

Miután elkészült a sajtoló üzemünk és elkezdtük forgalmazni is a hidegen sajtolt olajokat, úgy gondoltam, hogy alaposan meg kell ismernünk őket, hiszen a vásárlóinknak biztosan sok kérdésük lesz majd. Ezért indítottam egy blogot és egy honlapot, ahova összegyűjtöttem mindazt, amit időközben megtudtam az olajokról.

Vásárlóink és olvasóink nagyon szeretik a blogon megtalálható bejegyzéseket, a visszajelzéseik alapján azt mondhatom, hogy nagyon hasznosnak találják őket. Sokan fordultak hozzám azzal, hogy tervezek-e egy olyan anyagot, amit kézbe foghatnak, eltehetnek és ha szükséges, akkor fellapozhatnak.

Ennek kapcsán született meg az Olajozott egészség című könyvem, mely segít megérteni, hogy miért a hidegen sajtolt olajokat ajánlom az egészség megőrzéséhez, mit kell tudni róluk és hogyan lehet beilleszteni őket a hétköznapokba. A könyvről itt találsz információt és megrendelési lehetőséget: www.gastrolaj.hu/olajozott-egeszseg

 

Gyógynövényes natúrkencék babáknak

$
0
0

Gyógynövényes, natúr, ártalmatlan és hatékony, környezetbarát kozmetikumcsalád, amelynek megszületését egy pici lány inspirálta…

Interjú Szabó-Vida Zsófia kertészmérnök-kencekészítő mesterrel, a Herbarting natúr babakozmetikum-család megálmodójával.

Mi– Hogyan határoztad el, hogy babaápolási termékeket fogsz készíteni és forgalmazni?

Hat éve kezdtem el natúrkozmetikumok készítésével foglalkozni. Először hobbi szinten a családomnak készítettem őket. Ahogy nőtt a tudásom, fokozatosan vettem észre, hogy nagyon kevés a minőségi és hatásos termék a piacon. Közben pedig szappan- és kencekészítő mesteri végzettséget szereztem és elkezdtem álmodozni egy saját kozmetikumkészítő vállalkozásról. A végső változást az hozta az életemben, ami egy nő életében minden megváltoztat – megszületett a kislányom, Kató. Amikor – immáron anyai szemmel – végignéztem a babakozmetikumok piacán, elszörnyedtem, mert sajnos, az olcsó alapanyagok trendje és a “pénzért bármit”, ezeket a termékeket sem kímélik. Eldöntöttem, hogy valamit tenni fogok.

– Mi a probléma a forgalomban levő kozmetikai termékekkel?

Tele vannak felesleges, sőt káros anyagokkal. Hogy a gyártók miért teszik ezeket bele a termékekbe? Nem gonoszak, nincsenek emögött érzelmek, csak a pénz. Ezek az anyagok olcsók és sokszor megfelelnek egy adott célra, még, ha van is rossz hatásuk más oldalról. Sajnos, sok bőrproblémát ezek okoznak – ha zuhanyzás után száraz a bőröm, az a habosodásért felelős SLS miatt van, majd, hogy ezt helyrehozzam, bekenem mondjuk egy átlagos testápolóval, ami kőolajszármazékokkal és vízzel van tele és minimálisan (jellemzően csak a csomagolásán) találhatók benne tényleg növények.

– Mi jellemzi a termékpalettád?

Jómagam kertészmérnök vagyok és gyógynövény szakon végeztem az egyetemen, és ez a termékekben is visszaköszön – nálam fókuszban vannak a gyógynövények és szakértelemmel használom őket, hogy a lehető legjobbat hozzuk ki belőlük. Persze vannak olyan vegyi anyagok, amik tényleg hasznosak, jók, növényi alapúak és szükség van rájuk, hogy egy modern kozmetikum jól működjön. De ott van körülöttünk a rengeteg gyógynövény a kertben vagy egy réten, és csak ki kell nyújtanunk a kezünket ahhoz, hogy ezt kiaknázzuk. Ahogy szoktuk viccesen mondani – „nálunk nincsenek gyógynövények a termékeken, mert mi a termékekbe tesszük őket” 😀

A másik fő jellemző az, hogy anyai szemmel is praktikusan használható legyen minden termék. Ha az embernek gyermeke van, nem mindegy például, hogy pelenkázás közben a baba mindenhova szétkeni e a kenőcsöt – törekedtünk arra, hogy minél nehezebben nyitható tégelyt használjunk. Aztán ott van a babafürdető – nem mindegy, hogy egy túl zsíros fürdető, ez jellemző a natúrkozmetikumoknál, eltömi-e a lefolyót vagy kell-e utána éjjel még a kádat takarítani. Vagy akár a testápoló – itt meg arra ügyeltem különösen, hogy azonnal beszívódjon és ne kelljen órákig egy helyben tartani a babát, hogy ne kenjen mindent össze.

maminbaba-hirfolyam-méret– Hogyan dolgoztad ki a termékeid összetételét?

A termékcsalád piacra dobása előtt másfél évig teszteltem a termékeket. Utólag is nagyon köszönöm Kornélnak és Katókámnak, hogy mindig segítettek ebben 😀 Volt olyan, ahol elsőre sikerült megtalálni a tökéletes összetételt (a kamillás babafürdető), de olyan is, ahol 10 verziót csináltam meg a tökéletesnek talált állag eléréséhez (a lanolinos-ligetszépeolajos popsikenőcs). Először mindig a gyógynövényeket és az olajak legideálisabb kombinációját választom ki, hogy a termék elérje az optimális hatást. Majd kitalálom, hogy az adott célhoz milyen állag lenne a legoptimálisabb és kidolgozok egy alapreceptet, amit addig gyúrok, amíg tökéletes nem lesz. Ha ez megvan, akkor indul a tesztelés. A babafürdetőt például felnőttek is tesztelték, mivel az összetétel alapján ez bőrproblémákra is jó és remek eredményt kaptunk, jól megnyugtatja az ekcémás bőrt és enyhíti a kellemetlen tüneteket. Egyébként imádok kísérletezni és rengeteg egyéb recept és ötlet van még a fejemben, amiknek egy része hamarosan már kapható is lesz.

– Honnan származnak az alapanyagok, és hol készülnek a termékek?

Az alapanyagok kiválasztásánál nagyon ügyeltünk rá, hogy mindegyik minősített helyről érkezzen és valós tanúsítványokkal rendelkezzen. Éppen ezért az alapanyagok jelenleg Németországból és Angliából érkeznek. De az álmom az, hogy én is bio minősítésű gyógynövényeket termesszek, azokat én dolgozzam fel (szárítás, olajpréselés, illóolaj-lepárlás) és ezeket rakjam a termékeimbe. A csomagolásokat pedig Magyarországról szerezzük be, mert minőségi és újrasterilizálható csomagolást kerestem, mert számomra fontos a környezettudatosság, így szeretném majd újratölthető verzióban is árulni a termékeket.
Minden termék kézzel készül és nem gyártatjuk, hanem mi magunk gyártjuk őket. A műhelyünk Dunaharasztiban található, itt készítünk mindent.

Zsófia szakértői cikkeit a http://www.herbarting.hu/szakertoi-cikkek oldalon olvashatod el a bőrápolásról és a kozmetikumokról.

A testápolók, fürdetők és egyéb gyógynövényes natúr termékek a http://www.herbarting.hu/ oldalon rendelhetők meg.

 


Vitamin szükségleteink, egészséges életmód nyáron

$
0
0

Kiegyensúlyozott életmód kánikulában

girl-1472195_960_720Bizony nagyon klassz dolog a nyár, a hekk, a lángos, a napozás, és a vízpart. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a kánikula és az UV sugárzás megviselheti a szervezetünket. Erősödik az izzadás, ezáltal több folyadékot veszítünk, tehát érdemes fokozottan odafigyelni nem csak a hidegebb hónapokban, hanem ilyenkor is a vitaminok megfelelő pótlására, illetve az egészséges életmód fenntartására.

A tippeket köszönöm Mónos Mónikának az Árvai-Barta magánklinikáról, aki azonnal megosztotta tapasztalatait velem.

A nyár a legideálisabb időszak a test vitaminszükségleteinek feltöltésére, hiszen ilyenkor rengeteg friss gyümölcs és zöldség terem. Igen ám, de ahány test, annyiféle szükséglet, óhatatlanul csak az ember maga tapasztalhatja ki, hogy mire is van valójában igénye a szervezetének, de azért néhány fogódzkodó segíthet ebben.

Vitaminok terén van azonban néhány „alapszabály”, amelyre érdemes odafigyelni. Nyáron is szüksége van a szervezetünknek E-vitaminra, amelyet leginkább a növényi olajokban (pl. olívaolaj, tökmagolaj) találhatunk meg, ez segít megőrizni fiatalságunkat azáltal, hogy fenntartja az egészséges sejtműködést. Emellett fokozott a szervezet F-vitamin igénye, amely a napozás és fürdés negatív hatásain (kiszáradt, érzékenyebb bőr) is segíthet, és természetes formában megtalálhatjuk az olajos magvakban, kukoricában, halakban, illetve szőlőben. Továbbá a megfelelő magnézium bevitel is fontos nyáron, amelyet zöldségek, hüvelyesek, gabonafélék, gyümölcsök, halfélék fogyasztásával vehetünk magunkhoz.

Idősebb korban magasabb a szervezet béta-karotin szükséglete, amelyen több zöldség és gyümölcs fogyasztásával lehet segíteni, valamint fokozott a C- és E-vitamin igény is. Előbbit főleg citrusfélék, paradicsom, illetve salátafélék fogyasztásával pótolhatjuk. Sokan igazán nyáron aktívkodnak sportok terén, nekik a B-vitamin bevitelre érdemes figyelni, amelyet természetes formában megtalálhatunk többek között a májban, gabonafélékben, illetve tejtermékekben is. A dohányosoknak érdemes egy naranccsal többet fogyasztaniuk a fokozott C-vitamin szükséglet miatt, a stresszes életmódot élőknek pedig – azon túl, hogy érdemes lenne törekedniük a stressz forrásának megszüntetésére – a magnéziumfogyasztásukra is fontos odafigyelniük a sok gyümölcs mellett.

salad-791891_960_720Az egészséges életmód fenntartásához nem elég azonban a megfelelő vitaminbevitelre figyelnünk. Elengedhetetlen a harmonikus életmód kialakításához a megfelelő testmozgás és étkezés. Lehetőség szerint legalább hetente egyszer fogyasszunk halat, és kerüljük a nehezebb ételeket. Néha persze nagyon is jól esik az embernek elengednie magát és megenni bármit, ami csak útjába kerül, ám alapvetően igyekezzünk egyfajta egyensúlyt kialakítani. Reggelire fogyasszunk minél több friss gyümölcsöt, müzlit, a főétkezések során pedig célszerű sok-sok friss zöldséggel gazdagítani a fogást. A jó idő hozzájárul ahhoz, hogy többféle testmozgás közül választhassunk, kifejezetten kellemes például a szabadtéri futás, azonban ilyenkor különösen figyeljünk a folyadékpótlásra, és lehetőleg ne a legnagyobb kánikulában és a tűző napon fussunk. Kellemes lehet továbbá a szabadban jógázni, tornázni, úszni, kerékpározni, sőt akár a bennünk szunnyadó gyerek is előtörhet végre, ha előszedjük a görkorcsolyánkat.

Mi tehát a konklúzió? Fogyasszunk minél több friss zöldséget és gyümölcsöt, fokozottan figyeljünk a folyadékpótlásra – és ezt lehetőleg ne cukros üdítők jelentsék –, éljünk azzal a lehetőséggel, amelyet a természet nyújt nekünk a szabadtéri mozgásra, valamint mindig figyeljünk oda a testünk jelzéseire – nála jobban ugyanis senki nem tudja.

Ami a belekben lakozik

$
0
0

Az emésztőrendszered sokkal nagyobb hatással van az egész életedre, mint gondolnád… Hogy miért is?

Ha az étkezési szokásaid átlagosnak mondhatók, akkor egy nap folyamán nagyjából a következők kerülnek az étlapodra:

abstract-1238246_960_720Reggelire valami fincsi, ropogós péksütemény kerül a tányérodra, hozzá felvágott, sajt, egy kis zöldséggel színesítve, mert az olyan jól néz ki.

Tízóraira talán megint finompékárut fogsz választani, ezúttal egy gyorsan bekapható croissant-t vagy a magaddal vitt szendvicsedet.

Az ebédhez bárhol is fogyasztod, nyilván fehér (vagy “félbarnának” nevezett) kenyeret eszel, az ételeket minden esetben finomliszttel habarják-rántják be. A tipikus menü nagyon gyakran tartalmaz (hántolt) rizst, tésztaféléket, cukros édességeket. Zöldségfélék – valljuk be – a legtöbbször csak mutatóban úszkálnak a tányérodon, és nyilván finomított étolajban sül-fő minden fogás.

Ha szerencséd van, és ráérsz uzsonnázni is, akkor nagy eséllyel megint valami gyorsan elfogyasztható finomságra esik a választásod, és könnyen lehet, hogy ennek ugyancsak magas a szénhidráttartalma, például erősen hasonlít egy (vagy több) kekszre, netán csokoládéra.

A vacsora vagy a reggelire, vagy az ebédre hasonlít, tehát továbbra is bővelkedik finomított alapanyagokban, rendkívül szegény azonban rostokban és tápanyagokban.

Ez természetes? Nem az. Általános, de nem természetes, és főként egyáltalán nem egészséges!

Mi a baj a finomliszttel?

Ami az ízét illeti, arra nyilván nem panaszkodunk, hiszen kisgyerekkorunk óta ezt szoktuk meg. Ebből készül a kenyerünk, a palacsinta, a szülinapi torta, a rántott szeleten a panír és így tovább, a végtelenségig folytathatjuk a sort. Teljes kiőrlésű liszttel készült ételeket valahogy sohasem tettek elénk a szakácsaink. Eszünkbe sem jut, hogy mindezzel bármi baj lenne, amíg be nem üt valami kellemetlenség…

Például:

  • rendetlenkedik az emésztésünk
  • puffadunk
  • székrekedéssel kínlódunk
  • tisztátalan a bőrünk
  • alacsony az energiaszintünk
  • fejfájás, migrén kínoz
  • problémák vannak az immun-, hormon- vagy idegrendszerünkkel, vércukorszintünkkel, vérkeringésünkkel
  • százféle allergiában szenvedünk
  • súlyfeleslegünk van
  • stb. stb.

A szinte végtelen sokféle egészségi probléma hátterében az emésztés rendellenessége is állhat. A rostokat nélkülöző táplálkozás az egyik legáltalánosabb hiba, amit a civilizált ember elkövet. A finomliszt halott étel, nem egyéb. A korpától megfosztott gabonaszemekből őrölt finomliszt a vastagbélben úgy viselkedik, mint a cement vagy a gipsz. Megkeményedik, összeáll, és kiüríthetetlenül ott marad, lerakódik a bél kitüremkedéseiben, folyamatosan mérgezve innen az egész szervezetet. A legtöbb ember (és ha fogyasztasz bármilyen formában finomlisztet, akkor bizony te is) több kilónyi megkövült, mérgező salakanyagot cipel magával, évek, évtizedek óta!

De akkor mi a megoldás az emésztési problémákra?

bread-399286_960_720A megoldás nagyon egyszerű: a finomlisztet egyszerűen el kell felejteni. Használj főzéshez teljes kiőrlésű lisztet, az étel ízén alig változtat.

A pékárukkal sajnos bonyolultabb a helyzet, én szinte sehol sem találtam olyan kenyeret, amiben egyáltalán nincs finomliszt, így elhatároztam, hogy magam fogom itthon sütni a kenyerünket. A recepten sokáig kísérleteztem, míg sikerült jó állagú és igazán finom tésztájú kenyeret kisütnöm. A titkos receptet hamarosan elárulom! 🙂

A teljes kiőrlésű ételek azért is jobbak, mert laktatóbbak, kevesebb is elég belőlük a jóllakáshoz. Ráadásul a korpában, tehát a gabonaszemek külső részében rejlenek az értékes ásványi anyagok.

Fogyassz minél több olyan élelmiszert, aminek magas a rosttartalma: hüvelyeseket, mindenféle zöldséget és gyümölcsöt. Az étrended egészítsd ki útifűmaghéjjal, lenmaggal, és igyál nagyon sok vizet!

Az évek óta összegyűjtött, beszáradt salakanyagtól is megszabadíthatod a tested néhány béltisztító kúrával (megfelelően hatékony terméket szívesen ajánlok privátban).

Mi mindent eszel, ami finomított?

Bizony, a sokféle száraztészta is mind fehérlisztből készül. Vegyél ezentúl teljes kiőrlésűt, ugyanolyan finom (könnyen lehet, hogy a család észre sem fogja venni a változást). A hántolt rizst a legnehezebb talán kiiktatni, mivel a barna rizsnek jelentősen más íze van. Egy kis trükkel azonban rostdúsabbá varázsolhatod a párolt rizst is: főzés közben adj hozzá korpát, illetve dúsítsd barnarizs-szemekkel, a kész ételben nem fognak feltűnni. Még jobb, ha fincsi zöldségekkel is érdekesebbé teszed: kukoricával, borsóval, cukkinivel, brokkolival, bármivel, ami van otthon…

Ha száműzöd ételeidből a “fehér” és a “finomított” kifejezéseket, máris rengeteget tettél a szervezeted normális működéséért!

A sok apró lépésben végigvitt étrendbeli változtatások nyomán pedig megtapasztalhatod, hogy könnyebbé és rendszeresebbé válik az emésztésed, javul az egészségi állapotod és megnő az energiaszinted!

 

12 lépés, hogy megváltoztasd az életed

$
0
0

A mindennapjaid langyos állóvízre hasonlítanak inkább, mint valamire, amit életnek lehet nevezni? Olyan érzésed van, hogy beleragadtál a hétköznapi problémák mocsarába? A megszokásaid irányítanak nap mint nap, mint egy marionett-bábut? Mindig ugyanazok az ízek, arcok, mondatok, mókuskerekek…?

Ha nem vagy teljes mértékig megelégedve az életeddel, az bizony nagy mértékben rajtad is múlik…

A változás egyetlen ellensége a megszokás

Ki vagy valójában? Mindaz, amit magadról gondolsz, amit ismétlődően teszel: a mindennapi szokásaid, hiedelmeid, gondolataid és érzéseid. Változtass rajtuk, mindig csak egy-egy apró dolgot, és így szép lassan minden megváltozhat körülötted.

Hiszen éppen erre vágysz, nem?

12 egyszerű lépés, amelyekkel megváltoztathatod önmagad és az életed

buddha-509372_960_7201. Csinálj mindennap valami újat, olyasmit, amihez sosem volt időd, bátorságod vagy egyéb ok miatt maradt ki az életedből: mozogj, táncolj, kirándulj, tanulj nyelvet vagy egy új hobbit, kóstolj meg egy új ételt, kézimunkázz, kézműveskedj – legyen az bármi, amihez kedvet érzel!

2. Mi lenne, ha ma másik útvonalat választanál hazafelé, ha máshol vásárolnál be, mint ahol szoktál? Egy új környék új embereket, új találkozásokat, új felfedezéseket hozhat – ezek pedig új gondolatokat és új érzéseket.

3. Vizsgáld felül a kapcsolataidat! Azokat, amelyek visszafognak, hátráltatnak, rossz érzéssel töltenek el, szüntesd meg. Légy őszinte magadhoz!

4. Vizsgáld felül a fogyasztási szokásaidat, reformáld meg az étkezésed! Az elfogyasztott étel befolyásolja a hangulatot is. A helyes étkezési elvek betartásával az egészségeden is javítasz a lehető legkézenfekvőbb módon.

5. Igyál 3 liter tiszta vizet naponta! Már 2%-os dehidratáltság is súlyosan befolyásolja az agyműködést, márpedig tiszta fej nélkül a munkavégzésed sem lehet hatékony, és a döntéshozatali képességed is kárát látja.

6. Miért hagynád, hogy mások határozzák meg, mire gondolj és hogyan érezz? Kapcsold ki a tévét, tedd le a telefont! Semmi lényegesről sem maradsz le.

7. Vezess naplót, hogy tisztába kerülj az érzelmeiddel, hogy nyomon követhesd a változásokat, hogy számot vess a problémáiddal, amelyekre megoldást kell találnod!

8. Tanulj meg néhány stresszoldó technikát, és használd őket nap mint nap!

9. A lomtalanítás nem csak azért hasznos, mert több hely lesz a lakásodban: ha megszabadulsz a kacatoktól, hasznavehetetlen tárgyaktól, akkor a lelkedből is könnyebben elengeded mindazt, ami már idejét múlta.

10. A pozitív gondolkodás azt jelenti, hogy elkötelezed magad: a problémáidhoz konstruktívan állsz hozzá, és mindenáron azt a megoldást keresed, ami mindenki számára a legjobb.

11. Szabadulj meg a korlátozó hiedelmeidtől, amelyekkel előírtad magadnak (vagy mások írták elő számodra), hogyan érezhetsz, mit fogadhatsz el, mi lehetséges számodra. Az Access Bars technika kellemes és célravezető módszere segítségedre lesz.

12. Tarts egyensúlyt az aktivitás és a pihenés között, így lehetnek harmóniában benned a jin-jang energiák. A munkával töltött hosszú órák ellensúlyozására ne sajnáld magadtól az éjszakai pihenést, és időről időre a meditálást, relaxációt sem!

Az ember úgy működik, hogy ellenáll a drasztikus változásoknak. Ezért a kívánt változtatásokat fokozatosan vezesd be, s aztán következetesen vidd is végig. Körülbelül három hét szükséges ahhoz, hogy egy-egy új dolog beépüljön a szokásrendszeredbe. A vágyott változásokra tehát nem is kell olyan sokat várnod 🙂

 

 

Egészséges és ízletes: teljes kiőrlésű házi kenyér receptje

$
0
0

Az év elején nagy fába vágtam a fejszémet, amikor úgy döntöttem, hogy tovább reformálom az étkezésünket. Miután a környékünk összes elérhető kenyerét felkutattam, elkeseredtem. Egyetlen egyet sem találtam, ami ne tartalmazott volna tejfehérjét (ez nálunk a gyerekek diétája miatt kizáró ok), és/vagy különféle adalékokat és finomlisztet. (Itt írtam arról, miért tanácsos messziről elkerülni minden finomított élelmiszert, így a fehérlisztet is.) Szóval eltöprengtem: ha a kenyérről nem akarunk lemondani, akkor bizony nekem magamnak kell sütnöm itthon, minden áldott nap, és ki kell kísérleteznem a legjobb receptet is. Segítsééég!!!

Ez sem volt éppen könnyű kihívás, de a neheze akkor jött, amikor a családdal is el kellett fogadtatnom a tényt: mától nincs többé bolti kifli, zsemle, kakaós csiga és társai… A tízéves fiam sokáig duzzogott az új fajta kenyér miatt, de megérte következetesnek lenni, mert hamarosan megszokta és elfogadta az új ízt, sőt, ma már finomnak is találja! 🙂

A teljes kiőrlésű lisztek közül a tönkölyt találtam legalkalmasabbnak kelt tészták és kenyér sütésére. A teljes kiőrlésű lisztek drágábbak ugyan, de ha az egészségünkről van szó, a spórolás szó máris más értelmet nyer – én inkább orvosokon és gyógyszereken szeretek spórolni!

Lássuk tehát a kenyerünket!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Látni fogod, hogy egészen kevés munka van vele, és kb. másfél óra alatt készen van a finom, rostokban és tápanyagokban gazdag, és nem utolsósorban emésztésbarát pékáru! További előny, hogy a finomlisztből készült kenyérhez képest sokkal kevesebb is elég belőle a jóllakáshoz.

Teljes kiőrlésű tönkölykenyér házilag

Hozzávalók:

-40 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt
-5 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt
-5 dkg zabpehely
-2 dkg élesztő
-1 ek. só
-2 ek. olaj (csak hidegen sajtolt olajakat használok)
-4 dl víz
-adhatunk hozzá különféle magokat (len, szezám, tökmag…) és 2-3 ek. őrölt chiamagot is (többek közt Omega zsírsavakat is tartalmaz)

(A rozslisztet akár teljesen kihagyhatjuk, vagy pedig ízlés szerint növelhetjük az arányát a tönköly rovására.)

Nem csalás, nem ámítás, cukrot egyáltalán nem teszek bele. Valamely rejtélyes oknál fogva nekem így is minden alkalommal megkel. Sőt, még a vizet sem szoktam langyosítani az élesztőnek, és a felfuttatással sem bíbelődöm: egyszerűen összeöntögetek mindent, és indulhat a robotgép.

Egy közepes tálra lesz szükségünk, amibe kimérjük a száraz, majd a folyékony hozzávalókat…

Kenyerünk hozzávalói

Kenyerünk száraz hozzávalói

… és összekeverjük egy robotgép segítségével (1-2 perc). Akkor jó, ha nem túl lágy tésztát kapunk (ha egy kanállal megnyomkodjuk, rugalmasnak kell tűnnie, így lesz legkönnyebben kezelhető). Ha az állagot nem találjuk megfelelőnek, akkor liszttel vagy vízzel javítunk rajta.
(Megjegyzés: kánikulában érdemes egy picivel lágyabbra készíteni a tésztát, így nem szárad meg olyan gyorsan a kenyerünk.)

Kb. 2 perc alatt összedolgozzuk a tésztát

Kb. 2 perc alatt összedolgozzuk a tésztát

 

Ezzel a munka nehezén túl is jutottunk!

Egy konyharuhával letakarjuk a tálat, és szobahőmérsékleten hagyjuk megkelni a tésztát (kb. egy óra). Addig készítsünk elő két hosszúkás sütőformát (kb. 10×20 cm), és béleljük ki sütőpapírral.

Nagyjából egy óra után így néz ki a kenyértésztánk:

Hurrá, megkelt! :)

Hurrá, megkelt! :)

A megkelt tésztát 2 részre osztjuk, és úgy helyezzük el a sütőformákban, hogy lehetőleg minél gömbölyűbbek legyenek a cipók. (Süthetnénk egy darabban is, de úgy találtam, hogy a tészta így kissé morzsalékos lesz, tehát vágáskor szétesik, ami nem túl praktikus dolog. Ha kettőben sütjük, akkor nincs ilyen probléma.)

Bekerül a sütőedénybe

Bekerül a sütőedénybe

Ha hideg sütőbe tesszük, akkor tíz percig alacsony fokozaton kelesszük még a cipókat, hogy minél dundibbak legyenek, és csak azután növeljük a hőfokot 180 fokra. Ha viszont már eleve meleg a sütőnk, akkor inkább kelesszük még a cipókat a sütőformában kb. negyed óráig, mielőtt a sütőbe tesszük, a meleg sütőben ugyanis már nem fog kelni, hanem rögtön sülni kezd.

Addig süssük, amíg a tetejük pirulni nem kezd, ehhez kb. 30 percre lesz szükség. A lakást pedig ezalatt betölti a csodás kenyérillat… 🙂

30 perc alatt megsültek

30 perc alatt megsültek

Még melegen borítsuk ki a formából, hogy ne nedvesedjen át a kenyér, és rácsra téve hagyjuk kihűlni.
Hidegen szépen szeletelhető. Papírba és konyharuhába csavarva tarthatjuk puhán (nejlonzacskóban tartva esetleg hajlamos lesz penészedni, ha nem esszük meg még aznap).

Az utóbbi hónapokban sok süteményreceptet kitaláltam, és mivel másoknak is hasznos lehet egy tej-, tojás-, és fehérlisztmentes receptgyűjtemény, úgy döntöttem, közkinccsé teszem őket. E-könyv formában hamarosan elkészül és megrendelhető lesz! 🙂

Máris elmúlt a fejfájásom?!

$
0
0

headache-1540220_960_720“Máris elmúlt a fejfájásom?” – ámul tágra meredt szemekkel egy férfi az óriásplakátokon.

Igen, nagyszerű dolog, hogy létezik és mindenfelé kapható is olyan készítmény, amit csak hopp, bekapunk egy pohárka vízzel, és számíthatunk arra, hogy perceken belül elmúlik a gyötrő fájdalom.

Csakhogy a plakáton már nem volt elég hely arra, hogy részletesen felsorolják az illető tabletta egyéb, nem kívánatos hatásait is, így most megteszem én:

– különböző vérzések
– szédülés
– gyomor-bélrendszeri panaszok, hányás
– allergiás jellegű tünetek (bőrkiütés, viszketés, ödéma, légzőrendszeri tünetek, asztmás roham stb)
– károsíthatja a gyomor nyálkahártyáját, ami akár gyomorfekélyhez is vezethet
– vesekárosodás és átmeneti májkárosodás
– terheseknél növelheti a vérzések veszélyét
– szoptatás alatt is ellenjavallt
– átmenetileg befolyásolhatja a nők termékenységét is
– ráadásul 12 éven aluliak sem szedhetik

És még sorolhatnám…

(Források:
http://www.webbeteg.hu/cikkek/egeszseges/2281/az-aszpirin
http://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/aspirin_500_mg_tabletta/114)

A dolog másik oldalát se feledjük el: a gyógyszer bevételével nem oldottunk meg semmit, csupán elfedtünk egy tünetet, annak okát/okait azonban érintetlenül hagytuk – miközben a kémiai vegyület durván beavatkozik testünk finoman hangolt működésébe.

Egy fejfájásnak is számtalan kiváltó oka lehet a testben zajló folyamatok függvényében, például:

vízhiány
Ha emberünknek azért fáj a feje, mert a kávén, üdítőkön, alkoholos és energiaitalokon túl alig ivott vizet a nap folyamán, akkor mi lenne a logikus gyógymód a problémájára? Igen, inni néhány pohár vizet 🙂 .

fáradtság
Ha kimerültség okozza a fejfájást, akkor kézenfekvő a következtetés: a szervezetünk a mielőbbi pihenésre igyekszik ily módon rávenni bennünket.

stress-391654_960_720 túl sok inger, kezeletlen stressz, túl sok töprengés
Ha agyondolgoztuk magunkat, órákat utaztunk a munkahelyünkre és haza, és tele van a hócipőnk a közlekedési és egyéb zajokkal és az életünket keserítő problémáinkkal is, akkor megint csak a pihenéssel és a stressz oldásával tennénk a legnagyobb jót magunknak.

sokat bámultuk a tévé, számítógép vagy egyéb kütyük képernyőjét
Le kellene kapcsolni a készüléket, és miután ittunk egy nagy pohár vizet (mert az elektroszmog bizony erősen dehidratál!), irány mielőbb az ágy!

Mindezeket átgondolva azt hiszem elmondható, hogy fejfájásunkat egy tünetelnyomó (ám közben egyéb tüneteket előidéző) pirulával megoldani, s ily módon tovább szomjaztatni és kizsákmányolni a szervezetünket – finoman szólva is – ostoba dolog.

Akkor mit tehetünk mégis, hogy mielőbb megszüntessük a fájdalmat – miközben a testünket is kényeztetjük?

Pontosan erre valók a stresszoldó módszerek! Közülük is egyik kedvencem az EFT, az Érzelmi Felszabadítás Technika, mert:

  • rengetegféle tünetet kezelhetünk vele saját magunk is
  • semmiféle nem kívánt mellékhatással nem kell számolnunk, miközben
  • erősíti és harmonizálja a szervezetünk immunrendszerét, energiarendszerét és öngyógyító folyamatait
  • sokoldalúan és személyre, esetre szabottan alkalmazhatjuk

Te nem próbáltad még ezt a nagyszerű technikát?

Tanuld meg tőlem az EFT-t, és alkalmazd:

  • – különféle testi és érzelmi kellemetlenségeid feloldására
  • fájdalmaid megszüntetésére
  • – napi stressz oldására
  • – negatív érzelmeid (félelem, szorongás, pánik, traumák…) feloldására
  • függőségeid megszüntetésére
  • – egészséged megőrzésére

Hamarosan újra indul a Test-Lélek-Harmónia online tanfolyamunk, amelynek segítségével a számítógépeden keresztül sajátíthatsz el a 21. században már nélkülözhetetlen öngyógyítást elősegítő, stresszt oldó módszereket!

Örökifjú százévesek étrendje

$
0
0

Minden ember egészséges szeretne lenni, az egészséges életmód ugyanakkor mégsem örvend akkora népszerűségnek…

Lelkesen esszük a sült húst krumplival, a finomlisztből sütött pékárut, a cukorban gazdag édességeket, isszuk a műitalokat, naphosszat ülünk valahol (iskolában, munkahelyen, közlekedési eszközön, tévé előtt), aztán siránkozunk, hogy utolértek bennünket is a civilizációs betegségek: a szív- és érrendszeri megbetegedések, a rák, a cukorbaj, az ízületi gyulladások és kopások, a csontritkulás, az elhízás, a látás- és hallásproblémák, szellemi képességeink hanyatlása, így mire az időskort elérjük, többet költünk orvosra és gyógyszerekre, mint más egyébre…

Az idősek is lehetnek fiatalosak!

Az idősek is lehetnek fiatalosak!

Ezzel szemben léteznek a világon olyan népek, amelyek feltűnően sok igen idős (90-100 év körüli) lakossal büszkélkedhetnek, s akiket ráadásul szinte teljesen elkerültek a fentebb felsorolt nyavalyák. Élemedett korukban is fürgén járják a környékük hegyeit, gazdálkodnak, terhet hordanak, reggelente úsznak a hideg patakokban, intenzív mozgásban gazdagon telnek napjaik, egészségi állapotuk pedig kitűnő. Naponta énekelnek, táncolnak, zenélnek, szívélyesek és barátságosak egymáshoz, és nagy becsben tartják az időseket is.

A világ néhány kevéssé globalizált pontján, Abháziában, Hunzában, az ecuadori Vilcabambában, a japán Okinawán élnek a legboldogabb és legegészségesebb idős emberek.

Mi lehet a titkuk?

A titoknak két összetevője van. Az egyik a rengeteg intenzív mozgás. Mivel mindennapi tevékenységeik is megkövetelik, így természetes módon élnek fokozott fizikai igénybevétel mellett. Ez kitűnő állapotban tartja a szívet, és jó általános erőnlétet is biztosít.

A mozgás mellett a másik nagyon lényeges szempont a civilizált világétól gyökeresen eltérő táplálkozás.

Étrendjük:

  • kalóriaszegény (kb 1200 kalória naponta), ugyanakkor tápanyagdús
  • teljes kiőrlésű gabonát, zöldségeket, friss gyümölcsöket, hüvelyeseket, mogyoró- és dióféléket, magvakat fogyasztanak
  • tej, hús, tojás, hal csak igen ritkán kerül az asztalukra
  • – zsiradékigényüket növényi forrásból szerzik be: magvak, csonthéjasok, avokádó
  • – szívesen fogyasztanak salátaféléket, csípős zöldségeket reggelire
  • – szénhidrátforrásuk a kukorica, a quinoa, a búza, az árpa, a krumpli, az édesburgonya
  • cukrot nem fogyasztanak, sóból is igen keveset
  • – nem használnak finomított vagy tartósított élelmiszereket
  • kerülik az állati zsírt, összességében zsírszegény, de szénhidrátban gazdag az étrendjük
  • – lehetőleg mindent frissen esznek, vagy kíméletesen párolva készítik el
  • – lassan esznek, alaposan megrágják a falatokat. Számukra az étkezés elsősorban társas esemény, megosztják egymással a fogásokat, és közben jó hangulatban beszélgetnek

Mit tanulhatunk a világ legegészségesebb népeitől?

Mindenekelőtt is szemléletet. A nyugati világ gyorskajái, finomított élelmiszerei lehet, hogy nagyon ízletesek és kényelmesek, hiszen bárhol megvásárolhatjuk őket, de a telített és transzzsírsavakban, tápanyagaiktól megfosztott, hántolt gabonafélékben bővelkedő, cukorban úszó ételeink mérgezik a testünket, és megágyaznak a komoly megbetegedéseknek. A növényi alapú étrend nem csupán a testünknek, hanem a lelkünknek is jobb, és ráadásul fenntarthatóbb is.

A civilizált világban jelen lévő napi stressz is aláássa az egészséget, főleg ha kerüljük a mozgást is, ami természetes módon csökkenthetné a feszültséget.

Apró lépésekben mi is képesek lehetünk pozitív irányban változtatni az étkezésünkön és életmódunkon, hiszen sosem késő.

  • -Szabaduljunk meg a tartósított, finomított élelmiszereinktől, váltsunk teljes kiőrlésű kenyérre!
  • -Együnk naponta ötször friss zöldséget, gyümölcsöt az idénynek megfelelően!
  • -Együnk ritkábban az állati eredetű élelmiszerekből!
  • -Mozogjunk rendszeresen, kezdjük napi 10 perc intenzív sétával, amit fokozatosan emeljünk 60 percre! Mindennap legalább egyszer izzadjunk meg!
  • -Tanuljunk meg stresszoldó technikákat, és naponta alkalmazzuk őket!
  • -Krónikus betegségben szenvedők konzultáljanak az orvosukkal, hogy miként tudnának egészségesebb életmódot folytatni!
  • -Tanítsuk meg gyermekeinket is arra, hogyan tarthatják meg az egészségüket!

Talán nem is olyan nehéz ezt megvalósítani – csak egy elhatározás szükséges hozzá 🙂

(Ajánlott olvasnivaló: John Robbins: Százévesen egészségben, 2011 Partvonal Kiadó)

 

Afta, herpesz? Tüntesd el 5 perc alatt!

$
0
0

Sokak életét keserítik meg ezek a fájdalmas, gyulladt kis fekélyszerű elváltozások, amelyek alkalmi jelleggel vagy akár bosszantó rendszerességgel is felbukkanhatnak.

woman-674977__180Az afta a szájüregben, a herpesz a száj külső részén, hólyag formában jelentkezik. Közös jellemzőjük az égő fájdalom, ami megnehezíti az étkezést és a beszédet, sőt legrosszabb esetben a társaságot is kénytelenek leszünk kerülni, amíg ott éktelenkedik a szánk szélén…

Az afta kialakulásának okai között általában ezeket találjuk:

  • – stresszes életmód
  • – immunitás meggyengülése
  • – nyálkahártya sérülése (pl. véletlenül megharapjuk magunkat)
  • – ételek is kiválthatják: citrusfélék, eper, paradicsom
  • – helytelen táplálkozás okozta hiányállapotok
  • – vírusfertőzés
  • – hormonális hatás
  • – családi halmozódás is előfordul a hajlamosító tényezők között

Szájfertőtlenítő, fájdalom- és gyulladáscsökkentő készítményekkel enyhíthető a kellemetlen érzet. Persze így is eltart 1-2 hétig, míg meggyógyul…

Én most egy gyors megoldást mutatok Neked a hasonló kellemetlenségek eltüntetésére!

Igen, akár 5 perc alatt elintézheted a fájdalmas kis hólyagokat, és ehhez nem kell semmiféle csodaszert bevenned. Elegendő, ha ismersz egy egyszerű, öngyógyítást támogató technikát, amit úgy hívnak: Érzelmi Felszabadítás Technika.

EFT – a kopogtató technika

Igen, ez az úgynevezett kopogtató technika, amit húsz évvel ezelőtt dolgozott ki egy amerikai mérnök, Gary Craig, aki akkoriban személyes tanácsadóként dolgozott, és azt a módszert kereste, amellyel a siker útjában álló blokkokat le lehet bontani. Kutatómunkája eredménye a meridiánrendszer energetikai tisztításán alapuló EFT technika lett, amelynek ma világszerte több millió lelkes használója van. Ez a stresszoldó módszer egyszerű, gyors és hatékony a legkülönfélébb testi és lelki tünetekre.

Hogyan lehetséges ez?

A hosszantartó stressz akadályozza a szervezet helyreállító, öngyógyító folyamatait, gyengíti az immunitást, így rövid időn belül kellemetlen tüneteket fogunk tapasztalni: fájdalmakat a testünk különböző részein, fáradtságot, ingerlékenységet, energiahiányt, krónikus betegségeink felerősödését vagy újbóli megjelenését, emésztési panaszokat, étvágytalanságot vagy evési kényszert, szenvedélybetegségeket.

És most jön a jó hír: ha a stressz váltotta ki ezt a sokféle tünetet, akkor a stressz-szint csökkentésével a folyamatok visszafordíthatók, a tünetek pedig enyhülni fognak, legjobb esetben teljesen meg is szűnnek!

Amikor egy testi tünetet szeretnénk meggyógyítani, lehetséges, hogy nem tudjuk, milyen érzelmi stressz volt a kiváltója, de ez nem feltétlenül baj. Ugyanis a testi és az érzelmi tünet egyazon érem két oldala – ahogyan az egyik gyógyul, úgy fog vele párhuzamosan a másik is gyógyulni.

Konkrét esetünkben, ha aftával vagy herpesszel szeretnénk elbánni, nincsen túlzottan nehéz dolgunk. Néhány nyugodt percre lesz szükségünk, hogy elvégezzünk egy egyszerű kopogtató sorozatot bizonyos meridiánpontokon, amelyek az arcon, a törzsön és kézfejen találhatók. (Egy korábbi bejegyzésben pattanások eltüntetése kapcsán mutattam meg az eljárást és az alkalmazandó pontok helyét.)

Két ujjal, finoman végigütögetjük a pontokon a bőrfelszínt, miközben gondolatban összpontosítunk a kellemetlen érzetekre (legegyszerűbb, ha mondogatjuk magunkban az emlékeztető kifejezéseket), valahogy így: ” ez az égő fájdalom a nyelvem hegyén/ a szám szélén / ez az undok herpesz…” stb. Legyél minél pontosabb a megfogalmazásban, az sem baj, ha a nyomdafestéket sem tűri a véleményed 😉 – így ugyanis a lehető legpontosabban ráhangolódsz arra az energiablokkra, ami a tünet (és a mögötte meghúzódó negatív érzelem) okozója. Ezzel az egyszerű technikával tulajdonképpen holisztikusan gyógyítod magad: nemcsak az égő fájdalom, de egyúttal a stressz-szinted is csökkenni fog. 🙂

Egy dologra ügyelj: a tünet megjelenésekor lehetőleg azonnal, de legalábbis minél előbb kezdd el alkalmazni a technikát, még mielőtt kifejlődne az az utálatos kis hólyag. Kopogtass mindaddig, amíg érzed a fájdalmat, lehet, hogy ez néhány percet igényel csak, lehet, hogy valamivel többet.

Nekem legutóbb elég volt öt percet kopogtatnom magamon, hogy megszűnjön az az ismerős égő érzés a nyelvem hegyén, amiből azonnal tudtam, hogy ebből bizony afta akar lenni, ezért sürgősen elő kell vennem kedvenc gyógymódomat, az EFT-t. Az aftát így ezúttal is megúsztam! 🙂

Biztosra szeretnél menni? Szeretnéd, ha pontról pontra megtanítanám neked ezt a stresszkezelő, gyógyulást támogató technikát, hogy igazán hatékony tudd alkalmazni?

Semmi akadálya, csatlakozz a Test-Lélek-Harmónia online tanfolyamhoz! Szeretettel várunk! 🙂


Egészség három szinten, holisztikusan

$
0
0

Az egészség sokkal többet jelent annál, mint hogy nincsenek betegségtüneteink. Az egészség a test, a lélek és a szellem egészséges állapotát is magában foglalja.

De mi minden kell ahhoz, hogy egészségesek lehessünk?

 

meditation-1384758_960_720
A test szintjén

Igazából nagyon kevés és egyszerű dolog szükséges az egészséges állapot fenntartásához:

  • – a vér megfelelő oxigénszintje, amit rendszeres mozgással, orron keresztüli mélylégzéssel érhetünk el. Ha megfelelő az oxigén és a széndioxid aránya a vérben, akkor elkerülnek bennünket a civilizációs betegségek, allergiák, megfázások (erről írtam már egy korábbi cikkben is)!
  • – megfelelő minőségű és mennyiségű tiszta víz (napi 2-3 liter tisztított csapvíz) fogyasztása ajánlott
  • – a salaktalanítás elősegítése sok rostot tartalmazó étel fogyasztásával és rendszeres (napi 2-szeri) székletürítéssel. Ez a tápanyagok felszívódását is elősegíti.
  • – a szükséges tápanyagok bevitele könnyen emészthető, teljes értékű ételek fogyasztásával. Az egészséget támogató étkezési szokásokról már több cikkben is írtam, például itt, itt és itt.

Ha bármilyen krónikus betegségedből ki szeretnél gyógyulni, akkor ezeket az életmódbeli változtatásokat nem hagyhatod ki!

 

Lelki szinten

Az érzelmeink harmóniája rendszeres, célzott stresszoldással szintén nem elérhetetlen vágyálom. Kitűnő, könnyen alkalmazható módszerek közül válogathatunk:

EFT, a “kopogtató módszer”, amellyel saját magad is képes vagy a legkülönfélébb testi vagy érzelmi problémáidat a gyökerüknél megszüntetni
– virágterápiás készítmények (Móksha Csepp, Bach virágterápia)
– a Gyógyító Kód, a problémák tudatalatti okainak feloldásával segíthet
– a szakszerűen végzett masszázs szintén jelentős stresszoldó, traumaoldó hatással rendelkezik
stb.

Ilyen technikák alkalmazásával a lelki eredetű betegségek kialakulását is megelőzhetjük!

 

Szeretnéd, ha megtanítanám neked az EFT-t, ezt a stresszkezelő, gyógyulást támogató technikát?

Csatlakozz a Test-Lélek-Harmónia online tanfolyamhoz!

 

A szellem szintje

A mentális rendrakás és rendtartás, a pozitív, a problémák helyett a megoldásra összpontosító gondolkodásmód csodákra lehet képes, segítségünkre lehet ebben például:

  • – az Access Bars
  • – a meditáció, relaxáció
  • – az agykontroll

stb.

Ha mindezeket sikerült megvalósítanunk, már rengeteget tettünk önmagunkért. Fontos azonban tudatosan kerülni a napjainkra sajnos igen jellemző káros hatásokat, szennyezéseket is:

  • – az elektroszmogot (minél kevesebb bekapcsolt elektromos készülék legyen a közelünkben!)
  • vegyi hatások a tisztítószerekből, kozmetikumokból – (válasszunk természetes, lebomló, ártalmatlan összetételű termékeket!)
  • – a dohányzás, az alkohol, a serkentőszerek szintén terhet jelentenek a tüdőnek, a májnak, végső soron az egész szervezetnek
  • – lehetőség szerint kerüljük a gyógyszerfogyasztást is, ami a májra és a vesére megnövekedett terhelést ró!

Szívesen alkalmaznál hatékony stresszoldó, gyógyulást támogató technikákat az egészséged megőrzésére?

Csatlakozz a Test-Lélek-Harmónia online tanfolyamhoz!

 

Megengedésben lenni, összhangban az univerzummal

$
0
0

dandelion-463928__180Felszabadítani, feloldani negatív érzéseket, gondolatokat, elképzeléseket, döntéseket, hiteket, berögzült álláspontokat azok elektromágneses lenyomatán keresztül, így akár azonnali változás tapasztalható a kapcsolatokban, kreativitásban, önértékelésben, érzelmi és egészségi állapotban. S mindehhez csupán néhány érintésre van szükség a fej bizonyos pontjain.

Ez több, mint szép lenne, nem igaz?

Az Access Bars módszere 32 sávot kezel a fejen. A pontok érintésével az agyhullámok lelassulnak, ezáltal lehetővé válik, hogy a viselkedési minták, hitrendszerek, nézőpontok (ezek elektromágneses lenyomatai) hozzáférhetőek és törölhetőek legyenek az élet számos fontos területéről. Rugalmasabbá válhatunk, oldódhatnak a berögzült nézőpontjaink az öregedéssel, kreativitásunkkal, pénzhez való viszonyunkkal, kapcsolatainkkal, betegségekkel, az egészségi állapotunkkal kapcsolatban.

A kezelések után ilyesmikről számolnak be az emberek:

– “üres, gondolatmentes agy”
– könnyed boldogságérzés
– kezelés alatt melegségérzés, bizsergés
– rövid időn belül eltűnt fájdalmak, pattanás, gerincprobléma, tériszony
 -megszűntek éjszakai rendszeres epilepsziás rohamok
– “mintha kicseréltek volna”, nyugodtság, kiegyensúlyozottság, pozitív gondolatok, kipihentség
– gyerekeknél javuló tanulmányi eredmények és magatartás, javuló kapcsolatok. Ők különösen fogékonyak erre a pozitív változásra, ami segíti őket abban, hogy megtalálják a középpontjukat, önmagukat és a helyüket a világban
– figyelemzavaros hiperaktív gyerek összeszedettebbé vált
Már egyetlen kezelés is elindítja a pozitív változásokat, de érdemes időnként megismételni is. Egy-két kezelés után ugyanis az emberek sokkal éberebbek lesznek arra, hogy mi zajlik az életükben, rálátnak a  környezetük játszmáira, könnyebben hoznak választásokat, döntéseket.

“Amit itt a Barsnál látok, az nem pusztán egy teljes fizikai összehangolódás, hanem az univerzummal való összehangolódás.” (Dr Jeffrey L. Fannin agykutató)

Hányféle elképzelést, gondolatot, meggyőződést hittél magadénak, amit valójában a környezetedtől vettél át?

Mit gondolsz arról, hogyan kell kinéznie egy 50, 60 vagy 80 éves embernek? Mit gondolsz arról, hogy egy nőnek milyen szerepeket kell magára vennie? Mit hiszel magadról, a lehetőségeidről? Mi mindent fogadsz el kész tényként, amit mások gondolnak, mondanak rólad? És mi van akkor, ha ezek a hitek, vélemények, gondolatok nem szolgálják a javadat, ha nem tesznek boldoggá? Vajon megszabadulhatunk tőlük, és választhatunk új hiteket, amik jobban megfelelnek nekünk?

Egyetlen Bars-kezelés is képes az összes eddig elraktározott hiedelmedet törölni, épp úgy, mintha a számítógépeden lenyomnád a “reset” gombot, vagy mintha lebontanád a falakat magad körül, amelyek miatt beszűkült a tudatállapotod, a nézőpontod, és nem látod meg a számodra legmegfelelőbb megoldásokat. Így elkezdhetsz egyre inkább önmagad lenni. Nincs is más teendőd, mint elfogadóvá válni a világ lehetőségeire. Csak tegyél fel kérdéseket – “Mi kellene ahhoz, hogy…?” – és várd a válaszokat!

“Soha nem láttam egyetlen módszert sem , ami ilyen gyorsan ilyen nagy változásokat eredményezett…” (Dr Jeffrey L. Fannin)

A Bars kezelés után mért eredmények megfelelnek egy mély meditációban előforduló koherens agyhullámoknak (a mért tartományok: Theta, Delta és Gamma). A Gamma tartomány az, ahol a leginkább megtapasztalható az Univerzummal való egység, a kreativitás, a hála, ahol nincs ítélkezés. Az Access Bars tehát a tudatosság növelésében is hasznos eszköz lehet.

A következő rövid videóban az Access Bars kezelés agyműködésre gyakorolt hatásáról beszél az agykutató:

 

Hogyan magyarázhatók a test szintjén ezek az eredmények?

Dr. Bruce Lipton sejtbiológus a kvantumfizika alapelveit alkalmazta kutatásai során. Az elektromágneses csatornákon a hiedelmeink formájában érkező energiákat figyelte meg, azt, hogy ez hogyan befolyásolja a biológiánkat, a génkészletünket.
A sejthártya (tulajdonképpen a sejt agya, hasonlít a számítógép chipjéhez) mindkét oldalán fehérje molekulák vannak. A sejt külső felszínén lévő fehérjék a külső erőkre fogékonyak, beleértve a különböző gondolatok és érzelmek keltette biokémiai változásokat is. Ezek a külső receptorok befolyásolják a belső fehérjéket. A kétféle receptorkészlet megnyúlni és összehúzódni képes rácsszerkezetként működik, ahol a nyúlás mértéke határozza meg, milyen méretű és alakú fehérjék férhetnek át a rácson. Ez az egész tehát úgy működik, mint egy molekuláris kapcsoló: adott jelzésre a DNS körüli fehérjehüvely kicsomagolódik, s a génkifejeződés megtörténik. Az adott pillanatnyi helyzet függvénye, hogy melyik gének fejeződnek ki, és melyek nem.
Igaznak bizonyult az az alapelv, hogy a hiedelmeink befolyásolják a génjeink kifejeződését.

 

Egy autista fiú így foglalta össze a módszer lényegét:

“Arról van szó, hogy amikor valakinek futtatják a BARjait, a fejük nem rohan 1000 km/órás sebességgel, nincsenek állandó ítélkezésben magukkal, és olyan gyengédség van jelen, amivel nagyon könnyű együtt lenni. A BARS olyan sokat tud változtatni. Mi lehetséges, amikor az emberek nem szeméttel teli fejjel teremtenek, ami nem is valós?”

Access Bars kezelések, egynapos tanfolyamok:

Danka Mária (Velencén, illetve igény szerint bárhol az országban): 30/9766974

Szalkainé Tóth Tímea (Dunakeszi): 20/404 1938

Válaszol a tudatalatti

$
0
0

Sokunkban felmerülnek az életünk különböző területeit érintő kérdések. Melyik állást válasszam? Mi segítene meggyógyulni? Visszajön-e hozzám a párom?

Hogyan kaphatunk pontos és hiteles válaszokat a személyes problémáinkra?

Körös Edit sorselemzőt kérdeztem.

kep-a-riporthoz– Mi vezetett téged erre a tanácsadói pályára?

– Évekkel ezelőtt egy könyvesboltban láttam meg először egy színes tarot kártyacsomagot. Akkoriban már sokan használták idehaza is jóseszközként a kártyát. Egyesével nézegettem a lapokat külön-külön, mivel számomra rejtély volt még akkor, hogyan fedi fel a kártya a kérdező előtt, mit kell tennie a későbbiekben, hogy megoldja a problémáját. Bár a lapok szimbolikája nagyon megfogott, de akkor még nem találtam erre a kérdésre magyarázatot.

A könyvesbolti események többször eszembe jutottak később is. Érlelődött bennem az elhatározás, míg végül könyveket vásároltam, melyek a tarot-ról szóltak. Éreztem, ez a képi világ sokkal mélyebb tudást takar. Majd kerestem spirituális iskolát és hosszú évekig tanultam, kabbalát, mitológiát, a kártyához tartozó szimbológiát. Végül a szakdolgozatomat, C. G. Jung archetípusai a tarot kártyákban címmel írtam meg, mivel Jung nagy hatást gyakorolt rám, aki a tarot kártya tanulmányozása során arra a megállapításra jutott, hogy a Nagy Arkánum 22 lapja egy-egy archetípust jelenít meg.

A kártyán keresztül ekkor már ismerősöknek, majd azok barátainak is segítettem. Innen már egyenes út vezetett a tanácsadói pályához. Jelenleg is folyamatosan képzem magam. Több ezotériával kapcsolatos tanfolyamra is járok, emellett a hazai és külföldi szakirodalmat is figyelemmel követem. Mára eljutottam arra a szintre, hogy tanácsadáson kívül az eddig megszerzett tudást a tarot iránt érdeklődőknek át is tudom adni.

– Hogyan működik a kártyavetés?

– Aki felkeresi a kártyavetőt, választ szeretne kapni a kérdéseire, illetve megoldást, útmutatást keres egy krízishelyzetben. A tanácsadás menete a következő: a kérdező felteszi kérdését, majd kihúzza a megfelelő számú lapot, amit én összeolvasok és értelmezem a kirakást. Ezután elmondom a kérdezőnek a választ. Én ekkor csak mint közvetítő vagyok jelen, mint egy csatorna a kártya és a kérdést feltevő közt. Az elhangzott válasz mindig egy lehetséges megoldás az adott problémára. Én csak utat mutatok, azonban dönteni mindig a kérdezőnek kell az adott kérdésben.

– Miért működik ez?

Amikor a kérdező kihúzza sorban a kirakáshoz szükséges lapokat, lényegében ekkor felszínre hozza a tudattalanjában elrejtett összefüggéseket. A tarot kártya lapjain olyan archaikus képek láthatók többek között, mint például a Remete, amely az öreg bölcs archetípusa vagy a Bolond, ami a gyermek archetípusa. Ezek a képek rejtőznek a tudattalan mélyén elzárva. Ha például a kirakásban megjelenik az öreg bölcs, aki egyedül látható a képen, a kérdező biztos, hogy egyedül küzd a problémájával, akár teljesen magába fordulva.

– Mi is a tudattalan? Miért fontos?

– Az emberi psziché egyik része a tudattalan, ahol azokat a dolgokat tároljuk, amelyekről nem szeretnénk tudomást venni. A tudattalan is két részre osztható, amit Carl Gustav Jung fedezett fel, személyes és a kollektív tudattalanra osztva azt. A személyes tudattalan az egyéni életút eseményeit őrzi, a kollektív tudattalan pedig az a rész, ami közös az emberiséggel. A kollektív tudattalan gyökere egészen az ősi, mitikus történetekig nyúlik vissza. Az itt tárolódó érzéseink ősi képek formájában aktiválódnak egy adott pillanatban. Ami jelen esetben a kártyavetés. Ezért húz a kérdező „véletlenszerűen” lapokat a kiterített pakliból, s ezeknek a lapoknak az összeolvasása mindig pontosan írja le a körülményeket.

– Milyen kérdésekkel fordultak hozzád eddig?

– A kérdések igen változatosak, egyben azonban megegyeznek. Mindenkit a jövője érdekel, azaz az, hogy hogyan alakul a sorsa bizonyos életterületeken. A legtöbbekkel a párkapcsolat kérdéskörét boncolgatjuk, megnézzük visszajön-e a volt partnere, lesz-e új párkapcsolata, megtalálja-e az igazi párját. Sokakat érdekel az egészségük, meglévő betegségük alakulása, vagy az, hogy a megfelelő orvost választotta-e a kezeléséhez. Nagy számú kérdés merül fel a pénzügyek és a munka területéről is: hogyan alakul a munkahelyváltása, milyen lesz a főnöke, elismerik-e majd a munkáját. De érdeklődnek a családtagjaik után is, főleg azok után, akikkel megromlott már a viszony és szeretnék azt rendbe hozni.

Aki eljön hozzám tanácsadásra, rengeteg kérdést tud feltenni, több problémás életterületét is át tudjuk nézni.

– Hogyan tudsz segíteni a hozzád fordulóknak?

– Az egyik eszköz, melyet sikeresen alkalmazok a tanácsadásaim során, a spirituális inga. Ezzel az eszközzel fel tudom oldani azokat gátló tényezőket, blokkokat, amelyek akadályozzák kliensemet a párkapcsolatában, munkájában, pénzkeresetében. Tenyérelemzést minden hozzám forduló kér, melynek segítségével sorsáról sok mindent megtudhat. Hiszen a tenyéren látható fő- és mellékvonalak összessége megmutatja, ki mennyire sikeres az életében, saját életét éli vagy alárendeli másnak magát. Mutatják a párkapcsolatait, s azt, mennyire érzékien éli meg ezeket a kapcsolatokat. Tarot kártyával a teljes jelenlegi élethelyzetét fel tudom térképezni a konzultáltatónak. Megnézzük a kérdező számára fontos emberek gondolatait, érzelmeit, tetteit. A tarot-val feltárjuk a kérdező jövőjébe belépő, a számára fontos embereket, szerelmeket, párkapcsolatokat. Megnézzük, megérkezik-e a kérdező számára áhított társ, de azt is, hogyan alakul pénzügyi helyzete vagy az egészsége.

Ezen kívül léteznek különleges, mágikus szertartások, amelyek a partner bevonzásához, meglévő párkapcsolat harmonizálásához, illetve munkabevonzáshoz, pénz megteremtéséhez, munkahelyi előléptetéshez sikerrel használok. Egy tanácsadást úgy kell elképzelni, mint amikor a pszichológusától kér tanácsot valaki és kitárja a lelkét.

– Említenél konkrét esetet, amikor sikerült megtalálni a megoldást egy problémás helyzetre?

– Persze, többet is említhetnék, de akkor néhányat kiemelnék közülük.
Egy középkorú, nagyon csinos, kedves hölgy keresett fel azzal a problémával, hogy annak ellenére, hogy végre több évvel válása után, újra boldog, a párkapcsolatát beárnyékolja jelenlegi élettársa egykori barátnője, aki időnként felbukkan, és újra szeretné párját visszaédesgetni magához. Kirakást készítettem tarot kártyával. A volt barátnő nem jelent meg a kérdező idővonalán. Biztos voltam benne, hogy nem tudja az élettársát elcsábítani már újra tőle, bármennyire is igyekszik. Ingával sorstisztítást végeztem nála, és oldottam a karmájukat. Sikeresnek bizonyult a művelet, azonban egy hónap elteltével a volt barátnő a lányán keresztül próbálta felvenni a kapcsolatot a férfival. Ekkor keresett meg újra a hölgy, amikor ismét oldottuk a karmát, azóta boldog párkapcsolatban élnek.

A tanácsadás során az egészség is szóba kerül, és amikor betegség jelei mutatkoznak valakin, és sejti, hogy az súlyossá is válhat, arra is rákérdez. Ez történt egy fiatal hölgy esetében is, akinek már volt mellrák a családjában. Orvoshoz készült, már időpontot is egyeztetett vele. Szorongva tette fel a kérdését az egészségével kapcsolatosan nekem. A kirakás alapján a válaszom pozitív volt, nem láttam nála műtétet egy éven belül, azonban azt igen, hogy kontrollra vissza kell majd járnia. Fontos megjegyezni, hogy a tarot kártyával egy évet lehet előre látni. Az orvosi konzultációja után boldogan hívott fel, hogy egyelőre csak kontroll vizsgálatra kell majd visszamennie.

– Magadnak is szoktál kártyát vetni?

– Természetesen. Ritkán magamnak is vetek kártyát, de csak kiemelkedően fontos ügyekben.

Kőrös Edit elérhetőségei:
Mobil: 06 30 817 9970

ÉLJ 100 évet egészségesen!

$
0
0

ÉLJ 100 évet EGÉSZSÉGESEN – Prof. Zhu Zoung Xiang módszere szerint a 3-1-2 meridiángyakorlatokkal…

Dreisziger-Stricz Zsuzsanna Meridiántorna klubvezető írása


Ne hagyd el magad!
Vedd kezedbe saját sorsodat!
Életed így meghosszabbítod.
Betegséged magad gyógyítod.
Rajta hát! Rajta hát!
Rajta hát, add tovább!
Rajta hát! Rajta hát!
Szeretettel add tovább
ezt a nagy csodát.
Száz évig élj! Száz évig élj!

Az egészség megőrzése minden életkorban fontos. Különösen fontos, ha az egészséges állapot néha-néha megbillen, akár a kor előrehaladtával, akár azért, mert életmódunkkal károsodik a szervezetünk vele született ellenálló képessége.
Gondoljuk meg, mennyire fontos önvizsgálatot tartanunk, hogy – adott esetben – miért betegedtünk meg és mit kell változtatnunk az eddigi életmódunkon.
Ez a hozzáállás rámutat arra, hogy míg a gyógyszerek mellett passzívak maradunk, addig a torna felvállalásával meghoztuk döntésünket: aktív közreműködői kívánunk lenni a gyógyulásunknak. Nem várhatunk passzívan hát, hiszen mozgásra vagyunk teremtve.

A 3-1-2 meridiántorna, az egészségvédelemben és a hosszú élet megőrzésében szerzett évszázados tapasztalatait összegzi. Az élet a testmozgásokban és a gyakorlatokban rejlik. A testgyakorlás elősegíti az anyagcsere működését, javítja az egészségi állapotot, a vérkeringést, megdolgoztatja az idegrendszert, az izmokat, enyhíti a betegségünket. A 3-1-2 meridiántornát már gyermekkortól ajánlott elkezdeni, elősegíti a gyermekek testi-lelki fejlődését, segíti a szervezetük ellenálló képességét megőrizni. Keleten az elsődleges orvosi ellátás részének tekintik a meridiánok rendszerén alapuló gyógyítást. Mára már nyugaton is ismert kiegészítő, alternatív orvosi eljárás. A kínai szemlélet a megelőzésre (pl. a tudatos étkezés által) fektet nagy hangsúlyt, a betegek gyógyulását az energiarendszer felborult egyensúlyának helyretételével segíti.

A meridiánok szerepe az életünkben

yin-and-yang-802759__1803-1-2A kínai egészségfelfogás az ún. akupunktúrás meridiánok létén alapul. Egészséges emberben az életenergia akadálytalanul kering, a 12 fő és a két középvonali meridiánban. Betegség állapotában a meridiánban elakad az energia. A meridiánok az életenergiát vezető csatornák. Egy vibráló energia, kínaiul csi. Fontos szerepet játszik az élet és halál eldöntésében, valamint többszáz betegség kezelésében.

A 12 fő meridián:
Tüdő, szív, máj, vese, lép, gyomor, vékonybél, vastagbél, epehólyag, húgyhólyag, szívburok, hármas melegítő.
A 12 meridián helye:
Felső végtagok (belső) Yin: Tüdő, szív, szívburok
Felső végtagok háti oldal: Yan: Vékonybél, vastagbél, hármas melegítő
Alsó végtagok: (belső) Yin: Máj, lép, hasnyálmirigy, vese,
Alsó végtagok: (külső) Yan: gyomor, epehólyag, hólyag

A 3-1-2 meridiángyakorlatok végzésével szánjunk napi 20-30 percet a saját meridiánjaink szabad energia-áramlásának biztosítására.

Milyen gyakorlatokat végzünk a meridiántornával?

A “3” arra utal, hogy három meridián ponton akupresszúráznunk kell magunkat.
Az “1” jelentése a hasunkról szól: fekvő, ülő vagy álló helyzetben hasi légzést kell naponta végezni.
A “2” a lábaink erejének a próbája: fizikai mozgás, akár helyben guggolás végzése is szükséges naponta.

Mindenkinek ajánljuk a meridiántorna elsajátítását, mert a torna hatására kialakul bennünk egy érzés, hogy a gyógyulás bennünk van. Egészség-tudatossá válunk, tele leszünk kreativitással, jobban, bátrabban vállalunk felelősséget tetteinkért. Természetessé válik számunkra az egészség, nem jelent többletköltséget számunkra, mivel a meridiántorna elsajátítása ingyenes.

Az egészséged megőrzése érdekében a meridiántorna mellet javaslom a KÍNAIAK EGÉSZSÉG-TURMIX fogyasztását is.

A Miracle Drink nevű italt évtizedek óta isszák a kínaiak, azért hogy egészségesek maradjanak. Hogy elkészítsük ezt az élettel teli italt, csupán egy céklára, egy sárgarépára és egy almára van szükségünk. Megmossuk jól a hozzávalókat, kockákra vágjuk és beletesszük egy mixerbe, hozzáöntünk egy kis vizet és összeturmixoljuk. Amint kész van, már ihatjuk is.

Ebben segít az Egészség-Turmix ital:

– sejtregeneráló
– megelőzi a máj, vese, hasnyálmirigy betegségeit és segít a gyomorfekély kezelésben
– mérsékeli a magas vérnyomást
– erősíti az immunrendszert
– véd a rákos sejtek kialakulása ellen
– jót tesz a látásnak
– lecsökkenti az izomlázat
– méregtelenít, javítja a bélműködést, jó a székrekedésre.
– tisztítja és szépíti a bőrt

Mikor és mennyit fogyasszunk? A maximális hatás érdekében két adagot igyunk egy nap. Reggel éhgyomorra (a reggelit egy órával a turmix után együk) és este, 17 óra után.

Szeretettel,
Dreisziger-Stricz Zsuzsanna
Meridiántorna klubvezető

Így előzheted meg az Alzheimer-kórt!

$
0
0

A borúlátó előrejelzések szerint húsz éven belül 200 ezerre emelkedhet az Alzheimer-kórban szenvedők száma Magyarországon. A betegség az agyszövet roncsolódásával, sorvadásával jár, és a tanult képességek elvesztésével kezdődik, a betegek nehezen tájékozódnak térben és időben, számolási, olvasási és írási készségeik leromlanak, előrehaladott állapotban az alapvető feladatokat sem tudják ellátni maguk körül.

Szerencsére azonban nem igaz az a vélekedés, hogy a szellemi képességek leromlása szükségszerű velejárója az idősödésnek!

Azok, akik aktív életmódot folytatnak, jó eséllyel megelőzhetik a demencia kialakulását. A mozgás és a szellemi képességek szorosan összekapcsolódnak: egy 2001-ben közzétett tanulmány szerint a fizikailag aktív embereknek fele akkora esélyük van az Alzheimerre, mint az inaktívaknak! Már heti két óra lassú séta is kimutathatóan előnyös hatású a megelőzés tekintetében, de napi egy óra séta még erőteljesebb védőhatást eredményez. A számos “karbantartó” hatású fizikai és szellemei tevékenység közül a tánc emelkedik ki leginkább megelőző hatásával: a tánc ugyanis nemcsak a fizikai állóképességre, hanem az elmére is kedvező hatást gyakorol. Jótékony még a gyakori olvasás és a keresztrejtvényfejtés is a demencia kialakulásának megelőzésére.

Fontos az étrend kérdése is. Az antioxidánsokban (karotinoidokban) gazdag, növényi alapú, teljes élelmiszerekből álló étrend a legkedvezőbb. Antioxidánst tartalmaznak a friss zöldségek és gyümölcsök, a teljes kiőrlésű gabona, a hüvelyesek, a C- és E- vitamin, a magnézium és a cink. A kognitív leépülést a szabad gyökök sejtpusztító hatása idézi elő, a növényi étrendet követők körében ezért kisebb a demencia aránya.

Védő hatása van a tapasztalatok szerint a ginkgo biloba és a kurkuma fogyasztásának is. A folsav és a B12-vitamin is jelentős segítséget jelenthet a megelőzésben, ezek ugyanis csökkentik a homociszteinszintet (a homocisztein egy toxikus aminosav, fehérje-anyagcsere során keletkezik, húsban gazdag étrend esetén magasabb a szintje, de azoknál a vegetáriánusoknál is, akiknél B12-hiány áll fenn). Azok esetében, akiknek a hús a fő fehérjeforrásuk, a demencia kockázata háromszoros!

A polifenolok, amik megtalálhatóak pl. az acai bogyóban vagy a gránátalmában, képesek átjutni a vér-agy gáton, és így közvetlenül az agy területén fejthetik ki jótékony hatásukat: védik az agysejteket a károsodástól. A svédországi Karolinska Intézet Alzheimer-kutató Központjában végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a zsírokban, cukorban és koleszterinben gazdag táplálkozás az Alzheimer-kórhoz hasonló elváltozásokat idéz elő az agyban. Kimutatták ugyanakkor azt is, hogy polifenolokban gazdag gyümölcsök fogyasztása képes ezt a folyamatot meggátolni. A kutatási eredmények szerint néhány polifenol képes csökkenteni az Alzheimer-kórral kapcsolatos káros folyamatokat és az agysejtekre ható oxidatív stressz okozta demencia egyéb formáit is!

A testsúly sem elhanyagolandó tényező: bebizonyosodott, hogy azok, akik középkorúként túlsúlyosak, kétszer akkora eséllyel fognak időskorukban demenciában szenvedni.

Tehát: sok és rendszeres mozgás, friss növényi alapú étrend, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek, a lehető legkevesebb húst fogyasszuk, kerüljük a zsírban, telített zsírsavakban és koleszterinben gazdag ételeket!

(Felhasznált irodalom: John Robbins: Százévesen egészségben (Partvonal, 2011), Tudomány a termékek mögött magazin 2001 őszi száma)

 

Viewing all 106 articles
Browse latest View live